Ortodoncja dla dorosłych

Bardzo często dorośli pacjenci są pełni wątpliwości, czy można, a często są wręcz przekonani, ze jest dla nich zbyt późno na podjęcie leczenia ortodontycznego.
Z całą stanowczością należy podkreślić, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych i leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku (najstarsza pacjentka leczona w Ars Dentica była w wieku 76 lat).

Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby które chciały, ale nie były leczone w młodości , ale także i takie, u których leczenie ortodontyczne jest leczeniem wspomagającym leczenie chorób przyzębia (paradontozy) lub leczenie protetyczne (uzupełnianie brakujących zębów).
Nie jest także przeciwwskazaniem obecność wypełnień czy zębów leczonych kanałowo, pod warunkiem, że wypełnienia te nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Leczenie ortodontyczno-periodontologiczne

W przebiegu chorób przyzębia, w związku z utratą podparcia kostnego, zmienia się stosunek długości korzenia, który znajduje się w kości do długości pozostałej części zęba i w związku z tym obserwuje się przemieszczanie, przechylanie i rozchwianie zębów. Powstają liczne szpary. Leczenie ortodontyczne w takim przypadku polega na uszeregowaniu zębów, a następnie ich unieruchomieniu. Konieczna jest współpraca lekarza ortodonty z lekarzem periodontologiem, ponieważ jednocześnie, aby uzyskać optimum możliwości takiego leczenia, periodontolog wykonuje zabiegi leczące chorobę przyzębia (skaling poddziąsłowy, kiretaże, vestibuloplastyka, zabiegi płatowe, zabiegi plastyczne w obrębie dziąseł itp.)
W ten sposób, nawet bardzo rozchwiane zęby, które wydawać by się mogło, że są już nie do uratowania, mogą służyć pacjentowi jeszcze przez wiele lat.

Leczenie ortodontyczno-protetyczne

Stopniowa utrata własnych zębów, czasami współistniejąca z wadą zgryzu, lecz niekoniecznie i nieuzupełnianie powstałych braków przez wiele lat zaburza płaszczyznę zgryzu. Zęby, które sąsiadują z luką, przechylają się do niej, a zęby ze szczęki przeciwstawnej do luki, wysuwają się z zębodołu, i szukając kontaktu, wydłużają się. Jeszcze inne mogą się przemieszczać, rotować, wychylać. To powoduje, że niemożliwe jest wykonanie prawidłowego uzupełnienia protetycznego, czyli protezy, mostu lub korony. W takiej sytuacji rehabilitację narządu żucia należy rozpocząć od leczenia ortodontycznego przygotowującego do właściwego leczenia protetycznego. Oczywiście i w takiej sytuacji niezbędna jest bezpośrednia współpraca specjalisty ortodonty i protetyka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 1 | Średnia: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

168 komentarzy do “Ortodoncja dla dorosłych”

  1. Witam!
    Z mojej własnej głupoty i braku czasy ( wyjazdy za granice ) nie nosiłem aparatu retencyjnego czy teraz po prawie rocznej przerwie jest sens go zakładac. Zeby juz sie przemiesciły ale czy gdy go włoże to cos pomoze?. Po 2 dniach i nocach noszenia go prawie wszystkie zeby zaczeły mi sie ruszac wiec odłozyłem go na pulke ze strachu o mozliwosc wylecenia ich. Z gory prosze o odpowiedz i dziekuje

    Odpowiedz
  2. Witam Pani dr,
    Chciałabym zapytać o rozłożenie kosztów na raty, jestem zdecydowana na leczenie a ArsDentica, gdyż poleciła mi gabinet koleżanka, która zakończyła leczenie ortodontyczne.
    Jednak nie wiem nic na temat rat, jak wyglądałoby rozłożenie kosztów dwóch łuków aparatu? na jaki okres czasu..? bardzo uprzejmie prosze o odpowiedź , gdyż jest to dla mnie ważna kwestia i w tej chwili decydująca ,jesli chodzi o podjęcie leczenia. z góry dziekuję,
    milego dnia

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie,

      Bardzo mi miło, że nasz gabinet został Pani polecony. Przykro mi, ale niestety, nie prowadzimy leczenia w systemie ratalnym.Mogę tylko zasugerować kredyt udzielany przez bank.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  3. Witam. Mój synek upadł i naruszył sobie dwie jedynki. Pani stomaotlog wyrwała pól jednego i drugiego, resztę zostawiła zeby niby miał czyms gryźć. Niestety tworza sie mu przetoki które były juz dwa razy usówane, i ma spuchniete dziasło nad nimi. odsylaja nas jeden do druiego a dziecko dalej cierpi bo dwulatkowi lepiej nie wyrywac. co mozna z tym zrobic? dodam ze ma prochnice w tych ząbkach.

    Odpowiedz
  4. Witam,
    2 tygodnie temu założono mi aparat na zęby stały i za 4 tygodnie powinnam mieć wymieniany łuk, jednak moja pani doktor jest teraz na zwolnieniu i termin kolejnej wizyty mam wyznaczony dopiero na koniec listopada. Bardzo zależy mi na czasie i nie chciałabym przeciągać tak noszenia aparatu stąd moje pytanie, czy istnieje u Państwa możliwość wymiany łuku, pomimo tego,że leczę się u innego ortodonty. Zaznaczę, że mogę poprosić w swoim gabinecie o wydanie drugiego łuku.
    Pozdrawiam, Marta

    Odpowiedz
  5. Witam

    Pani Sylwio
    Jeśli dotychczasowe leczenie wzbudza w Pani pewne wątpliwości, proszę zasięgnąć opinii innego lekarza, ale konieczne jest bezpośrednie zbadanie pacjenta.

    Pani Marto
    Leczenie otrodontyczne wymaga ciągłości i znajomości zarówno planu leczenia jak i dotychczasowego jego przebiegu. W związku z tym powinien je prowadzić jeden lekarz.
    Sugeruję wizytę, pomimo, że nieco odroczoną w czasie, ale jednak u swojego ortodonty.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  6. Witam serdecznie,
    Kilka miesiecy temu przeprowadzilam sie do Szczecina, nie znam tu zadnych specjalistow, natrafilam na Wasza strone przypadkiem i mam nadzieje uzyskac odpowiedz.

    Zastanawiam sie nad zalozeniem aparatu stalego na gorny luk (zeby sa rowne, ale rosna odrobine 'do srodka’), ale nie wiem czy przeciwskazaniem nie bedzie obecnosc korony na gornej dwojce?
    Z gory dziekuje i pozdrawiam.

