Ortodoncja dla dorosłych

Bardzo często dorośli pacjenci są pełni wątpliwości, czy można, a często są wręcz przekonani, ze jest dla nich zbyt późno na podjęcie leczenia ortodontycznego.
Z całą stanowczością należy podkreślić, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych i leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku (najstarsza pacjentka leczona w Ars Dentica była w wieku 76 lat).

Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby które chciały, ale nie były leczone w młodości , ale także i takie, u których leczenie ortodontyczne jest leczeniem wspomagającym leczenie chorób przyzębia (paradontozy) lub leczenie protetyczne (uzupełnianie brakujących zębów).
Nie jest także przeciwwskazaniem obecność wypełnień czy zębów leczonych kanałowo, pod warunkiem, że wypełnienia te nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Leczenie ortodontyczno-periodontologiczne

W przebiegu chorób przyzębia, w związku z utratą podparcia kostnego, zmienia się stosunek długości korzenia, który znajduje się w kości do długości pozostałej części zęba i w związku z tym obserwuje się przemieszczanie, przechylanie i rozchwianie zębów. Powstają liczne szpary. Leczenie ortodontyczne w takim przypadku polega na uszeregowaniu zębów, a następnie ich unieruchomieniu. Konieczna jest współpraca lekarza ortodonty z lekarzem periodontologiem, ponieważ jednocześnie, aby uzyskać optimum możliwości takiego leczenia, periodontolog wykonuje zabiegi leczące chorobę przyzębia (skaling poddziąsłowy, kiretaże, vestibuloplastyka, zabiegi płatowe, zabiegi plastyczne w obrębie dziąseł itp.)
W ten sposób, nawet bardzo rozchwiane zęby, które wydawać by się mogło, że są już nie do uratowania, mogą służyć pacjentowi jeszcze przez wiele lat.

Leczenie ortodontyczno-protetyczne

Stopniowa utrata własnych zębów, czasami współistniejąca z wadą zgryzu, lecz niekoniecznie i nieuzupełnianie powstałych braków przez wiele lat zaburza płaszczyznę zgryzu. Zęby, które sąsiadują z luką, przechylają się do niej, a zęby ze szczęki przeciwstawnej do luki, wysuwają się z zębodołu, i szukając kontaktu, wydłużają się. Jeszcze inne mogą się przemieszczać, rotować, wychylać. To powoduje, że niemożliwe jest wykonanie prawidłowego uzupełnienia protetycznego, czyli protezy, mostu lub korony. W takiej sytuacji rehabilitację narządu żucia należy rozpocząć od leczenia ortodontycznego przygotowującego do właściwego leczenia protetycznego. Oczywiście i w takiej sytuacji niezbędna jest bezpośrednia współpraca specjalisty ortodonty i protetyka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 1 | Średnia: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

168 komentarzy do “Ortodoncja dla dorosłych”

  1. Witam serdercznie Pani Joanno !!! Chciałabym się pożeganać , bo nie będziemy się już spotykać i jednocześnie podziękować za to że dzięki Pani wiedzy i pracy moje zycie pojasniało ( nie tylko w przenośni ) :))) Zawszę będę Panią polecać. Przepraszam , może wpisuję w nieodpowiednim miejscu , ale chciałam wyrazić jak dużo Pani zawdzięczam. Pozdrawiam serdecznie !!!
    K. O.

    Odpowiedz
  2. Dzien dobry
    Mam pytanie odnosnie zakonczenia leczenia ortodontycznego a mianowicie
    w chwili obecnej przebywam w anglii niestety we wrzesniu planuje powrot a zakonczenie leczenia wyznaczono na wrzesien czy jest mozliwosc zdjecia aparatu u panstwa i kupna retainera jaki jest koszt
    dziekuje
    pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie tylko usunięcie go z zębów. To element całego leczenia ortodontycznego i nie jest ono jego zakończeniem, tylko początkiem kolejnego etapu – leczenia retencyjnego. Leczenie retencyjne jest równie ważne jak całe leczenie aktywne i sposób jego przeprowadzenia oraz czas wynika z sytuacji zgryzu przed leczeniem. Ma ono niebagatelny wpływ na trwałość wyników leczenia. Odpowiedzialność za nie ponosi lekarz, który zaplanował i prowadził leczenie, dlatego to on powinien zdecydować jaki aparat retencyjny powinien zostać użyty i na jak długo. Myślę, że powinna Pani udać się przed planowanym wyjazdem do ortodonty i przedstawić mu swoją sytuację. Przypuszczam, że będzie możliwe nieco wcześniejsze zdjęcie aparatu. Oczywiście w sytuacjach losowych jest możliwe zdjęcie aparatu w naszym gabinecie. Dobrze, gdy pacjent dysponuje dokumentacją sprzed leczenia i dokumentem dot. przebiegu leczenia (lekarz prowadzący może przekazać kopie modeli i karty oraz zdjęcia rtg). Wtedy pacjent umawia się na wizytę konsultacyjną, na której zapoznaję się z sytuacją w jego jamie ustnej i wspólnie omawiamy ją oraz dalsze postępowanie i koszty z tym związane.
      Proszę jednak nie odbierać swojemu lekarzowi przyjemności zakończenia leczenia aktywnego :) Moment zdjęcia aparatu to przeżycie nie tylko dla pacjenta. To wielka satysfakcja zawodowa dla lekarza i olbrzymia radość, kiedy gabinet opuszcza zadowolony pacjent.

      Odpowiedz
  3. Mam pewnien problem w związku z zaistniała sytacją w moim życiu. Otóż w lutym 2008 r zdecydowałam się na założenie stałego aparatu, mieszkałam wtedy w małej miejscowości i zgłosiłam się do ortodontki poleconej przez pewną znajomą. Byłam bardzo zadowolona z efektów leczenia lecz nie bardzo z pani dokotr. Nie podoba mi się jej podejście do pacjentów to że wiecznie ma bardzo duże opóźnienia i zawsze bardzo się śpieszy, prawie nigdy nie mówi nic o przebiegu leczenia. Częto pzrekłada i odwołuje wizyty. Teraz studiuję i mieszkam w Szczecinie i musze przyznać że podróż raz w miesiącu do miejscowośći oddalonej o 120 km też jest dla mnie męcząca. Dlatego chciałabym się zoriętować czy jest taka możliwość aby pzrenieść się z leczeniem po pani gabinetu? I ile kosztują wizyty kontrolne? Oczywiśćie spojrzałam na cennik ale nie rozumiem czego dotyczy tak duża rozbieżność. Dodam jeszcze że mam aparat tylko na górnym łuku.
    Serdecznie pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpwoiedź.

