Czy każdy może być leczony ortodontycznie?

Bardzo często, z niewiadomych powodów, zdarza się, że osoby, niezadowolone ze swoich zębów są przekonane, że nie mogą się poddać leczeniu ortodontycznemu.

Nic bardziej mylnego! Poniżej zostaną omówione najczęstsze sytuacje, w których pacjenci mają wątpliwości:

Wiek

Nie istnieją ograniczenia wiekowe („jestem za stary / stara”), a jedynie jest różnica w leczeniu osób, które jeszcze rosną (czyli do 17–18 roku życia) i tych, które wzrost zakończyły (powyżej 18 roku życia). W przypadku leczenia ortodontycznego górna granica wieku nie istnieje!

Obecność zębów martwych

Często pacjenci są przekonani, że obecność zębów martwych uniemożliwia podjęcie leczenia ortodontycznego. To także mit, ponieważ przesuwanie zębów żywych i martwych polega na tym samym – na zmianach jakie zachodzą na zewnątrz zębów, wokół korzeni. Warunkiem jest tylko bardzo dokładne kanałowe przeleczenie martwego zęba.

Braki zębów

Bywa, że w jamie ustnej brakuje niektórych zębów, podczas gdy te, które pozostały, są nieprawidłowo ustawione, co nie zadowala pacjenta pod względem estetycznym i często uniemożliwia prawidłowe wypełnienie luk za pomocą uzupełnień protetycznych.
W takiej sytuacji leczenie ortodontyczne może okazać się wręcz niezbędne, aby można było prawidłowo zrehabilitować narząd żucia i wykonać mosty, korony czy protezy, a „przy okazji” zyska na tym estetyka.

Obecność koron i mostów

Jeśli pacjent z wadą zgryzu poddał się wcześniej leczeniu protetycznemu a po latach podjął decyzję o leczeniu ortodontycznym, to obecność koron czy mostów w jamie ustnej nie wyklucza możliwości leczenia ortodontycznego. Po leczeniu ortodontycznym będzie jednak konieczne wykonanie nowych mostów i koron, ponieważ zęby będą inaczej ustawione względem siebie, a także inna będzie relacja brzegów koron i mostów w stosunku do brzegu dziąsła.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 3 | Średnia: 4.7

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

Dodaj komentarz