    Odpowiedz
  7. Witam serdecznie,
    Ponad rok temu zdjęłam aparat stały (metalowe zamki), nosiłam go przez 1,5 roku, jednak zaniedbałam leczenie retencyjne. Zęby zaczynają wracać do stanu przed leczeniem. Zastanawiam się nad założeniem aparatu po raz drugi. Czy zdjęty aparat teoretycznie nadaje się do ponownego użytku? Przyglądając się mu nie dostrzegam, żeby zamki były uszkodzone. Będę wdzięczna za odpowiedź.
    Pozdrawiam, Paulina

    Odpowiedz
  8. Witam
    Ja mam takie pytanko względem rat, ponieważ mam wade zgryzu i myśle że konieczny będzie aparat stały, ale jak narazie myśle o dolnej szczęce bo nie stać mnie na tak duży wydatek aby zrobiś i górną. Proszę więć o informacje dotyczące rat, ich dodatkowym %, w jakich sumach, przez jaki okres. Dziękuje

    Odpowiedz
    • Witam Pani Natalio,

      Niestety nasz gabinet nie oferuje leczenia w systemie ratalnym. Sugeruję zapoznanie się z ofertami kredytowymi które proponowane są przez banki.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  9. Mam pytanie, chciałabym podjąć leczenie ortodontyczne. Moją wadą są głównie przerwy między zębami, (między 1 ok 2mm, i na dole między zębami ( podobna wielkość max do 3mm) . Jaki jest max i min czas noszenia aparatu dla mojej wady, tak mniej więcej???Z góry dziękuję za odp

    Odpowiedz
    • Witam Pani Agato,

      Zapraszam na konsultację, ponieważ nawet najdokładniejszy opis wady nie zastąpi badania i oceny sytuacji zgryzowaj w jamie ustnej. Koszt konsultacji to 100 pln.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  10. Witam serdecznie.

    Zacząłem nosić aparat ortodontyczny z zamiarem zlikwidowania wady zgryzu (zgryz wgłębny) i wyprostowania zębów. Chodzę już do ortodonty 2,5 roku. Nosiłem aparat ortodontyczny na górną i dolną szczękę. Dolny aparat mam ściągnięty. Jestem nadal w trakcie leczenia. Póki,co wada, którą miałem na samym początku pozostała, zęby mam wyprostowane ale co z tego skoro wada pozostała. Rozmawiałem z ortodontą o tym tłumaczy się,że wadę zgryzu można wyleczyć tylko chirurgicznie. Dlaczego nie powiedział mi o tym na samym początku? Chciał tylko zarobić nie zważając na wynik? Czy po prostu to głupie tłumaczenie z nienależytej diagnozy, zastosowania nieprawidłowego aparatu i zastosowania złego leczenia?

    Obecnie zamierzam pójść na konsultację do innego ortodonty. Czy na wizytę będzie potrzebne zdjęcie pantomograficzne szczęki?

    Z góry dziękuje za radę.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Zasięgnięcie konsultacji innego lekarza to jedyny sposób aby uzyskać odpowiedź na Pana pytania, ponieważ nie dysponując obrazem sytuacji w jamie ustnej przed leczeniem i w dniu dzisiejszym, ani badaniami dodatkowymi, tj. oceną zdjęcia cefalometrycznego oraz pantomogramu sprzed leczenia i aktualnymi nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na Pana pytania. Na ich podstawie powinna być przeprowadzona analiza i opracowany plan leczenia przed leczeniem, którego założenia powinny być Panu przedstawione przed założeniem aparatów.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  11. Witam,
    Zaczne od razu od pytań na które każdy ma odmienne zdanie.Czy zęby leczone kanałowo (miałam ponowne endo w czterech zębach) nadają sie do założenia aparatu ?Czy zęby leczone kanałowo muszą być wsparte włóknem szklanym?Czy zęby te muszą mieć założone korony czy wręcz przeciwnie?Dodam że jeden z zębów ,ostatni ząb PG jest w mizernej kondycji i nie wiem czy wytrzyma on ciągnięcie aparatu .Generalnie, w jakim stopniu powinny być przygotowane wcześnej leczone kanałowo zęby oraz po jakim czasie od leczenia endodontycznego można założyc aparat zakładając że nic negatywnego się z nimi nie dzieje?
    Z góry dziękuję za odpowiedż

    Odpowiedz
    • Witam,
      Fakt, że ząb jest po leczeniu kanałowym nie ma znaczenia dla oceny możliwości ortodontycznego przemieszczania go w kości, ponieważ procesy te odbywają się na zewnątrz korzenia.
      To, czy wymaga on wzmocnienia włóknem szklanym, czy wkładem protetycznym a następnie koroną zależy od rozległości braku tkanek twardych korony zęba, niezależnie, czy planowane jest leczenie ortodontyczne, czy też nie.
      Do leczenia ortodontycznego można przystąpić od razu po zakończeniu leczenia kanałowego i odbudowaniu brakujących tkanek korony zęba.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  12. witam !moje pyatnie brzmi czy mozna za pomoca aparatu przesunac w miejsce piatek ktorych nie mam inne zeby tak zeby nie było szpary miedzy zebami ??czy jedynym rozwiazaniem jest implant ? dodam ze zeby sa tylko troche z przodu stłoczone przez ósemki wiekszych problemów nie mam.pozdrawiam

    Odpowiedz
  13. Witam!

    Pani Doktor,
    mam 22 lata i zastanawiam się, czy w moim wieku aparat ruchomy może coś pomóc? Mam ogólnie proste zęby. Jedyny problem to przerwy między górnymi jedynkami, a dwójkami. Przez nie również między jedynkami zaczyna robić mi się maleńka szparka (którą widzę tylko ja, rodzina stwierdza, że sobie wynajduję wady, których nie ma). Chciałabym je chociaż troszkę zmniejszyć. Niestety nie mogę sobie pozwolić na stały aparat na zęby ze względu na medialną pracę. Proszę o jakąś rade.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  14. Witam,

    chciałam zapytać czy istnieje możliwość założenia aparatu tylko na górną szczękę (brak jednego zęba), w dolnej szczęce nie mam aż trzech zębów i nie wiem czy jest to przeszkoda do założenia aparatu.

    Z góry dziękuję za odpowiedź!

    Odpowiedz
  15. Jestem w końcowej fazie leczenia aktywnego górnego łuku i niestety moje siekacze sä wychylone do przodu co nie wygläda estetycznie, wcześniej były cofniete. Prosiłam moją orto źeby to wychylenie zmniejszyła ale twierdzi że tak jest ładnie i musi tak pozostać. Niestety nie takiego efektu oczekiwałam. Jakie sä metody aby takie wychylenie zmniejszyć

    Odpowiedz
    • Witam!

      Pani Kasiu,
      Niestety, ruchomy aparat nie będzie skuteczny z powodu Pani wieku. Zapraszam na konsultację, być może jest możliwa poprawa estetyki Pani zębów w inny sposób, niż tylko aparat stały na powierzchniach wargowych zębów.