    Odpowiedz
  4. witam , moje pytanie dotyczy aparatu na tylko dolna szczeke , mam dosc duze przerwy miedzy zebami – wynik usuniecia piatek po dwoch stronach.
    Czy istenieje mozliwosc korekcji tylko za pomoca jednego aparatu na dolnym luku? kolejne pytanie wiaze sie z czestotliwoscia wizyt, obecnie mieszkam za granica wiec wizyty w Polsce nie za zbyt czeste – jak moznaby to rozwiazac? i jaki moglby byc najdluzszy okres pomiedzy wizytami? Pytanie ostatnie – czy aparaty metalowe sa bardziej wytrzymale i mniej ”awaryjne” niz te kosmetyczne ?
    dziekuje za odpowiedz

    Odpowiedz
    • Pani Kasiu,
      To, czy w Pani przypadku będzie wystarczające leczenie za pomocą jednego aparatu mogę ocenić tylko bezpośrednio Panią badając, ponieważ idea leczenia ortodontycznego to nie tylko estetyka, ale także odpowiednia funkcja, dlatego konieczne jest dopasowanie górnego i dolnego łuku zębowego do siebie.
      Aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące częstości wizyt, muszę przygotować dla Pani plan leczenia i dokładnie poznać Pani możliwości przyjazdów do kraju.
      Natomiast jeśli chodzi o wytrzymałość materiałów z których wykonane są aparaty, to rzeczywiście metal jest trwalszym materiałem od szkła, ale podczas leczenia ortodontycznego stosowane siły są tak małe, że ta różnica jest bez znaczenia a „awaryjność” aparatu przede wszystkim zależy od tego jak o niego dba pacjent.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  5. Witam!
    Od tygodnia mam aparat na górnej szczęce. Przed założeniem został mi przedstawiony plan leczenia , w którym padło coś na temat tego, że w wyniku leczenia dolej szczęki w górnej mogą zrobić się szczeliny i trzeba będzie dosztukować zęby. Chciałam, sie zapytać czy istnieje możliwość takiego modelowania aparatem żeby podczas leczenia dolnej szczęki te szparki nie powstały?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Witam,
      to są pytania, które powinna Pani zadać swojemu ortodoncie, jeszcze przed założeniem aparatu. Tylko on, jako lekarz, który przygotował Pani plan leczenia może na nie odpowiedzieć. Planując leczenie bierze się pod uwagę m.in. wielkość kości obu szczęk i szerokości poszczególnych zębów u danego pacjenta.
      Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  6. Dzień dobry, zacznę od tego, że postanowiłem założyć aparat ortodontyczny wiec umówiłem się na wizytę i w czasie rejestracji Pani dr powiedział, że muszę jechać do pracowni rtg na zdjęcia wiec tak zrobiłem. na umówionej wizycie Pani dr pooglądała moje zęby i powiedziała, że musimy się umówić na kolejną wizytę żeby zrobić odcisk szczęki i jak już zrobiła ten odcisk to powiedziała, że musimy się umówić na wizytę w której powie mi jaki jest plan leczenia. Więc przyszedłem na tą umówioną wizytę i Pani dr powiedziała mi, że aparat będę miała zakładany na kolejnych trzech wizytach( na pierwszej założy mi separatory, na drugiej przyklei mi zamki a na trzeciej włoży drut) trochę mnie to zdziwiło, bo słyszałem że te wszystkie rzeczy robi się na jednej wizycie, ale może się mylę. i chciałem zapytać czy to że aparat będę miał zakładany w ciągu trzech wizyt to tak zawsze wygląda? już sam nie wiem i jestem zdezorientowana.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Pacjent, który zgłasza się do mnie na wizytę konsultacyjną sam podejmuje decyzję, czy jest zainteresowany przygotowaniem planu leczenia. Jesli tak- pobieramy wyciski od razu, jeśli potrzebuje on trochę czasu, na podjęcie decyzji, zgłasza się na kolejną wizytę w dogodnym dla siebie terminie. Przygotowanie planu leczenia wymaga analizy zdjęć, modeli, fotgrafii, wykonania pomiarów i obliczeń róznych wskaźników. Aby współpraca pomiedzy lekarzem i pacjentem układała się jak najlepiej, konieczne jest szczegółowe omówienie z pacjentem sytuacji w jego jamie ustnej oraz planu leczenia i odbywa się to na kolejnej wizycie.
      Po zrozumieniu i zaakceptowaniu przez pacjenta planu przechodzimy do jego realizacji i nastepna wizyta to założenie aparatu/-ów. Zakładając pierścienie, kilka dni wczesniej zakłada się separacje, ale nie w każdym przypadku jest to konieczne. Aparat zakładam na jednej wizycie, lecz jak wszędzie, mogą sie zdarzyć sytuacje, które będa odstepstwem od reguły.
      Proszę śmiało zapytać o szczegóły Pana leczenia swojego ortodontę, myślę, że chętnie odpowie on na wszystkie nurtujące Pana pytania.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  7. Witam,
    Chciałabym się dowiedzieć coś na temat nowej metody przezroczystych nakładek obejmujących zęby, czyli POZYCJONERÓW. Niestety w moim zawodzie nie jest możliwe abym nosiła widoczny aparat ortodontyczny. Wiem również, że mam niewielką wadę zgryzu. Czy wykonujecie państwo takie nakładki? Jeśli tak jaka jest ich cena w przybliżeniu.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Prawdopodobnie ma Pani na myśli leczenie metodą Invisalign. W Polsce z przyjemnością polecę Pani dr Joannę Mrowiec z Kliniki Aster-Med w Warszawie.

      Odpowiedz
  8. Dzień dobry !
    Chciałam się Pani poradzić w bardzo nietypowej sprawie. Chodzi o to ze mam 15 lat i nie mam przedniego zęba tzn. jedynki w górnej szczęce co mnie bardzo dręczy… Oczywiście nosze aparat z protezą ale i tak widać ze nie jest prawdziwy.Chciałam się dowiedzieć czy jest jakaś możliwość żebym miała samego zęba bez płytki oraz haczyków . Jak byłam mniejsza jakoś ten brak zęba mi nie przeszkadzał ale z upływem lat jest coraz gorzej… niestety gdy sie usmiecham widac haczyki. Mam nadzieję że Pani mi pomoże bo juz naprawdę nie wiem gdzie szukać pomocy.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Istnieje mozliwość uzupełnienia takiego braku zęba za pomocą implantu, ale dopiero wtedy, kiedy zostanie zakończony wzrost. Ząb odbudowany na implancie doskonale imituje naturalny ząb i nie wymaga ingerowania w struktury zębów sąsiednich. Jednak dopóki pacjent rośnie, co być może dotyczy jeszcze Ciebie, możliwe są inne, czasowe rozwiazania.
      Aby była możliwa dokładna ocena sytuacji w jamie ustnej, konieczne jest badanie pacjenta. Zapraszam na konsultację, a ponieważ jesteś osobą niepełnoletnią – wraz z rodzicem. Do dokładniej oceny będzie potrzebne zdjęcie pantomograficzne. Wspólnie na pewno znajdziemy rozwiązanie Twojego problemu.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  9. Witam, chciałam się zapytać w jakich cenach średnio mieszczą się u Pani aparaty stałe, na szczękę górną i dolną? I czy można za założenie aparatu zapłacić w ratach czy trzeba gotówką? Dziękuję, pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Aparat stały to, w zależności od systemu, koszt 2–3 tys. zł – z zamkami metalowymi; 3–3,5 tys. zł – z zamkami ceramicznymi – na jeden łuk zębowy. Istnieje możliwość rozłożenia kosztów na raty.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Witam,
      Leczenie wad zgryzu w ogromnej większości może być przeprowadzone tylko z pomocą aparatów. Jednak czasami, aby poprawić efekt estetyczny dopuszczalne jest wykonanie przebudowy za pomocą licówek, koron bądź też innego rodzaju rozwiązań polegających na przebudowie zgryzu, jednak są to tak rzadkie wyjątki, że potwierdzają tylko regułę. Czasami leczenie operacyjne pozwala na właściwe ustawienie obu łuków zębowych w stosunku do siebie, ale zazwyczaj w połączeniu z leczeniem aparatami.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  10. witam zdielam aparat nosilam go 2 lata nie mam dolnej prawej 5 teraz ortodonta mi powiedzial ze musze wstawic tego zeba bo mi na nowo sie wszystkie wykrzywia?czy to prawda?nie stac mnie teraz na implant lub zrobienie mostu.czy rok lub dwa moge z tym poczekac?i tak teraz nosze aparat retencyjny wiec czy wtym czasie te zeby mi sie nie wykrzywia?

    Odpowiedz
    • Witam,
      w związku z tym, że nie jestem Pani lekarzem prowadzącym i nie znam historii Pani leczenia ani sytuacji zgryzowej, nie mogę udzielić odpowiedzi na Pani pytanie. Proszę je skierować do swojego ortodonty.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Witam
      Aby tzw. narząd żucia właściwie funkcjonował – w którego skład wchodzą nie tyko zęby, ale także np. stawy skroniowo-żuchwowe, błona śluzowa, aparat zawieszeniowy zęba – muszą być pełne obydwa łuki zębowe, tzn. może być zredukowana liczba zębów, np. wskutek ich usunięcia w celu leczenia ortodontycznego, ale muszą stać obok siebie. W innym przypadku obserwuje się przemieszczanie się w kierunku luki zębów sąsiednich i/lub przeciwstawnych. Każda utrata zęba powodująca luki w łuku powinna być uzupełniona.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  11. witam niedawno zdielam aparat teraz nosze plastikowe szyny czyli ten retainer prosz powiedziec czym go myc?czy moge moczyc go w plynie do plukania ust np listerine?

    Odpowiedz
    • Witam,
      Aparaty proszę myć szczoteczką przeznaczoną do ich mycia, wodą z mydłem. Dokładne mechaniczne wyszczotkowanie aparatów po każdym ich zdjęciu jest wystarczające i nie należy ich w niczym moczyć. Przechowywane powinny być na sucho. Ważne jest, żeby nie dopuścić do zasychania nieusuniętej śliny na aparacie.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  12. Dzień dobry,
    Mam pytanie, czy do aparatu ortodontycznego stałego można doczepić sztucznego zęba a dokładnie dwójkę, wstawić jakąś zaślepkę by nie było szpary, do tej pory nosiłam tymczasową protezkę, ale chciałabym nosić stały aparat, by szpara się jeszcze bardziej rozszerzyła, gdyż na dzień dzisiejszy jest troszkę za wąsko by wstawić implant.
    A jeżeli można doczepić takiego zęba, to czy jest on w miarę trwały, czy się nie odczepi i czy wygląda w miarę naturalnie?
    I jak długo należy nosić aparat by przesunąć trójkę 0 1,5mm i jedynkę również o 1,5mm? Dodam, że mam 18 lat. Chodzi mi o taki przybliżony czas noszenia.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Oczywiście, można do aparatu dostawić atrapę brakującego zęba. Jest on dobrany w taki sposób, aby możliwie wiernie odtworzyć kształt i kolor.
      Aby określić orientacyjny czas leczenia, konieczne jest zbadanie pacjenta.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  13. Pani doktor

    około 3 lat temu miałam zdjęty aparat stały z górnej szczęki. Niedawno zauważyłam że między górnymi jedynkami zaczyna mi się robić nieznaczna szczelina, której wcześniej nie miałam- jest ona mało zauważalna i nie osiągnęła ona „długości całych jedynek” tylko zrobiła się bliżej dziąsła. Po konsultacji z dentystą okazało się że szczelina nie jest wynikiem żadnego ubytku, bądź próchnicy, więc mam następujące pytanie: Czy możliwe jest aby szczelina była początkiem ponownego wykrzywiania, się jedynek (dodam że były ona bardzo skrzywione), mimo iż po zdjęciu stałego aparatu przez pewien okres czasu nosiłam na noc „plastikową nakładkę na górną szczękę” (nie znam fachowej nazwy), czy może jest to mało możliwe zęby po tak długim czasie zaszły zmiany?

    z góry dziękuje za odpowiedź
    pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Pojawienie się przerwy pomiędzy zębami jest spowodowane przemieszczaniem się zębów, a jego przyczyny mogą być różne. Może to być spowodowane zbyt krótkim, mimo upływu 3 lat, okresem leczenia retencyjnego, ale także przyczyna może być inna, np. związana z wiekiem utrata podparcia kostnego (a z listu nie wynika w jakim jest Pani wieku), a tym samym zmiana proporcji pomiędzy długością korzenia osadzonego w kości a częścią naddziąsłową zęba.
      Aby ocenić przyczynę i zapobiec ewentualnemu dalszemu przemieszczaniu się zębów powinna zostać Pani zbadana przez ortodontę. Najlepiej, gdyby udała się Pani do swojego ortodonty, który Panią leczył. Znając sytuację wyjściową z której była Pani leczona oraz przebieg całego leczenia, będzie mógł on uchwycić przyczynę i zaproponować dalsze ewentualne postępowanie.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  14. moja córka nosiła aparat stały ok.2 lat.Po jego zdjęciu prowadzący ortodonta nakazal profilaktycznie usunąc zawiązki ósemek.Wiadomo ,że wiąże sie to z dłutowaniem i co nie ukrywam z sporymi kosztami -więc moje pytanie ,czy jest to konieczne ?Przed załozeniem aparatu ,zrobieniu zdjęcia nie było mowy o usuwaniu zębów .Teraz zostałam postawiona przed faktem dokonanym ,gdybym wiedziała o takiej praktyce poczekałabym do czasu wyjścia osemek ,wtedy sprawa byłaby oczywista

    Odpowiedz
    • Witam,
      O wyjaśnienie tej sprawy proszę zwrócić się do lekarza prowadzącego. Drogą korespondencyjną, bez zapoznania się z sytuacja zgryzową Pani córki – po, jak i przed leczeniem – nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytania. Jeżeli jednak lekarz skierował córkę na zabieg usunięcia ósemek, z pewnością zdecydował tak nie w ramach profilaktyki, tylko dlatego, że w wyniku oceny zdjęcia przewiduje on, że ich pozostawienie spowoduje np. wtórne stłoczenie zębów w odcinku przednim. Często na trzecie trzonowce brakuje miejsca w łuku zębowym i nie mają one szans na pełne wyrznięcie się, a jednak potencjał erupcyjny jaki posiadają oraz ich niekorzystne położenie w stosunku do zębów sąsiednich może spowodować np. resopcję (czyli zanik) kości lub korzeni zębów sąsiednich w przyszłości.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  15. Witam,
    Pani Doktor, nurtuje mnie jedna kwestia. Obecnie mam 22 lata i wadę zgryzu. Chodziłam do ortodonty, ale zaprzestałam. Mam w planach wrócić ponownie do leczenia, ale trochę się obawiam.
    Wcześniej nosiłam aparat ruchomy, bo pani ortodontka powiedziała, że nie ma możliwości założenia stałego aparatu ze względu na braki w uzębieniu. Obecnie nie mam górnej prawej 4 i 6, a po lewej stronie 5. Bardzo proszę o informację, czy teraz ortodontka zaleci dalsze leczenie aparatem ruchomym, czy możliwe jest wstawienie brakujących zębów i założenie aparatu stałego ? Czy braki w uzębieniu w moim przypadku uzupełni się dopiero po skorygowaniu wady aparatem ruchomym ? Czy sztuczne zęby są przeszkodą do nałożenia aparatu stałego ? Dodam,że t musiałyby być zęby sztuczne w całości, bo nie tam gdzie mam braki nie ma korzenia.
    Z góry dziękuję za odp.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
    • Witam Pani Gosiu,
      Braki w uzębieniu nie są żadnym przeciwwskazaniem do leczenia aparatem stałym, a aparaty ruchome po okresie wzrostu pacjenta (zakończenie wzrostu następuje ok. 18.–19. roku życia) są nieskuteczne. Plan Pani leczenia powinien uwzględnić uzupełnienie braków zębowych po skończonym leczeniu ortodontycznym, a nie przed nim.
      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
    • Witam,
      Taki most nie jest przeciwwskazaniem. Wszystko zależy od pozostałych warunków w jamie ustnej. W trakcie leczenia może zaistnieć konieczność rozłączenia zębów filarowych w celu ich właściwego ustawienia, a po leczeniu takie uzupełnienie wymaga wymiany.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  16. Witam,
    moja ortodontka zdjela mi aparat po 2,5 latach jego noszenia. Pomiedzy jedynkami mam niewielka przerwe (od dziasla po polowy zebow), jednak Panidoktor stwierdzila, ze moje zeby nigdy nie beda idalnie sie schodzic i podjela decyzje o zdjeciu aparatu. Moje pytanie jest czy to rzeczywiscie jest prawda. Jak patrze na zdjecia osob u ktorych zdjeto aparat to jedynki idealnie sie schodzą.Czy mozliwe jest ze mam jakis inny ksztalt zebow, ktory nie pozwala na to, by byly idealnie proste (bez tej malej przerwy)?
    Z dory dziekuje za odpowiedź

    Odpowiedz
    • Witam,
      teoretycznie jest to możliwe, jednak należy bardzo dokładnie ocenić warunki zgryzowe w jamie ustnej oraz jakość zębów filarowych oraz tkanek otaczających te zęby. Jednym słowem bez zbadania pacjenta nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  17. Witam
    Mam umówioną wizytę u ortodonty, mam mieć odcisk u góry, ale nie mam jeszcze usuniętej górnej 6. Cy odcisk może być wykonany przed usunięciem. Jest to możliwe ?

    Odpowiedz
    • Witam,
      Proszę skierować to pytanie do swojego ortodonty. Pobranie wycisków jest możliwe w każdej sytuacji, jednak dokumentują one za każdym razem inny etap leczenia.

      Odpowiedz
  18. Witam, mam most na inlayach w siódemce i piątce – most imituje szóstkę. Mam pytanie czy przy leczeniu ortodontycznym powinnam wyjąc ten most i po ustawianiu zębów zastanowić się nad ewentualnym uzupełnieniem ubytku szóstki?
    Będe wdzięczna za poradę, pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Proszę przed pierwszym spotkaniem z ortodontą nie usuwać tego mostu. W zależności od tego, czy będzie istniała potrzeba przemieszczenia zębów na których on się opiera, taka będzie decyzja co do zasadności jego zachowania w jamie ustnej.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  19. Mój problem polega na tym że mam wyrwane 2 szóstki dolne, zęby mam proste ale nie chce miec takiej użej szpary.. i moje pytanie jest takie czy w takim wypadku mogłabym założyc aparat?

    Odpowiedz
    • Witam,
      Wszystko zależy od warunków zgryzowych, które powinien ocenić ortodonta. Konieczna jest konsultacja na którą proszę zabrać zdjęcie pantomograficzne.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  20. witam
    nie mam 8,7,6 ,z lewej strony.gdzy mialam 14 lat usunieto mi 3 z prawej strony poniewaz wyrosla zbnyt wysoko.z lewej strony nie bylo nic usowane .jedynka przesunela sie na dwojke .I wlasciwie na srodku zamiast przedzialki mam jedynke.Czy mozna cos z tym zrobic ?na czym bedzie trzymal sie aparat skoro nie ma wszytkich zebow.Czy nie jest za pozno ,mam 30 lat . mam czeste bole glowy.CZy to moze byc przyczyna wady zgryzu ?

    Odpowiedz
    • Witam,
      Z Pani wiadomości wynika, że sytuacja jest poważna. Jestem jednak przekonana, że można poprawić estetykę Pani uśmiechu. Aby precyzyjnie Pani odpowiedzieć konieczne jest badanie. Zapraszam na konsultację.

      Odpowiedz
  21. Witam
    jakie sa mozliwosci korekty wady zgryzu , jedynek gornych ktore sa wysuniete u osoby doroslej ?
    aparat ale czy isnieje jakas szybsza metoda?

    dziekuje i pozdr
    renata starzynska

    Odpowiedz
    • Witam Pani Renato,
      Aby odpowiedzieć na Pani pytanie konieczne jest badanie. Czasami wysunięte jedynki mogą być efektem poważnej wady zgryzu, czasami może to być tylko nieznaczne wychylenie samych jedynek. Plan leczenia zależy od przyczyny, która powoduje takie ich położenie.
      Jeśli jest to wada zgryzu – konieczny jest aparat; jeśli nieznaczna zmiana położenia tylko dwóch zębów – być może można zastosować inne rozwiązanie, np. wykonać licówki porcelanowe.
      Istnieją możliwości skracania leczenia ortodontycznego poprzez wspomaganie go zabiegami z zakresu mikrochirurgii ortodontycznej.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  22. Witam! Studiuję w Szczecinie, a leczę się ortodontycznie w moim mieście, odległym o 130 km. Dziś przy myciu zębów pękły mi trzy ligaturki. Czy byłaby możliwość wizyty w tym tygodniu, aby założyć brakujące ligaturki? Nie mogę sobie pozwolić na wyjazd do domu, aby udać się do mojego ortodonty.
    Proszę o szybką odpowiedź
    pozdrawiam
    Anna

    Odpowiedz
  23. Od jakiegos czasu {6ciu miesiecy) zauwazylam mala przerwe miedzy jedynkami a ostatnio rowniez takie same miedzy jedynkami i dwujkami. Myslalam ze to ubytki, ale dentysta wykluczyl moje podejrzenia. Stwierdzil ze taki moj urok.
    Jednak niepokoje sie ze to cos powaznego. Czy moga to byc pierwsze oznaki paradontozy? Mam 30 lat.
    Dziekuje

    Odpowiedz
  24. Witam Panią doktor.
    Z racji mocno już zaawansowanego wieku (6-ty tzw.”krzyżyk” ;) mam pewne obawy, czy mój wiek na ortodontyczne leczenie nie jest już ZBYT zaawansowany…
    Ale zapytam. Niestety, jak zapewne znakomita większość mężczyzn epoki PRL-u, nie zadbałem o swe zęby w tamtych czasach. Wpływ na to miał wytworzony paniczny lęk przed manipulacjami dentystycznymi w ustach( przy pierwszej,drugiej wizycie), jak i trudny dostęp do leczenia w małym miasteczku. Skutkiem tego, dopuszczałem do psucia się zębów i łatwiej się mi było pogodzić z jednorazową ekstrakcją, niż kilkukrotnymi wizytami i wierceniem wolnoobrotowymi, sznurkowymi wiertarkami….
    Tym sposobem zachowałem do chwili obecnej jedynie 21 zębów…… Czego się wstydzę.
    To tyle tytułem spowiedzi z grzechów.
    W ostatnim czasie zauważyłem, że przednie zęby ( do L/P trójek) się mi niebezpiecznie szybko ścierają, a górne siekacze -są powykruszane niczym zęby piłki do drewna. Nikt mi nie wspominał, że nocami zgrzytam zębami. Ale wyczytałem, że może to być skutkiem tzw. bruksizmu. Czy w mym wieku,mam nadal szansę na leczenie ortodontyczne/korekty położenia zębów(porobiły się szczeliny jako skutek ubytków), uzupełnienie ubytków na startych częściach siekaczy???
    Będę wdzięczny za wskażówki do postepowania.

    Odpowiedz
    • Witam Panie Zbigniewie!
      Leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku i nie istnieją tutaj żadne ograniczenia. Z opisu sytuacji w Pana jamie ustnej wynika, że jeżeli zdecyduje się Pan na leczenie, będzie ono miało charakter wielospecjalizacyjny. Oprócz zmiany położenia zębów będzie należało przeprowadzić protetyczną rekonstrukcję ciągłości łuków zębowych (uzupełnienie usuniętych zębów) a także utraconych tkanek (wskutek starcia) zębów obecnych w jamie ustnej. Starcie niekoniecznie musi być skutkiem bruksizmu. Może to być wynik nieprawidłowych wzajemnych relacji kości szczęk i ustawienia w nich zębów, w efekcie czego przez lata użytkowania doszło do nieprawidłowego starcia; lub przeniesieniem na zęby przednie czynności żucia z powodu braków zębów w odcinkach bocznych, wtedy cała siła, która powinna zostać rozłożona na 28(32) zęby, obciąża tylko przód. Abym mogła jednoznacznie wypowiedzieć się na temat możliwości postępowania i leczenia w Pana przypadku konieczne jest bezpośrednie badanie.
      Serdecznie zapraszam na konsultację.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  25. Witam Pani Doktor!
    Ja mam takie pytanie. moja córka ma 5 lat, pod 4 zrobił się jej ropień, lekarz wywiercił otwór i dał antybiotyk doustnie, ząbek został otwarty, wszystko zagoiło się i 2 miesiące było dobrze i teraz sytuacja się powtórzyła znowu ropień pod tą samą 4, lekarz ją usunął, już nie zalecił antybiotyku, minął tydzień od wyrwania ząbka, opuchlizna zeszła natomiast ropień chyba dalej jest ponieważ dziąsło jest mocno zaczerwienione a obok ten biały ropień i boli córkę jak dotykam to miejsce. Proszę mi powiedzieć czy można wyrywać zęba jak jest ropień pod nim(słyszałam różne opinie na ten temat) i jak długo to goi się, nie wiem czy powinnam się martwić i udać się na wizytę czy jeszcze się wstrzymać. Dziękuję i pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Witam Pani Mario,
      Pomimo dokładnego opisania przez Panią sytuacji w jamie ustnej córeczki nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie bez zbadania małej pacjentki. Jeśli sytuacja budzi jakiekolwiek Pani wątpliwości, proszę zgłosić się z córką do lekarza.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  26. Witam jakie sa mozliwosci korekty wady zgryzu , jedynek gornych ktore sa wysuniete u osoby doroslej ? aparat ale czy isnieje jakas szybsza metoda? dziekuje i pozdr renata starzynska

    Odpowiedz
    • Witam

      Pani Renato (Christine Beach),
      Wada zgryzu to nieprawidłowo ustawione zęby w łuku zębowym i zmiana ich ustawienia jest możliwa tylko za pomocą leczenia ortodontycznego. Natomiast formułując pytanie z pewnością miała Pani ma myśli poprawę estetyki nieprawidłowo ustawionych siekaczy. W zależności od tego jak bardzo są one wychylone, jako alternatywę można by ewentualnie zastosować licówki lub korony, lecz wiąże się to ze zredukowaniem tkanek zębów i jest to możliwe tylko przy nieznacznie nasilonym ich wychyleniu.

      vika:
      Nie, ponieważ aby zaplanować leczenie lekarz bezwzględnie potrzebuje modeli Pani zębów wykonanych przez technika na podstawie wycisków. Służą one do przeprowadzenia analizy, obliczenia wielu wskaźników i parametrów, a ich interpretacja pozwala na przygotowanie indywidualnego planu leczenia, z którego wynika jaki należy zastosować aparat (pomimo identycznego niemal wyglądu zamków aparatów stałych, różnią się one parametrami, a co za tym idzie, i możliwościami).

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  27. Witam,
    Noszę się z zamiarem rozpoczęcia leczenia swoich zębów i myślałam o Ars Dentica. Chodzi o leczenie ortodontyczne: wady zgryzu, stłoczenie i starcie zębów. Proszę mi powiedzieć, czy pierwsza wizyta jest bezpłatna? Z jakimi zdjęciami powinnam się u Pani pojawić a jakie ewentualnie można zrobić na miejscu u Pani?
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Witam,
      Bardzo mi miło, że Pani wybór padł na Ars Dentica. Konsultacja ortodontyczna to koszt 100 zł, a pobranie wycisków w celu wykonania modeli Pani zębów to 50 zł.
      Aby konsultacja była pełna niezbędne jest zdjęcie pantomograficzne. Czasami także telerentgenograficzne, ale ta decyzja zapada podczas pierwszej wizyty.
      Serdecznie zapraszam

      Odpowiedz
  28. Mam 31 lat. Moja gorna troja to mleczny zab, ktory sie juz chwieje. Zastanawiam sie, czy jesli wyleci szpare bedzie mozna zredukowac aparatem i w ten sposob uniknac potrzeby wstawienia implanta?

    Moje zeby sa cofniete, wiec aparat bylby milo widziany. Powstrzymuje mnie to nie tylko chwiejaca trojka ale i mialam kanalowe czyszczenie gornej jedynki. Wiec zab nie jest mocny, zastanawiam sie czy by bylo ryzyko zlamania sie jego, jesli bym zdecydowala sie na aparat.

    Nie bylam na zadnej powaznej konsultacji, poniewaz w moim miescie nie ma specjalistow od tej dziedziny.
    Prosze o wstepna porade.

    Odpowiedz
    • Pani Kingo, zęby prawidłowo przeleczone kanałowo nie stanowią przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego.
      Zaplanowanie leczenia dotyczące uzupełnienia miejsca po ewentualnej utracie mlecznej trójki może nastąpić jedynie po dokładnym zbadaniu Pani sytuacji w jamie ustnej. Polecam konsultację ortodontyczną, w trakcie której Pani Doktor rozwieje wszystkie Pani wątpliwości.

      Odpowiedz
    • Witam
      Pani Sylwio,
      W związku z indywidualizacją aparatu w systemie Insignia, a co za tym idzie koniecznością wysyłania wycisków do USA w celu wykonania indywidualnych zamków i łuków, a następnie dostarczeniem ich do gabinetu, niewątpliwym minusem tego aparatu jest dłuższy okres oczekiwania na jego założenie (min. ok. 2 mies.) oraz cena.
      Pozostałe plusy i ewentualne minusy, zależą od kompetencji lekarza ortodonty, ponieważ to on jest głównym „projektantem” aparatu. Drogą korespondencji mailowej planuje on rodzaj zamków na każdym z zębów, łuków, przesunięcia zębów i dopiero po zatwierdzeniu, fabryka rozpoczyna proces produkcji.

      Pani Ewelino,
      Leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku. Moja najstarsza pacjentka miała 76 lat! Zęby martwe, jeśli są prawidłowo przeleczone, nie są przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego. Jeśli chodzi o uzupełnienia protetyczne takie jak np. mosty czy korony, po leczeniu ortodontycznym najczęściej wymagają wymiany, ponieważ zmieniają się zarówno relacje zębów sąsiednich jak i przeciwstawnych.
      Jeśli chodzi o ciążę, aparat absolutnie nie jest przeciwwskazaniem ani nie ma żadnego wpływu na jej przebieg. Miałam i mam wiele pacjentek, które podczas leczenia ortodontycznego szczęśliwie zostały mamami.
      Serdecznie zapraszam na konsultację!

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  29. witam, czy możliwe jest założenie aparatu stałego gdy 1 i 2 mam martwą a na zęby 4 i 5 (chyba_ złozony mam most? mam 27 lat czy to nie za późno? czy zęby martwe mi się nie połamią? i jak reagowały by na aparat stały kiedy nosiłabym go i np. zaszła w ciąże, bardzo się boje i śni mi się po nocach ze jedynka i dwójka martwa mi wypada proszę o pomoc, czy podejmie sie pani takiego zadaznia?

    Odpowiedz
  30. Witam,
    Moja sytuacja wygląda następująco. Jakiś czas temu byłam zmuszona usunąć górne szóstki, niestety górna czwórka jest martwa i również czeka mnie ekstrakcja. Ponieważ czwórka lezy w miejscu widocznym chciałabym wstawić w jej miejsce implant. Dodatkowo mam sporą wadę dolnego łuku, a powoli zauważam też że zęby z górnego łuku zaczynają „przeć” do przodu – zwłaszcza dwójki. W związku z tym chciałabym zalożyć aparat stały na dwa łuki. Teraz moje pytanie, ponieważ nie wiem w jakiej kolejności powinnam wykonać zabiegi? I czy brak górnych szóstek jest jakimś przeciwwskazaniem do założenia aparatu?

    Odpowiedz
    • Witam,
      W pierwszej kolejności proszę zgłosić się na wizytę konsultacyjną do ortodonty, który przygotuje dla Pani plan leczenia, w którym powinny się znaleźć wszystkie zalecenia dotyczące zabiegów i postępowania zarówno przed i po leczeniu ortodontycznym. Proszę, jeżeli nie ma bezwzględnych wskazań, wstrzymać się z usunięciem martwej czwórki, ponieważ czasami ważne jest, aby pomiędzy usunięciem a założeniem aparatu nie upłynęło zbyt dużo czasu. Brak górnych pierwszych trzonowców nie jest przeciwwskazaniem do leczenia za pomocą aparatów stałych.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Witam,
      Jeżeli ma Pani na myśli całkowity brak zęba, nie jest to żadnym przeciwwskazaniem, można założyć aparat. Jeśli zaś chodzi o zniszczenie próchnicą części zęba (w stomatologii taką sytuację nazywamy 'ubytkiem’), to nie można założyć aparatu, dopóki wszystkie ubytki nie zostaną uzupełnione, czyli nie zostaną wyleczone z próchnicy te zęby, które tego wymagają.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  31. Witam Pani Dr,
    Ja ( 22 lata) jestem troszkę zawiedziona i załamana, niedawno zdecydowałam się wreszczie podjąc leczenie ortodontyczne (jako dziecko nosilam aparat ruchomy,ale zaniedbalam to) . Tym razem po 2 wizytach ( mialam zrobione zdjecia i odcisk i mialam poznac plan leczenia, jedak pani doktor stwierdzila ,że nie podejmie się leczenia , bo nie daje mi gwarancji ,że się uda i przyznała ze nie jest to łatwe a ona nie ma wystarczającego doswiadczenia) piszę do pani aby zorientować sie ogólnie, mój problem to wada zgryzu, która polega na tym, że mam jak powiedziala pani dr- niedorozwoj górnej szczęki, żuchwa wystaje i dolne zęby zachodza na górne, poza tym krzywo ustawione mam tylko dwójki na górnej szczęce) problem ten zaczął mi doskwierać juz nie tylko z powodów estetycznych ale i praktycznych, mam wrażenie ze mam trudności z prawidłowym żuciem, gryzieniem; no i nie potrafie prawidłowo zacisnąć zębów, odczuwam ogromny dyskomfort. dlatego bardzo zależy mi na leczeniu, i moje pytanie dotyczy tego (wiem,że musi pani zobaczyć konkretną wadę) ale, czy konieczna jest w takim razie w takim przypadku interwencja chirurga..? czy wade zgryzu, polegającą na zachodzeniu dolnej żuchwy na gorna szczeke mozna skorygowac tylko za pomocą aparatu stałego..?? czy konieczna jest np. maska twarzowa Delaire’a..?? nie wyobrażam sobie noszenia takiej maski , jako osoba pracująca i studiująca… Będę wdzięczna za odpowiedź..

    Odpowiedz
    • Witam Pani Kamilo,
      Jest Pani osobą, która zakończyła już wzrost, w tym także wzrost kości szczęk; z opisu Pani wady, domyślam się, że problem może być rzeczywiście dużo bardziej skomplikowany, niż tylko nieprawidłowo ustawione zęby. Jest to problem ortopedyczny polegający na dysproporcji pomiędzy podstawami kostnymi szczęki i żuchwy.
      Leczenie ortodontyczne niestety najczęściej jest rozumiane jako noszenie aparatu, a faktycznie jest to proces w trakcie którego może – a czasami musi – być wykorzystanych kilka aparatów. Czasami jest konieczne włączenie także leczenia chirurgicznego.

      W pierwszej kolejności proszę poszukać wewnętrznej motywacji do podjęcia leczenia. Jeśli ją Pani znajdzie, to po oddaniu się w ręce doświadczonego ortodonty, musi Pani bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń, i konsekwentnie poddawać się poszczególnym etapom leczenia, inaczej nie będzie efektów, a ono samo będzie przeciągało się bez końca.
      Jeśli nie jest Pani przekonana, to proszę nie rozpoczynać leczenia.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  32. Witam,
    mam pytanie. jestem po leczeniu ortodontycznym. niestety okazało się, że górna piątka w trakcie tego leczenia bardzo się popsuła, tak, ze konieczne było załozenie korony. ta korona bardzo mi nie odpowiada (mam dopiero 20 lat) i gdybym wiedziała, jak to będzie wyglądało nigdy przenigdy bym się na nią nie zdecydowała – starałabym się odbudować ząb za wszelką cenę. I teraz myślę, jakby się tej korony pozbyć. Każdy kto widzi moje zęby, mówi, że w szczęce jest bardzo mało miejsca i że są one ciasno ustawione i zastanawiam się, czy nie możnaby wyrwać tego zęba pod koroną i drugiej piątki równoległej i aparatem wyrównać te szpary, a jednocześnie rozsunąć trochę te ząbki. bardzo mi na tym zależy. jest to moje jedyna nadzieja. dodam, ze podczas leczenia ortodontka nie stwierdziła konieczności usuwania zębów, chociaż – jak wspomniałam – i ona i moja dentystka twierdzą, że ustawienie zębów jest bardzo ciasne. Proszę o pomoc. pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Witam Pani Moniko,
      Niemożliwa jest odpowiedź na pytanie bez zbadania Pani. Zapraszam na konsultację ze zdjęciem pantomograficznym. Koszt konsultacji to 100 zł.

      Odpowiedz
  33. Witam,

    2 miesiące temu rozpoczęłam leczenie ortodontyczne. Przed leczeniem lewa górna jedynka została zakwalifikowana do ekstrakcji – usunięcie zostało jednak przesunięte na końcowy etap leczenia, tak by bezpośrednio po zdjęciu aparatu można było osadzić implant. Niestety, doszło do resorpcji zewnętrznej i ząb musiał zostać usunięty już teraz. Implantolog ocenił ubytek kości i zastosował biomateriał w celu jej regeneracji. Obecnie mam ząb dowieszony do aparatu – jest jednak bardzo ruchomy i uniemożliwia w miarę normalne funkcjonowanie. Implant ma być wszczepiony za ok 4-6 miesięcy, ale z osadzeniem korony mam czekać do końca leczenia ortodontycznego. Nie ukrywam, że wolałabym mieć odbudowany ząb na implancie jak najszybciej, jeszcze przez zakończeniem leczenia orto. Pytanie, czy spotkała się Pani z podobnymi przypadkami, czy jest możliwe dokończenie leczenia orto z implantem? Ewentualnie – czy istnieje sposób, aby ząb dowieszony do aparatu nie był tak ruchomy (okręca się właściwie wokół druta). Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Pani Aniu,
      Na początku leczenia ortodontycznego są stosowane łuki bardzo elastyczne i o małym, okrągłym przekroju, dlatego w pierwszy etapie ząb dowieszony do aparatu tak „niegrzecznie” się zachowuje. Później są to łuki bardziej sztywne, o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Wtedy ząb będzie niemal nieruchomy, ponieważ łuk prawie całkowicie wypełni szczelinę w zamku na dowieszonym zębie. Istnieją pewne medyczne względy dla których nie można pewnych procedur przyspieszyć lub zmienić. Z opisu wynika, że Pani leczenie jest przeprowadzanie przez zespół bardzo dobrych lekarzy, dlatego proszę wykazać jeszcze trochę cierpliwości. Myślę, że może Pani przedstawić swój problem lekarzowi prowadzącemu i poprosić np. o podwójne przyligaturowanie zęba do łuku. To powinno choć trochę poprawić sytuację.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  34. Witam, mam pytanie odnośnie wybielania zębów metodą laserową, chciałabym wykonać taki zabieg u Państwa w gabinecie, zapoznałam się już z niezbędnymi informacjami oraz ceną. Czy istnieje możliwość rozłożenia tej kwoty na raty? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam. Justyna Zimoch.

    Odpowiedz
  35. Witam mam takie pytanie czy podczas noszenia aparatu stalego robia sie szpary miedzy zebami gdy przesuwaja sie zeby? otoz ja nosze aparat miesiac , narazie gorny luk , zostaly usunieta dwie 5 gdyz mam za duzo zebow a za malo miejsca jednak ortodonta powiedzial ze nie bede miala… ale moja znajoma noszac aparat miala praktycznie wszedzie szpary miedzy zebami wygladala okropnie.. wiec ja tez jestem na to skazana czy u kazdego inaczej przebiega leczenie?

    Odpowiedz
  36. Witam :) Mam pytanie odnośnie płatności w ratach, czy wysokość rat jest stała, czy jest możliwość negocjacji??
    Nie mam usuniętych ósemek, mam bardzo ciasno w szczęce, Czy na pierwszą wizytę powinnam przyjśc juz po usunięciu ósemek??
    Ostatnie pytanie dotyczy tego, że mam dosztukowaną jedynkę, bez koronki, czy ona nie będzie przeszkodą w założeniu aparatu ??
    Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź

    Odpowiedz
  37. Witam,
    jestem już po 40, brakuje mi 2 zębów obok siebie tj. 6,7 dolnej w wyniku tego 6 górna znacznie wysuneła się ku dolowi. Zęby dolne są stłoczone, cofnięte lub wysuniete do przodu. Czy trzeba najpierw zacząc od uzupełnienia zębów żeby założyć aparat? Jest duża przerwa więc jak zaczepić aparat ? Najpierw wizyta u ortodonty czy u protetyka, implant od czego zacząć? proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Witam,
      W pierwszej kolejności proszę zgłosić się na konsultację ortodontyczną. Z opisu wynika, że wymaga Pani kompleksowego leczenia ortodontyczno-protetycznego. Plan leczenia precyzyjnie określi zarówno kolejność, jak również czas przeprowadzenia poszczególnych jego etapów.

      Odpowiedz
  38. Witam ,
    5 dni temu sciagnieto mi aparat z gornej szczeki ,mialam szpare miedzy jedynkami.Niestety w szynie one wygladaj idealnie ale jak sciagne to
    widac mala szpare.Podczasz sciagania aparatu mialam leczonego zeba wiec az tak sie nie przygladalam.w lusterku bo twarz mialam opuchnieta ,pozaty ufam swojemu lekarzowi a teraz nie wiem co robic jezel zarzuca mi ,ze to moje niedopatrzenie i bede musiala kupowac nowy aparat.Prosze o rade -zastanawiam sie czy szyna moze zamknac owa szpare?
    Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Proszę jeszcze raz śmiało porozmawiać o tym problemie ze swoim ortodontą, zwłaszcza, że darzy go Pani zaufaniem.
      Jestem przekonana, ze znajdzie on satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie Pani problemu.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  39. Chciałabym zapytać, jaka jest minimalna szerokość szpary między zębami, nadająca się do uzupełnienia kompozytem? Czy niewielką szparę, ok. 1mm można w ten sposób zlikwidować?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz