Higienizacja to zabieg polegający na usunięciu kamienia i osadów nazębnych.
Higienizację rozpoczyna się usunięciem kamienia, czyli skalingiem. Ważne jest, by usuwać go w momencie pojawienia, gdyż jego obecność prowadzi do zapalenia dziąseł, a następnie do chorób przyzębia. Kamień nazębny są to bowiem zmineralizowane bakterie, które przebywając w pobliżu dziąsła i kości stopniowo je niszczą.
Drugim etapem higienizacji jest piaskowanie zębów. Ten zabieg ma na celu usunięcie osadów i zewnętrznych przebarwień nazębnych. Stomatolog bądź higienistka stomatologiczna kieruje strumień preparatu na zęby i usuwa nieczystości.
Ostatnim etapem jest polishing, czyli polerowanie zębów. Na zęby nakładana jest pasta o właściwościach oczyszczających i polerujących. Zęby są polerowane gumkami lub szczotkami, które czyszczą również przestrzenie międzyzębowe. Po zabiegu zęby są lśniące i gładkie.
Nierozłączną częścią wizyty higienizacyjnej jest instruktaż higieny, czyli nauczenie pacjenta prawidłowego nitkowania i szczotkowania zębów. Korekta zachowań higienicznych połączona z zaangażowaniem Pacjenta skutkuje czystymi i zdrowymi zębami i dziąsłami.
Podsumowując, efektem higienizacji są bielsze zęby, zabezpieczone przed rozwojem paradontozy.
Zabieg ten wykonujemy w celach zdrowotnych, nie tylko dla urody. Skutkuje też świeższym oddechem i lepszym samopoczuciem.