      Pani Karolino,
      Współczesna ortodoncja wymaga leczenia dwuszczękowego, ponieważ nawet nieznaczne zmiany w jednym łuku zębowym niosą za sobą konieczność zmiany położenia także zębów w łuku przeciwstawnym, ponieważ priorytetową sprawą jest czynność, czyli prawidłowe kontakty podczas odgryzania, żucia, artykulacji .Dlatego czasami ’ na oko’ dobrze ustawione zęby, będą wymagały także zmiany ich położenia. Wyjątki tylko potwierdzają regułę.
      Tak nieliczne braki zębowe, o jakich Pani wspomniała, nie są przeszkodą w podjęciu leczenia ortodontycznego.
      Pozdrawiam i zapraszam na konsultację.

      Pani Marto,
      Z punktu widzenia mechaniki ortodontycznej jest wiele metod na przechylenie lub cofnięcie (to dwa różne rodzaje przesunięć) zębów przednich w zależności od wyjściowej wady zgryzu, rodzaju aparatu, rodzaju użytych łuków czy też aparatów zewnątrzustnych, ale nie sądzę, aby szczegółowa wiedza na ten temat mogła być dla Pani przydatna.
      Proszę te sprawę przedyskutować raz jeszcze ze swoim ortodontą.
      Myślę, że dokładne, rzeczowe przedyskutowanie problemu pozwoli Państwu go wyjaśnić.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  16. Witam, mam 23lata, od jakiś 3 miesięcy rozpoczęłam leczenie ortodontyczne (w wieku dziecięcym miałam wyrwane 4 zęby, 2 czwórki na dole i u góry). Teraz noszę aparat stały na dół, na górze mam aparat hassa i noszę maskę Delaire’a. Szczęka górna zachodziła mi na żuchwę, ale tylko troszkę, był to jedynie styk. Ortodonta przedstawił mi następujący plan: hass poszerza szczękę, maska ją wyciąga, później aparat stały, odbudowanie miejsca na wyrwane dwa zęby u góry.
    Jednak czytając wiele artykułów, przeglądając fora i wgłębiając się w temat zastanawiam się, czy leczenie mnie jest tylko kamuflażem ortodontycznym, czy jednak jest możliwość wyleczenia wady?
    Zabieg był mi proponowany, jednak nigdy nie widziałam potrzeby, z resztą nikt nie naciskał, bo nie jest to widoczna progenia, ani retrogenia. Właściwie nie wiem jaką stwierdzono wadę (oprócz zgryzu krzyżowego jak mniemam.) Moim zdaniem jest to niedorozwój szczęki górnej. Chodzi mi o to, czy za pomocą przebiegu takiego leczenia jest w stanie skorygować mi to prawidłowy zgryz i wyleczyć wadę, czy takie przebiegi tak jak napisałam kamuflują wadę, a ona wciąż jest?

    Odpowiedz
    • Pani Julio,

      Sądząc po rozbudowanym opisie, Pani leczenie jest b. dobrze prowadzone, a Pani świetnie poinformowana przez swojego lekarza i to do niego proszę się zwrócić z tymi pytaniami, ponieważ ja nie dysponuję Pani badaniami, zdjęciami, modelami, nigdy też Pani nie badałam, więc nie mogę wiedzieć co zawiera plan Pani leczenia i jakie ma założenia, a przede wszystkim, jaki był punkt wyjścia.
      Uważam natomiast, że zgłębianie takich tematów na forach, gdzie autorami nie są profesjonaliści tylko inni 'użytkownicy’ aparatów niepotrzebnie zarówno często wprowadza w błąd pacjenta, jak też powoduje duży niepokój w odniesieniu do własnego leczenia, bo każdy pisze o sobie, nie zawsze mając dokładną wiedzę na temat przebiegu swojego leczenia z punktu widzenia mechaniki ortodontycznej. Każda wada jest inna i wymaga innych rozwiązań.
      To dlatego przed rozpoczęciem leczenia lekarzowi potrzebne są modele Pani zębów ( ocena położenia, obrotów, nachylenia, szerokości, zębów w każdej ze szczęk, ocena wzajemnych relacji obu szczęk), zdjęcia cefalometrycznego ( ocena położenia szczęk w stosunku do jamy czaszki, kątów podstaw szczęk w stosunku do siebie i do czaszki, typu twarzy i/lub kierunku wzrostu kości twarzy, położenia zębów w stosunku do podstaw kości i do siebie nawzajem), pantomograficznego oraz fotografii twarzy i zębów.
      Proszę przedstawić swojemu lekarzowi jakie są dokładnie Pani oczekiwania i poprosić o wyczerpującą odpowiedź, czy to leczenie które on zaplanował spowoduje, że zostaną one spełnione.

      Panie Marcinie,

      Niestety bez badania nie mogę wiążąco odpowiedzieć, ale sądząc z opisu , uważam, że ruchomy aparat nie będzie skuteczny. Tak precyzyjne ruchy zębów nie są możliwe do przeprowadzenia za pomocą aparatów ruchomych, a wielkość szczęki czy zębów, nie są ŻADNYM przeciwskazaniem do założenia aparatu stałego .
      Sugeruję konsultację u jeszcze jednego lekarza, specjalisty ortodonty.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  17. Witam

    mam 19 lat usunieto górna lewą dwójkę (zamiast zęba urósł mi taki długi szpic, który lekarz mi usunał twierdząc że nic z niego nie będzie i jest zbyt mały by go „obudować”) usunięto mi także prawą trójke (też była jakaś dziwna) i zostawił mnie na rok żeby to sie tam poukładało (nie było mnie stać na aparat, poza tym, lekarz po ocenie reszty mego uzębienia ze oprócz tych dwóch przypadków (i prawej dwójki górnej która też jest mała (ale jak bedę mieć kasę to można to bedzie obudować jak zapewniał mnie dentysta) moje uzuebienie jest dobre i równe. po półtora roku faktycznie zeby sie w wiekszości poukładały ale mam lekko skręcona górna jedynkę i i trójke które są od siebie oddzielone (ok 2 mm) i to widać. niestety ostatnio na wizycie odradził mi aparat stały (mam małą dzieciecą szczękę i delikatne zęby) i powiedział że ewentualnie moze założyc mi aparat ruchomy i to coś na noc (tak idiotycznie wyglada nie wiem jak sie nazywa) Powiedział że po założeniu stałego może (i jest duża szansa) to wygladac gorzej i tak juz mam kompleksy z tego powodu. czy ruchomy aparat faktycznie moze mi troche pomóc? nie zalezy mi na hollywódzkim wygladzie ale żeby nie było to aż tak widoczne…

    pozdrawiam

    Odpowiedz
  18. Witam!Mam 21 lat. Chciałam zapytać czy istnieje możliwość zrobienia sztucznego zęba w mojej sytuacji a mianowicie ząb dwójka wyrósł krzywo(nie na zewnątrz tylko do środka i to dość odlegle od pozostałych zębów)Jest to dość krępujące podczas uśmiechania sie a niestety nie stać mnie na stały aparat:( Co mogę w tej sytuacji zrobić??

