Bardzo często dorośli pacjenci są pełni wątpliwości, czy można, a często są wręcz przekonani, ze jest dla nich zbyt późno na podjęcie leczenia ortodontycznego.
Z całą stanowczością należy podkreślić, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych i leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku (najstarsza pacjentka leczona w Ars Dentica była w wieku 76 lat).
Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby które chciały, ale nie były leczone w młodości , ale także i takie, u których leczenie ortodontyczne jest leczeniem wspomagającym leczenie chorób przyzębia (paradontozy) lub leczenie protetyczne (uzupełnianie brakujących zębów).
Nie jest także przeciwwskazaniem obecność wypełnień czy zębów leczonych kanałowo, pod warunkiem, że wypełnienia te nie budzą żadnych zastrzeżeń.
Leczenie ortodontyczno-periodontologiczne
W przebiegu chorób przyzębia, w związku z utratą podparcia kostnego, zmienia się stosunek długości korzenia, który znajduje się w kości do długości pozostałej części zęba i w związku z tym obserwuje się przemieszczanie, przechylanie i rozchwianie zębów. Powstają liczne szpary. Leczenie ortodontyczne w takim przypadku polega na uszeregowaniu zębów, a następnie ich unieruchomieniu. Konieczna jest współpraca lekarza ortodonty z lekarzem periodontologiem, ponieważ jednocześnie, aby uzyskać optimum możliwości takiego leczenia, periodontolog wykonuje zabiegi leczące chorobę przyzębia (skaling poddziąsłowy, kiretaże, vestibuloplastyka, zabiegi płatowe, zabiegi plastyczne w obrębie dziąseł itp.)
W ten sposób, nawet bardzo rozchwiane zęby, które wydawać by się mogło, że są już nie do uratowania, mogą służyć pacjentowi jeszcze przez wiele lat.
Leczenie ortodontyczno-protetyczne
Stopniowa utrata własnych zębów, czasami współistniejąca z wadą zgryzu, lecz niekoniecznie i nieuzupełnianie powstałych braków przez wiele lat zaburza płaszczyznę zgryzu. Zęby, które sąsiadują z luką, przechylają się do niej, a zęby ze szczęki przeciwstawnej do luki, wysuwają się z zębodołu, i szukając kontaktu, wydłużają się. Jeszcze inne mogą się przemieszczać, rotować, wychylać. To powoduje, że niemożliwe jest wykonanie prawidłowego uzupełnienia protetycznego, czyli protezy, mostu lub korony. W takiej sytuacji rehabilitację narządu żucia należy rozpocząć od leczenia ortodontycznego przygotowującego do właściwego leczenia protetycznego. Oczywiście i w takiej sytuacji niezbędna jest bezpośrednia współpraca specjalisty ortodonty i protetyka.
Witam posiadam pewien problem 3 tyg temu założyłam aparat stały i pierścienie mam na 6 jednak jedna po kilku dniach jak tak odessie ślinę to czuję ropę z tej jednej która kiedyś była leczona i większość tego zęba to była plomba proszę o odp czy dentysta potrafi coś z tym zrobić czy trzeba poczekać na wizytę u ortodontki i z nią się skonsultować ?
Witam serdecznie
Chciałabym się zapytać czy w wieki czternastu lat oraz z dosztukowanym przednim zębem ( jedyną) i mocno krzywym zębami jest możliwość żebym nosiła aparat na zęby?
Witam. Czy podczas wyciągania zęba zatrzymanego (trójki) i braku dwójki można wstawić tymczasowy ząb? Jest to dla mnie okropny problem ponieważ mam niecałe 19 lat, a dziura na przodzie zębów wygalda strasznie i często słyszę niemiłe komentarze. Bardzo proszę Panią Doktor o ogólna opinie w takich przypadkach.
Witam Pani Amelio,
Teoretycznie jest taka możliwość, ale jest wiele czynników które maja na to wpływ. Są to m.in.: położenie zębów sąsiednich, obecność miejsca w łuku na ząb dodatkowy, etap leczenia a ściślej mówiąc rodzaj łuku, który jest w danym momencie używany w aparacie oraz kierunek, wielkość oraz rodzaj sił jakie na danym etapie są wyzwalane przez aparat.
Najlepiej będzie, jeśli zwróci się Pani z tym pytaniem do swojego lekarza. Jestem przekonana, że albo zamontuje on Pani ząb-atrapę na aparacie albo rzeczowo wyjaśni Pani dlaczego, w tej konkretnej sytuacji w jamie ustnej nie jest to możliwe, czy, i jeśli tak, to kiedy będzie to możliwe.
Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Joanna Szajnar
specjalista ortodonta
Dzień dobry , miałam krzywe dwójki i przez 2 lata nosiłam aparat stały. W czerwcu tego roku został zdjęty teraz mam retencję do trójek. Wszystko było pięknie ale minęły raptem dwa miesiące a między 4 i 5 i 6 z obu stron porobiły mi się przerwy . czy tak powinno być czy to jest normalne czy Pani ortodontka powinna to poprawić? ewentualnie można z tym coś jeszcze zrobić?
Witam.
Bardzo prosze o poradę. kiedys na skutek uderzenia złamałam do połowy dwie jedynki. Zostały one nadbudowane. Po pewnym czasie niestety musiałam usunąć jedna całą jedynkę. W tej chwili chciałabym zapytać, czy przed leczeniem i wstawianiem tej jedynki w postaci implanta lub mostu mogę założyć aparat stały? Pomimo tego braku? W tej chwili ta jedynka jest doczepiona łapkami do dwójki i drugiej jedynki. Mam wadę zgryzu stad pytanie o aparat.
podrawiam
Dzień dobry,
Brak zęba (jedynki) nie jest przeszkodą w leczeniu ortodontycznym. Aby jednak móc wypowiedzieć się bardziej szczegółowo, konieczne jest zbadanie Pani oraz ocena aktualnego zdjęcia pantomograficzego.
Jeśli będzie Pani zainteresowana, zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Joanna Szajnar
Witam
Jestem z Koszalinie. Mam 37 lat i zgryz krzyżowy. Bardzo wąska szczęka, dwójki górne schowane za jedynkami. 2 lata temu byłam na konsultacji. Usłyszałam, że bez operacji rozcięcia szwu się nie obejdzie. Nie chce jakiś spektakularnych sukcesów. Zależy mi na tym żeby zęby były w jednej lini. Schowane dwójki nie są w najlepszym stanie. Jedną leczona kanałowo. Mam również brak prawej szóstki i siódemki. Czy jest szansa na leczenie z pominięciem operacji. Nie stać mnie zwyczajnie na takie leczenie. Czy aparat harax nie wystarczy? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.