Deprogramator Koisa

Deprogramator to specjalny aparat umożliwiający ocenę stabilności zgryzu pacjenta.

Deprogramator Koisa dzięki wyłączaniu kontaktu zębów uczestniczących w procesie żucia „kasuje” pamięć mięśni zagryzania w złej pozycji (częste w zgryzie nawykowym, który utrwalił się przez lata). Podczas noszenia deprogramatora zęby biorące udział w procesie żucia nie mają ze sobą kontaktu. Tym samym istnieje szansa, że mięśnie „zapomną” o zagryzaniu w złej pozycji i dolna szczęka przyjmie pozycję wygodniejszą, która jest niezbędna, aby można było zaplanować dalsze leczenie pacjenta. Wymiernym i niemal natychmiast odczuwalnym efektem deprogramacji jest zmniejszenie dolegliwości bólowych już na tym etapie.

Jak długo muszę nosić deprogramator?

Deprogramator należy zakładać zawsze na noc, a w dzień nosić go tak długo, jak jest to możliwe. Najlepiej nosić aparat całą dobę i wyjmować go jedynie do jedzenia.

Jak będę odczuwał deprogramator w ustach?

Deprogramator został zaprojektowany tak, by zapewnić pacjentom najwyższy komfort. W przeciągu kilku dni większość osób przyzwyczaja się do mówienia z nowym aparatem. W niektórych przypadkach początkowo może wystąpić uczucie zmęczenia mięśni, które mija po osiągnięciu ich relaksacji.

W trakcie noszenia deprogramatora może wystąpić odczucie, że po zdjęciu aparatu objawy ze strony stawów lub mięśni nasilają się (trzaski, przeskakiwanie, napięcie mięśni); jest to stan przejściowy i minie po zakończeniu noszenia deprogramatora; nie należy przestawać użytkować deprogramatora z tego powodu.

Jak bardzo zmieni się mój zgryz?

Zmiana w zgryzie jest niewielka, choć ulga, jaką odczuwa pacjent może być ogromna.

Zmiana w zgryzie jest chwilowa – zgryz wróci do dawnej postaci już po kilku godzinach od wyjęcia z ust aparatu.

W jaki sposób powinienem dbać o deprogramator?

Deprogramator należy czyścić podczas mycia własnych zębów. Należy delikatnie go myć szczoteczką do zębów. W czasie gdy deprogramator pozostaje poza jamą ustną, należy przechowywać go w pudełku ochronnym.

Co po deprogramacji?

Leczenie po deprogramacji nie zawsze musi być skomplikowane, ale ma prowadzić do prawidłowych kontaktów szczęki i żuchwy względem siebie, czyli do prawidłowej okluzji. Dobór leczenia jest sprawą indywidualną dla danego pacjenta i jego problemu. Niejednokrotnie wystarczy wykonanie właściwej odbudowy zębów lub ich korekta (ekwilibracja).

Foto: źródło: www.koiscenter.com

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 13 | Średnia: 4.9

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

Dodaj komentarz