    Odpowiedz
    • Witam Pani Diano,
      Sadzę, że na pewno możliwe jest znalezienie satysfakcjonującego Panią rozwiązania, ale bez zbadania warunków w jamie ustnej nie mogę się wypowiedzieć ani na temat sposobu, ani związanych z tym kosztów.
      Zapraszam na konsultację.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  19. Witam,mam bardzo ważne pytanie dla mnie.
    Ze względu na to że mam krzywy zgryz i muszę nosić aparat stały chciałabym wiedzieć czy jeżeli w szczęce nie mam dwóch zębów piątek to czy można przesunąć zęby tylne do przodu tak aby zakryć te szpary? Chodzi mi o to czy w ogóle u osób dorosłych jest to możliwe do wykonania.
    Dziękuję za odp.

    Odpowiedz
  20. Witam. Mam dolny łuk od jakiegoś czasu (zwykły metal). Na pierwszej wizycie odbyła się rozmowa z moim ortodontą apropo aparatu jaki chce mieć, jednak była to tylko wymiana zdań, w efekcie końcowym zdecydowałam się tylko na dół, na metal, o górze było tylko coś wpspmniane, ale nic nie zostało postanowione. Niedawno miałam ostatnią wizytę przed założeniem góry i teraz dopiero sobie uświadomiłam, że nie doszliśmy do porozumienia jaki będzie to aparat, czy metalowy, czy kosmetyczny itd. Czy możliwe jest, że na jednej wizycie dokonam wyboru aparatu i tym samym zostanie mi on założony? Czy powinnam się skonsultować ze swoim ortodontą w celu wybrania aparatu?

    Odpowiedz
  21. Witam. Chciałem zapytać o taką rzecz. Mam 24 lata i czy jak dla mnie można założyć aparat zdejmowany samoodzielnie tzw, ruchomy?? chodzi o to że górne zęby (jedynki) mam bardzo wypchane do przodu. Czy tylko aparat stały?? i mniej więcej jakie są koszty aparatu ruchomego? z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Witam Panie Tomaszu,

      Niestety, u dorosłych pacjentów ruchome aparaty (czyli wyjmowane) nie służą do aktywnego leczenia ortodontycznego. Leczenie byłoby nieskuteczne, a nawet mogłoby wręcz zaszkodzić.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  22. Witam!
    Od 2 lat nosze aparat ortodontyczny i wciągu najbliższych 2 m-cy ortodonta planuje jego zdjęcie, niestety na ostatniej wizycie zapomniałam zadać paru pytań lekarzowi, wiec może pani mi na nie odpowie.
    1. Czy mogę obrazu po zdjęciu aparatu wybielić zęby?
    2. Po zdjęciu aparatu chce sobie zrobić most na górne zęby od 3 do 3 (brak zawiązków dwójek) – jak długo musze odczekać z założeniem mostów po zdjęciu aparatu?

    Odpowiedz
  23. Witam

    Ja chciałem zadać takie pytanie na szybko. Cała sprawa ma się tak, że w dzieciństwie miałem wypadek w wyniku którego straciłem stałą jedynkę, a po kilku latach zęby ustawiły się tak, że w łuku nie ma miejsca na implant. Do tego najprawdopodobniej mam progenie, którą będzie trzeba leczyć operacyjnie. I teraz moje krótkie pytanka:
    1. Czy aparatem stałym można tak porozsuwać zęby by zrobić wolną przestrzeń na około 8mm ?
    2 Czy można zmienić barwę wstawionego już implantu ?

    Odpowiedz
  24. Dzień dobry
    Moje zęby są raczej nieco krzywe, odkąd pamiętam prawa górna jedynka zachodziła mi trochę na lewą, która była troszkę cofnięta. Sytuacja się nie zmieniła, po wyjściu zębów mądrości (mam wszystkie 4, nie bylo z nimi żadnych kłopotów). Dziś zauważyłam, że już nie zachodzi, za to pojawiła się niewielka szparka. Dodatkowo pomiędzy prawymi jedyną i dwójką również pojawiła się szparka. Nigdy nie miałam żadnych problemów z zębami, do dentysty chodziłam sporadycznie, do kontroli i zawsze słyszałam komplementy, że mam ładne zęby. Moje pytanie brzmi – czym może być spowodowane przemieszczanie się jedynek? Czy jest to powód do niepokoju? Powinnam się udać do dentysty?
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  25. Witam,
    Od dłuższego czasu zastanawiam się czy mogę podjąć jeszcze leczenie ortodontyczne. Mam bardzo słabe zęby, wiele z nich jest leczonych, kilka martwych, a na dodatek mam koronę na dwójce, a niedługo będę mieć resekcję tego zęba. Moja trójka jest stłoczona – nie wiem jak to dokładnie określić, po prostu nie mam na nią miejsca i tak jakby nie weszła jeszcze na swoje miejsce tylko zatrzymała się z powodu braku miejsca. Wiem że w tym wypadku odpada aparat stały. Ale czy ja mogę jeszcze coś z tym zrobić? mam już 22 lata. Nie oczekuję cudów. Chciałabym tylko aby ta moja trójka weszła w końcu na swoje miejsce. Czy to jest jeszcze w ogóle możliwe? Bardzo proszę o pomoc
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam

      Pani Anno,
      Obecność zębów martwych, pod warunkiem, że są prawidłowo przeleczone endodontycznie, czyli kanałowo, nie dyskwalifikuje pacjenta do podjęcia leczenia ortodontycznego za pomocą aparatu stałego. Podobnie jest z zębami na których znajdują się korony, z tym, że po leczeniu należy je wymienić na nowe. Jestem przekonana, że możliwe jest w Pani przypadku leczenie ortodontyczne. Proszę zgłosić się na konsultację do ortodonty, który z pewnością szczegółowo z Panią wszystko omówi.

      Pani Gosiu
      Implanty łączą się z kością w taki sposób, że niemożliwe jest przemieszczenie ich za pomocą aparatów, ale jeżeli pozostałe zęby są nieprawidłowo ustawione, to jak najbardziej można założyć na nie aparaty ortodontyczne. Jedyny w zasadzie warunek jest taki, że obecne w jamie ustnej implanty nie będą uniemożliwiały ruchów sąsiadujących zębów. Czasami wręcz bardzo korzystna może okazać się ich obecność, ponieważ mogą one mieć zastosowanie jako tzw. zakotwienie maksymalne, które będzie wspomagało leczenie ortodontyczne. Podsumowując- wszystko zależy od sytuacji w jamie ustnej.

      Pani Anito
      Proszę skontaktować się ze swoim ortodontą.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  26. Witam,
    Bardzo proszę o radę, zdecydowałam się założyć aparat ortodontyczny, mam już ustaloną wizytę u ortodontki. W tym momencie jestem w innym mieście niż ortodontka i leczę zęby u stomatologa. Na górze nie mam 5, a z drugiej strony 6 jest dość mocno zniszczona do leczenia kanałowego. Lekarka powiedziała, że można go leczyć lub wyrwać lecz ona jest za tym by go zostawić. Nie wiem co mam zrobić, jeśli go wyrwę czy będzie możliwość leczenia ortodontycznego? Czy ortodontka może kazać mi wyrwać 5 a w miejsce 6 wstawić implant?

    Odpowiedz
  27. Dzien dobry,

    W chwili obecnej nosze aparat na górnej szczece.
    Po paru dniach noszenia górnego aparatu, przeczytania paru arytkulów zdecydowalam sie tez na aparat na dolna szczeke, bo sie doczytalam ze nie prostujac obydwóch, moge miec nieprawidlowy zgryz takze po leczeniu.
    Moja watpliwosc zwiazana zalozeniem aparatu na dolna szczeka wiaze sie z tym, ze na dole brakuje mi z obydwóch stron 5-tek, poniewaz byly one tak juz wysuniete na zewnatrz, ze zdecydowalismy sie z dentysta na ich usuniecie, zeby 8-emki mogly spokojnie wyjsc. Niestety po jakims czasie zaczela mi sie psuc dolna 6 z prawej strony, która musialam w koncu takze usunac, poniewaz tworzyl sie pod nia torbiel. Teraz mam dosyc wielki odstep miedzy zebami. Z racji ze chce zalozyc aparat na dolna szczeka, poradzono mi zalozenie implanta w tym miejscu na okolo 6 miesiecy przed jego zdjeciem.
    Moja pytanie jest nastepujace: czy moge nie zdecydowac sie na tego implanta, ale poddac sie tylko leczeniu ortodontycznemu dolnej szczeki? Czy jesli sie nie zdecyduje, czy leczenie bedzie mnie skuteczne?
    Dodam tez ze mam genetyczne usposobienie do powstawania torbieli/przetok, i obawiam sie ze zalozenie implanta w miejsce gdzie wczesniej byl torbiel, moze powodowac pewne uczulenia itp, jakby nie bylo jest to cialo obce. Takze paru moich znajomych mialo komplikacje po implancie.
    Obawiam sie, poniewaz mam juz wystarczajaco problemów z wlasnymi zebami, nie chcialabym decydowac sie na taki zabieg, który z czasem bedzie mi sprawial jakis dyskomfort.

    Bardzo prosze o rade.

    Pozdrawiam
    Ula

    Odpowiedz
  28. Witam .
    Od 5 lat marzy mi sie zalorzenie aparatu (mam 25 lat), kiedy poczynilam w koncu kroki zeby tego dokonac,okazalo sie , ze pod ubytkiem 5-tki mam ubytek kostny! Do tego wszystkiego jeszcze chorobe przyzebia i mozliwosc przyszlej paradontozy – szyjki zebow sa wyodkrywane,a zeby delikatne. Pytanie brzmi – Pani Doktor czy aparat w takim moim dosc dziwnym przypadku jest mozliwy??? Czy mozna „wypelnic” ten ubytek kostny pod brakujaca piatka i JAKIM KOSZTEM ? W tej calej sytuacji nie wiem czy nie rozsadniej jest zrezygnowac z marzen o aparacie i zalozeniu mostku – ubytek 5 tki doprowadza mnie do wielkiej wstydliwosci.. Sadzilam,ze rozsadniej jest zatkanie ubytku aparatem – co dodatkowo wyprostowaloby moje zabki, anizeli matowanie do ust mostka i przy tym szlifowanie 2 zdrowych koron.. Bardzo zalezy mi na Pani opini. Dziekuje z calego serca na opis mojej sytuacji z perspektywy kompetentnego Ortodonty. Moze spotkamy sie w gabinecie na osobistej konsultacji. Dziekuje!

    Odpowiedz
    • Witam Pani Gosiu,

      W przypadku kiedy pacjent choruje na chorobę przyzębia, zwłaszcza kiedy zęby są nieprawidłowo ustawione, a w związku z tym siły żucia niewłaściwie obciążają zęby, co z kolei prowadzi do pogłębienia się i przyspieszenia postępu choroby, leczenie ortodontyczne jest wręcz konieczne. Jego celem jest jak najdłuższe utrzymanie własnych zębów w jamie ustnej, a „przy okazji” uzyskujemy poprawę estetyki :-).
      Na pozostałe pytania możliwa jest odpowiedź tylko po przeprowadzeniu badania i ocenie zdjęcia pantomograficznego.
      Serdecznie zapraszam Panią na konsultację.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  29. Dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy istnieje mozliwosc umieszczenia w miejscu ubytku piatki jakiejs „atrapy” zeba? Czas leczenia bedzie dlugi przed zalozeniem aparatu a ja z ubytkiem tak widocznym nie wyobrazam sobie chodzenia. Jakie sa mozliwosci tymczasowego „przykrycia” ubytku? Nie wyrazila Pani tez opini o ubytku kostnym – jest bardzo kosztowne wypelnienie ubytku kostnego?
    Z powazaniem Malgoska.

    Odpowiedz
    • Witam

      Pani Gosiu,
      Oczywiście, jest możliwość estetycznego zamaskowania braku zęba podczas noszenia aparatu, natomiast jeśli chodzi o uzupełnienie braku kości – koszt zależy od wielkości i rodzaju ubytku kości i ilości oraz rodzaju zastosowanych materiałów.
      Czasami dzięki przeprowadzonemu leczeniu ortod. możliwe jest spowodowanie odtworzenia brakującej kości, więc kosztów dodatkowych nie ma.

      Pani Sylwio,
      Nie jest możliwe stawianie diagnozy, a co za tym idzie proponowania metod leczenia bez zbadania pacjenta.

      Pani Bożeno,
      Niestety, bez bezpośredniego zbadania Pani oraz bez oceny zdjęcia pantomograficznego nie jestem w stanie ocenić co jest przyczyną Pani problemów. Niewątpliwie ich skutkiem jest ropny stan zapalny, na który antybiotyk pomoże, ale jest to leczenie objawów, a należy wyeliminować przyczynę, ponieważ za jakiś czas może dojść do nawrotu dolegliwości.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  30. Witam, mam 22 lata i szczerze mowiac ze nie dbałam o zęby;/juz w podstawowce mi sie kruszyły, mam dosc liczne braki w uzebieniu.Nacierpiałam sie bardzo.Od pewnego czasu obiecałam sobie ze wylecze sobie wszystkie pozostaałe zęby.
    Nie wiem czy to normalne ale mi cos przeskakuje w okolicach ucha(jakby sie obie szczeki obnizały)przepraszam za okreslenie ale niewiem jak to nazwac. wyleczona górna 4 prawa, jestem na etapie gornej 2 lewej. Wczoraj byłam na wizycie i pani stomatolog powiedziała ze jedenka chyba jest do usuniecia bo prawdopodobnie zrobiła sie torbiel. Jedynke leczyłam jakis czas temu pożniej olałam sprawe i mam za swoje:( Pytanie moje brzmi czy naprawde musze usuwac ta jedynka?? A jeśli nie to co z nia zrobic, dodam że spory ubytek prochnicy jest. Z góry dziekuje za odpowiedz

    Odpowiedz
  31. Witam! Mam 53 lat. 8 miesiecy temu zalozylam korony na 6 przednich zebow ,poniewaz nie mialam gornej lewej dwojki/usunieta ,poniewaz nad nia wyrosla druga dwojka a mialam wtedy ok.18 lat i wiem teraz ,ze niepotrzebnie/i obydwie jedynki wysuniete sporo do przodu.Mam dwa mosty po obu stronach . Prawy most jest dobry i nie ma problemow za to z lewym mam ogromne problemy. Dziaslo jest spuchniete i sine a przy gryzieniu /nawet lekkim/ boli mi lewa jedynka . Poza tym ten mostek ciagle jest ruchomy. Dodam, ze mialam dwa tygodnie temu wymieniany lewy most ze wzgledu na to, ze ten poprzedni byl zle zrobiony / zamiast sztucznej dwojki i koron na jedynke i trojke miala trzy korony/ co powodowalo wpijanie sie brzegow w dziasla i krwawienia oraz ropy w dziasle/ tak nosilam 7 miesiecy bo dentystka nie widziala zadnego problemu/. W koncu po wielkich trudach zmienila mi lewy most ale dalej boli mi jedynka przy zagryzaniu a w dziasle nad zebem zrobil mi sie bolesy obrzek z ropa. Dodam,ze przy jedynce ten most sie rusza. Co to moze byc? Zazywam teraz amoksyciline i jest juz duzo lepiej z dziaslem a w miejscu tego ropnia zrobila sie dziurka i mialam wrazenie przedtem ze cos w tym miejscu kluje. Bardzo prosze o porade co to takiego u mnie moglo sie dziac? Z gory dziekuje.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  32. Witam. Mam 30 lat. 6 lat temu miałam zdjęty aparat stały po 17-to miesięcznym leczeniu ortodoncyjnym górnych ząbków. Przed założeniem aparatu miałam usunięte obie szóstki. Ósemki górne jeszcze nie były wówczs widoczne. Dziś zauważam, że jedna z ósemek, które przez ten czas urosły skierowana jest w stronę siódemki i powoli zaczyna psuć efekty poprzedniego leczenia. Zaczynam zauważać to po jedynkach, których linia środkowa nie jest juz równa z dolnymi ząbkami oraz po tym, że znowu dwójka cofa sie do tyłu a trójka przesywa się do przodu i generalnie łuk zębów z jednej strony zmienia się. Za kilka tygodni mam wizytę u ortodonty. Czy wg Pani powinnam spodziewać sie ponownego założenia aparatu ortodontycznego? Nie mam nic przwecwiko, jednak nie chciałabym usuwać kolejnych zebów na górze.
    Z góry dziękuję. Pozdrawaim

    Odpowiedz
  33. Witam. Mam takie obawy. Moje zęby są strasznie słabe, pani doktor powiedziała, że muszę mieć usuniętą górną szóstkę z lewej strony. Czy jeśli ją usunę mogę mieć aparat na zęby? I czy tak to ile musze czekać aż rana się zagoi, aby iść do ortodonty. Z góry dziękuję za odpowiedz.

    Odpowiedz
    • Witam, Pani Kingo
      Braki zębowe nie są przeciwwskazaniem do podjęcia leczenia ortodontycznego.
      Konsultacja ortodontyczna może zostać przeprowadzona jeszcze przed usunięciem zęba, lub krótko po, kiedy tylko ustąpią ewentualne pozabiegowe dolegliwości (min. 7 dni).
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  34. Witam Mam takie pytanie bo chce założyć sobie aparat konieczny stały, na górnej szczęce mam bardzo wysoko rosnącego zęba kieł, ale zapewne będę musiała miec aparat na dwółch łukach i teraz mam pytanie na dolnej szczece nie mam jednego zeba bo jest usuniety czy bede musila zakładać implantm czy bez tego implantu będę mogła założyć aparat.
    pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Braki zębowe nie są przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego, natomiast wątpliwości, czy po leczeniu konieczne będzie uzupełnienie brakującego zęba, czy też luka po nim będzie mogła zostać zamknięta poprzez leczenie, rozwieje plan leczenia ortodontycznego. Proszę zgłosić się do ortodonty na konsultację.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  35. Witam ,ciekawi mnie jak długo po leczeniu aparatem stałym nosi się aparat retencyjny? i czy zawsze leczenie ortodoncyjne przynosi efekty? co się dzieje z ząbkami po latach ? ( szczególnie u dorosłej osoby 38 lat) nie lepszym wyjsciem są licówki? (Chodzi o przód 4 ząbki stłoczone mocno, góra) pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
  36. Witam Panią, mam bardzo brzydkie zeby, niemam czworek po obu stronach i duza wade zgryzu,jedynki bardzo wystajace! mam pytanko….jak najlepiej wyleczyc moje uzebienie? licowki, aparat czy moze porcelanowe? prosze o odpowiedz

    Odpowiedz
    • Witaj Evelo! Pozwolę sobie odpowiedzieć za panią doktor: Niemalże wszystkie wady uzębienia są do naprawienia, jednak dobór metody leczenia oraz szacowanie jego efektów na pewno wymagają obecności Pacjenta w gabinecie. Istnieje zbyt wiele aspektów rozpoznania ortodontycznego, by móc wyrokować bez uprzednich wnikliwych badań.
      Zachęcam do umówienia się na wizytę, dzwoniąc pod nr 609‑501‑505.

      Odpowiedz
  37. Dzien dobry
    mam problem…mam duza wade zgryzu i chcialabym ja leczyc…i ma pytanko w zwiazky z tym…czy sa inne sposoby aby wyleczyc taka wade oprocz aparatu? pracuje i mieszkam za granica i niestety nie moglabym co 6 tyg lata do Pl na kontrole…a w kraju w ktorym mieszkam bardzo drogo to wychodzi. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  38. W zeszłym roku miałam leczoną kanałowo prawą jedynkę, i po tym zabiegu musiałam niestety mieć założoną koronkę razem z wkładem. niestety w tym roku miałam podobny problem z dwójką obok, i muszę ją usunąć ponieważ miałam zapalenie i ząb mi się rusza. I moje pytanie jest takie, czy mogę założyć jakoś most koronny na koronkę … ? To są zęby z przodu i bez zęba jest to nie estetyczne, a na implanty mnie niestety nie stać. Czy może mi pani coś poradzić ?? Dziękuję z góry, pozdrawiam

    Odpowiedz
  39. Witam,mam 28 lat,jestem w trakcie masowego leczenia zebów plombowanie itp,nosze sie z zamiarem zalozenia aparatu ale doszlam do wniosku ze pierw wylecze a potem odwiedze ortodonte.
    Oto jak wygladaja moje zabki,gorna szczeka wyrosniete 2 ósemki-lewa nie do konca.
    trójka prawa nad łukiem-zmora dziecinstwa az do dzisiaj…lewa piatka według rokowan stomatologa do usuniecia-pekniety,oraz spora dziura przez wyrastanie ósemki w/w piatke wciaga mi na podniebienie.prawa piatka za to wtrakcie leczenia-ma zalozone lekarstwo.przy niej szóstka usunieta-rozpadła sie pod naporem prawej ósemki-ósemka ma sie dobrze;)
    Dolna szczeka-usunieta prawa ósemka,szóstka wedle słów lekarza nadaje sie na kanałowe -ale na moja odpowiedzialnosc-pekniety,spory ubytek oraz nie duze zapalenie -zab nie boli.prawe zabki wyleczone-oprocz ósemki.
    czy jak wylecze zabki to nadaje sie na aparat stały?
    Chcialabym wiedziec czy w razie decyzji usuniecia piatki lewej gornej oraz dolnej lewej szostki jest mozliwosc przesuniecia zabkow-w celu usuniecia „szpar”badz ktore tez zabki mozna poprzesuwac na jakie miejsca i ewentualnie na jaka ilosc implantow w takiej sytuacji sie przygotowac
    kazdy ze stomatologow infomuje mnie o tym ze lewa trojke nad lukiem jak sie sprowadzi na dol to powinna wypelnic luke po szostce ktora byla usunieta-bo miejsca mam sporo.prosze choc o obrazowa opinie o moim przypaku bardzo by i to pomoglo i zmotywowalo do dalszego zmierzania ku zalozeniu aparatu.z powazaniem Ewa

    Odpowiedz
  40. Witam, mam 22 lata, zęby przednie chowają się za tylnymi, mam odsłonięte szyjki zębowe i starte szkliwo na 4 przednich zębach tzn. wytarła mi się przezroczysta warstwa szkliwa z połowy zębów, mam te zęby matowe jak pocieram językiem zewnętrzną warstwę. Mam jeszcze kła wysoko usadzonego nad przednimi zębami. Czy założenie aparatu stałego będzie w moim przypadku bezpieczne tzn. nie będzie mi się dalej ścierać szkliwo z zębów, czy przyklejone zamki nie zrobią mi odcisku, wgniecenia na zębach tam gdzie nie mam przezroczystej warstwy szkliwa? Chciałabym wybrać się do ortodonty ale nie wiem czy stan moich zębów się nie pogorszy. Czy mogłaby Pani coś mi poradzić? Z góry dziękuję, Ania.

    Odpowiedz
  41. Witam

    Pani Ewo,
    Leczenie ortodontyczne daje inne możliwości w zależności od tego w jakim okresie dojrzałości biologicznej organizmu zostaje przeprowadzone. Inaczej leczy się i inne będą efekty w wieku rozwojowym, kiedy organizm rośnie, inaczej u osoby z zakończonym wzrostem. Lekarz ortodonta w zależności od tego,kiedy zgłasza się do niego pacjent, dostosowuje sposób leczenia i aparaty. Dlatego na pytanie ” czy leczenie ortodontyczne zawsze daje efekty”, odpowiadam tak, ale w zakresie biologicznych możliwości. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem leczenia bardzo ważna jest konfrontacja oczekiwań pacjenta z realnymi możliwościami i lekarz z pacjentem powinni dokładnie wszystko przedyskutować na etapie konsultacji oraz omawiania planu leczenia. Od tego uzależniony jest także czas noszenia aparatów retencyjnych.
    Licówki: aby je wykonać muszą zaistnieć odpowiednie warunki zgryzowe i nie zawsze są one możliwe do wykonania, ale zawsze z ich wykonaniem wiąże się nieznaczne, ale jednak szlifowanie powierzchni własnych zębów.
    Wybór należy do pacjenta przy rzetelnym merytorycznym wsparciu lekarza, indywidualnie w każdym przypadku.

    Emi,
    Jeśli nie ma Pani możliwości leczenia wady proszę spróbować ją polubić bo nawet chirurgiczne leczenie wad zgryzu w przypadku dużych anomalii musi być wspomagane leczeniem ortodontycznym.

    Pni Basiu,
    Aby udzielić Pani porady muszę Panią zbadać oraz ocenić zdjęcia radiologiczne problematycznych zębów. Zapraszam na konsultację.

    Pani Ewo,
    Jeszcze w trakcie leczenia zębów, proszę zgłosić się na konsultacje do ortodonty, który uwzględni w swoim planie leczenia zęby, które muszą zostać usunięte ze wskazań ogólnostomatologicznych. Jestem pewna, że leczenie ortodontyczne w Pani przypadku przyniesienie nie tylko korzyści estetyczne, ale także i czynnościowe.

    Pani Aniu,
    Aparaty stałe nie uszkadzają zębów a w Pani przypadku, sądząc z opisu, pozostawienie wady bez leczenia może w krótkim czasie spowodować znaczne pogorszenie sytuacji a w efekcie przedwczesną utratę zębów i inne problemy. Dlatego zdecydowanie sugeruję konsultacje ortodontyczną.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  42. Witam, jestem mamą niespełna 11 miesięcznej dziewczynki i zauważyłam , że dolne ząbki zachodzą na górne. Mamy dopiero 6 ząbków : dwie dolne jedynki i u góry : dwie jedynki i dwie dwójki.
    Mam pytanie kiedy kształtuje się zgryz ? i kiedy należy udać się na jego kontrolę? Czy u mojej córki możemy już teraz mówić o wadzie zgryzu?

    Odpowiedz
    • Witam Pani Marieto,
      Zgryz kształtuje się cały czas, tak jak i cały nasz organizm. Z opisu wynika, że prawdopodobnie u córeczki jest pewna nieprawidłowość.
      W związku z tym doradzam konsultację u ortodonty.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  43. Witam
    Po wielu latach „myślenia” o aparacie (mam 46 lat) wreszcie zdecydowałam się na założenie go i niestety zaczynam się załamywać. Na górnych jedynkach i dwójkach mam założone licówki. Moja ortodontka nie widziała w tym problemu i przeciwskazań do założenia aparatu. W sobotę założyłyśmy aparat i już w niedzielę odkleił się pierwszy zamek. W ciągu 3 dni odkleiły się zamki na wszystkch 4 licówkach. Dzisiaj przykleiła mi na nowo i już wieczorem odkleił się pierwszy zamek. Nie gryzę praktycznie od soboty – żyję na budyniach, kaszkach itp, a mimo to zamki odklejają się. Mam pytanie czy faktycznie nie ma kleju, który przykleiłby zamek do licówki? Sam aparat nie stanowi dla mnie problemu, ale strasznie się stresuję tymi komplikacjami. Nie wyobrażam sobie dwóch lat życia z aparatem na budyniach i innych papkach i z ciągłym problemem odklejających się zamków. Czy licówki naprawdę stanowią taki problem. Bardzo proszę o poradę . Pozdrawiam Renata

    Odpowiedz
    • Pani Renato,
      Proszę się nie niepokoić. Rzeczywiście klej, którym klei się zamki do zębów, nie spełnia swojej roli przy klejeniu do porcelany, ale istnieją specjalne kleje, które łączą zamki z porcelaną, i z pewnością właśnie taki zastosuje Pani lekarz.
      Proszę także pamiętać, że po leczeniu ortodontycznym porcelanowe licówki, z racji konieczności chemiczno-mechanicznego przygotowania ich powierzchni do klejenia zamków, będą wymagały wymiany.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  44. Witam to znowu ja, byłam u ortodonty i zalecił mi aparat na podniebienie Hyrax + maska twarzowa (na 6 miesięcy), a potem aparat stały na górne i dolne zęby + wyrwanie 2 tylnych zębów na dolnej szczęce. Mam 22 lata. Ortodonta powiedział że mam niedorozwój górnej szczęki i że jest 50% szans na zadziałanie aparatu Hyrax. (Kąt na górnej szczęce jest 0 18 stopni za duży i na dolnej o 8 stopni za duży). Co pani o tym sądzi, o założeniu aparatu Hyrax a potem aparatu stałego. Czy aparat Hyrax w moim wieku jest bezpieczny? Z góry dziękuję za odpowiedź. Ania
    ( To mój ostatni wpis:
    Witam, mam 22 lata, zęby przednie chowają się za tylnymi, mam odsłonięte szyjki zębowe i starte szkliwo na 4 przednich zębach tzn. wytarła mi się przezroczysta warstwa szkliwa z połowy zębów, mam te zęby matowe jak pocieram językiem zewnętrzną warstwę. Mam jeszcze kła wysoko usadzonego nad przednimi zębami. Czy założenie aparatu stałego będzie w moim przypadku bezpieczne tzn. nie będzie mi się dalej ścierać szkliwo z zębów, czy przyklejone zamki nie zrobią mi odcisku, wgniecenia na zębach tam gdzie nie mam przezroczystej warstwy szkliwa? Chciałabym wybrać się do ortodonty ale nie wiem czy stan moich zębów się nie pogorszy. Czy mogłaby Pani coś mi poradzić?)

    Odpowiedz
    • Witam Pani Aniu,
      Dziękuję za zaufanie, ale stawia mnie Pani w dość niezręcznej sytuacji, ponieważ nie mogę bez zbadania Pani i przeanalizowania sytuacji w jamie ustnej, a na podstawie tylko opisu przedstawionego przez Panią zabierać jakiegokolwiek stanowiska w sprawie zaproponowanego przez innego lekarza planu leczenia .
      Podstawą leczenia ortodontycznego jest zaufanie pacjenta, że oddaje się w ręce właściwego i kompetentnego lekarza. Jeśli osoba u której Pani była nie wzbudza Pani zaufania, proszę udać się na konsultację do innego ortodonty. To Pani musi być przekonana, że to co Pani słyszy jest logiczne, ma sens i chce się Pani temu poddać.Czasami warto poznać opinię kilku specjalistów.
      Na marginesie dodam, ze zastosowanie u osoby w Pani wieku aparatu Hyrax w mojej ocenie daje dużo większy niż 50% szans na powodzenie rozsunięcia szwu podniebiennego, ale zawsze trzeba mieć na uwadze, że właśnie Pani może być w tej mniejszości, gdzie do rozsunięcia może nie dojść. No i nie ma taryfy ulgowej podczas noszenia maski – tego wymaga biologia.
      Trzymam za panią kciuki, bo jestem przekonana, że jest pani na dobrej drodze.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  45. Witam,
    Po usunięciu ok. 15 lat temu górnej trójki (ząb rósł wysoko na dziąśle), które zlecił mi ówczesny dentysta, mój zgryz uległ przesunięciu. Moje pytanie brzmi: czy da się go jeszcze jakoś naprawić?

    Odpowiedz
    • Witam Pani Kasiu,
      Jestem przekonana możliwa jest poprawa Pani zgryzu, ale niezbędne jest zbadanie Pani.
      Zapraszam serdecznie na konsultację

      Odpowiedz
  46. Szanowni Państwo.
    Nosze aparat na stałe już od 2 lat. Z tym, że zastanawia mnie jeden fakt. Brakuje mi uzębienia – 5 i 6 w dolnej szczęce. Jaki to ma wpływ na prostowanie się zębów. Czy należy uzupełnić luki?

    Odpowiedz
  47. Dzień dobry.
    Mam takie pytanko. Ponieważ nie mam zębów po prawej stronie 4 i 5 a po lewej stronie szczęki 4 czy aparat ortodontyczny sprawi, że te szczeliny zejda się w jakimś stopniu?
    Mam zęby 8 wszystkie.

    Odpowiedz
    • Witam
      Każde leczenie ortodontyczne rozpoczyna się przygotowaniem planu leczenia. W nim, na podstawie analizy zdjęć oraz modeli zębów, lekarz przedstawia jego założenia. Już przed rozpoczęciem leczenia powinna Pani uzyskać taką informacje od ortodonty.

      Odpowiedz
  48. Witam!
    Dzisiaj byłam na konsultacji u ortodonty. Mam taki problem ze potrzebuje aparat stały na górny i dolny łuk zębowy tylko że u góry brakuje mi 3 zębów po prawej stronie szóstki siódemka jest lekko przesunięta w stronę szóstki a po lewej stronie brakuje mi czwórki szóstki i siódemka jest. Nie mam pojęcia na co się zdecydować czy przesunąć wszystkie zęby do przodu. Nie stać mnie na implanty. Bardzo proszę o poradę

    Odpowiedz
    • Niestety nie mogę udzielić Pani porady bez wykonania badania i oceny zdjęć radiologicznych, ponieważ podobne braki u dwóch różnych pacjentów mogą wymagać różnego rozwiązania. Wszystko zależy od wielkości luk które pozostały, zębów, kości szczęki i żuchwy i ich wzajemnych przestrzennych relacji. Leczenie ortodontyczne ma na celu w pierwszej kolejności zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tzw. narządu żucia. W każdym z łuków zębowych powinna być odpowiednia ilość zębów – taka, żeby nie był on za krótki, ponieważ wyzwoliłoby to inne problemy związane z nierównomiernym rozkładem sił i na ilość zębów (czyli obciążenie kości) oraz mogłoby generować w przyszłości problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz