Zalecenia dla pacjentów po zabiegu usunięcia zęba

Warunkiem powodzenia leczenia jest ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza.

 1. lipsTampon należy wyjąć po upływie 30 minut.
 2. Dwie godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić.
 3. W razie wystąpienia po ustąpieniu znieczulenia dolegliwości bólowych można zażyć środki przeciwbólowe (ibuprom, paracetamol).
 4. W razie niewielkiego krwawienia z zębodołu można wykonać zimny kompres zewnętrzny (nigdy ciepły!): do foliowego woreczka włożyć kostki lodu, zawinąć w tkaninę i przykładać do skóry policzka. W przypadku przedłużającego się, silnego krwawienia należy niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego lub zgłosić się do najbliższej stacji pogotowia
 5. Nie wolno dotykać i płukać rany, aby nie wypłukać skrzepu, którego obecność jest warunkiem prawidłowego gojenia zębodołu.
 6. Całą dobę nie wolno palić, należy unikać zadymionych pomieszczeń oraz towarzystwa osób palących, aby nie wywołać stanu zapalnego zębodołu, charakteryzującego się bardzo sinymi dolegliwościami bólowymi.
 7. W przypadku założenia szwów należy po tygodniu zgłosić się celem ich usunięcia.

Uwaga!
LEKARZ PROWADZĄCY LECZENIE WYJAŚNIA WĄTPLIWOŚCI I UDZIELA WSZELKICH DODATKOWYCH INFORMACJI

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 49 | Średnia: 4.6

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

184 komentarze do “Zalecenia dla pacjentów po zabiegu usunięcia zęba”

 1. Witam dzisiaj godzine temu usunięto mi górną szóstkę lekarz powiedzial by aż trzy dni nie palic ze wzgledu na upaly czy to faktycznie ma az taki wplyw na to wszystko?

  • Owszem, upały mogą destabilizować ciśnienie tętnicze, naczynia krwionośne się rozszerzają, by krew płynęła szybciej, tętno wzrasta – to może mieć negatywny wpływ na gojenie się zębodołu, potęgując negatywne skutki palenia.

 2. Dlaczego lekarz po usunięciu zęba przez tydzień nie zalecil żeby nie pić kawy? Piszeżeby nie plukać rany a przecież reszte zębów trzeba umyć i wypłukać.

  • Kawa tak samo działa jak alkohol, czyli wpływa na to, że wzrasta jej poziom przepływu (organizm jest pobudzony), naczynia krwionośne się rozszerzają i krzepliwość krwi jest utrudniona. Najlepiej jest przez tydzień nie palić/pić. W moim przypadku czekałem do momentu zasklepienia się dziąsła. Warto się przemęczyć i wylecz raz a porządnie, niż cierpieć fizycznie i finansowo ;)

 3. Dzień dobry, przed chwilą miałem usuwaną dolną szóstkę, pech chciał, że został w zębie kawałek korzenia. Gram na instrumencie dętym i za 3 dni, mam bardzo ważny koncert, czy tym samym, powyższa sytuacja dyskwalifikuje mnie z koncertu?

  • Dzień dobry! Obawiam się, że tak. Ostatecznie proszę skonsultować się ze swoim dentystą.

 4. Witam. Dwie godziny temu mój 12letni syn miał wyrwane 2 górne czwórki (zalecenie ortodonty) i w jedynym ułamał się kawałek korzenia, który został w środku. Dentysta powiedział, że nic takiego się nie stało i zostawił tak. Czy rzeczywiście kawałek korzenia może zostać w dziąśle bez komplikacji?

 5. Witam miałam usunięte wczoraj dwa zęby dolną 5 i 6 mam napuchniętą buzie i mam jakiś nalot na tych dziąsłach nie wiem czy to ropa może dostał się jakiś pokarm zębów nie myłam bo niby nie wolno nie wiem co robić.

 6. Dziś miałem wyrywany ząb, pani mi mówiła by 1/4 aspiryny nanieść do zębodołu. Zrobiłem jak mówiła tylko pytanie dlaczego to się nie rozpuszcza całkowicie tylko stala się taka … Miękka. czy dobrze to robię ?

 7. To nie żadna afta może ty masz afte wczoraj byłam u dentysty nie było tego co wyrywał jakaś inna dentystka mam mały stan zapalny wypłukała chyba solą fizjologiczną czy czymś i włożyła tabletkę małe kawałeczki i na drugi dzień kazała przyjść jeszcze raz ale to już byłam u tego co wyrywał już jest lepiej no i opuchlizna mi troche zeszła z policzka już nie wyczuwam zgrubienia dziś znów mi wypłukał włożył tabletkę i jeszcze mam płukać delikatnie szałwią najlepiej po każdym jedzeniu.

  • Coś ty, możesz jeść stałe pokarmy, ale ostrożnie, żeby nie naruszyć rany twardym lub ostrym kawałkiem.
   Najlepiej żuć na stronie gdzie nie masz rany i tyle.
   Pozdrawiam

 8. Witam. 4 dni temu miałam wyrywaną prawą dolną ósemkę. Ósemkę wyrywałam bo bolała, czasem przy bólu prawej strony bolała też lewa, ale ponieważ prawa ósemka była w gorszym stanie zdecydowałam się wyrwać najpierw ją.
  Od 2 dni ból lewej strony (znaczy tabletki pomagają). Boli mnie teraz nie jak wcześniej Lewa ósemka, tylko ból jakby promieniuje od 8 do 5. Szczeóglnie boli po zjedzeniu czegoś (jem tą lewą stroną bo prawa jeszcze się goi).
  Po wyrwaniu 24h starałam się nie palić, czy to może być przyczyną? I przejdzie? Czy jednak wizyta i wyrywanie ósemki ? Boję się dentystów i chciałam iść po miesiącu. Czy żeby ból ustąpił muszę iść wcześniej ? Czy to jakieś powikłania? np. od palenia i picia kawy?

  • Wiktoria, chcesz dobrą radę? Nie migaj się od dentystów. Sam robiłem podobnie, straciłem tylko dużo więcej kasy, bo zęby się psuły. Teraz mają takie środki przeciwbólowe że bułka z masłem. Relaks :) Ja już nie stracham przed dentystą.

 9. Witam.
  Wczoraj miałam zabieg stomatologiczny który polegał na rozcieciu podniebienia po to by odsunac zęba i próbować wstawić na miejsce,oczywiscie po dłuższym czasie leczenia . W tej chwili minęło jakieś 15godzin,bez tabletek przeciwbólowych się nie obeszło. Ale nie wiem czym mogę płukać i czy mogę jeść i co ? Proszę o pomoc

  • Pani Aniu, standardowa procedura jest opisana w artykule (na tej stronie). Rozumiemy, że w okolicznościach podwyższonego stresu w gabinecie ludzie zapominają o zaleceniach lekarza, lecz zawsze można skontaktować się ze swoim dentystą, co szczerze polecamy, ponieważ lekarz wykonujący zabieg najlepiej zna stan w jamie ustnej pacjenta.
   Pozdrawiamy!

 10. Dzień dobry,

  W zeszły wtorek miałam usuniętą dolną piątkę. Wczoraj byłam u dentysty na kontroli, zostało stwierdzone, że mam lekkie zapalenie ( lekarz stwierdził, ze będę mieć posmak lekarstwa w ustach) na koniec wizyty lekarz stwierdził że wacik, który miałam zagryziony mam wypluć po 15 minutach. Po wykonaniu tego w domu, w ranie jest mała część „wacika”, lekarz stwierdził aby nic nie wyciągać z rany, ale nie wiem czy to samo wyleci, czy to wyciągnąć, czy też rozpuści się to samoczynnie?

 11. Witam, dzisiaj miałem wyrywaną szóstkę po prawej na dole i usłyszałem wszystkie zalecenia podane tutaj w temacie.
  Ja osobiście mam pytanie co mogę jeść? Jestem jeszcze na znieczuleniu (nie minęły nawet te dwie godziny) i znajomy mi mówi, żebym najlepiej jadł teraz jakieś papki. Dzisiaj miałem w planach odgrzać sobie mielony z ziemniakami i ostrożnie jeść lewą stroną, ale nie chcę też ryzykować. Czy lepiej posłuchać sie rady znajomego czy to raczej bujda?
  I jeszcze jedno pytanie – jak mam myć zęby i płukać buzię jednocześnie nie naruszając miejsca po prawej? Mam myć tylko przód i lewą stronę i postarać się aby woda była tylko po lewej stronie jamy ustnej czy nic sie nie stanie jak wypłuczę normalnie?
  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedzi.

 12. Witam, BARDZO, BARDZO POTRZEBUJĘ PORADY. Dzisiaj o 11 miałam wyrywają ósemkę, a przedtem odsłoniętą, ponieważ jeszcze „nie wyszła”. Po wszystkim założono mi rozpuszczalne szwy i dodano „tempon pół godziny, dzisiaj dieta płynna, bez alkoholu, papierosów” nie powiedziani mi nic o dwóch godzinach po zabiegu przed pierwszym piciem, o nie piciu gorącego i nie płukaniu jamy ustnej. Więc jak najgorszy dureń po godzinie wypiłam gorące mleko z miodem, a na koniec przepłukałam buzię dentoseptem. Dopiero teraz gdy jest 20 a ja po 4 przeciwbólowych cierpię spojrzałam na artykuł i zalecenia… Nie mam pojęcia jak samodzielnie sprawdzić czy szwy się trzymają i czy nie pojawiło się coś niepokojącego.

 13. W piątek miałam wyrywanego mleczka i naciąganego zdrowego zęba. Mam szwy ile czasu muszę odczekać żeby móc zapalić pierwszego papierosa.

 14. Witam. Jutro będę mieć usuwanego zęba. Niestety ale mam też do leczenia 2 inne zęby. Ile czasu od wyrwania musze odczekać z kolejną wizytą?

  • Proszę nie zapomnieć zapytać o to swojego dentystę – na pewno uzyska Pani najlepszą informację :)
   Pozdrawiamy

 15. WItam. Dziś o 9.00 miałam wyrywaną 8 na górze odsłoniętą także zabieg szybki. Ale na dole miałam rozcinane bo planowane było wyrwanie 8 zakrytej (okazało się, że jej tam nie ma ha). Tak czy siak mam na dole tylko szwy no i ranę na górze. Do tej pory (15.30) cały czas sączy mi się krew chodź nie jest to krwotok to muszę co 5 min „splunąć” śliną z krwią.. nie wiem czy to normalne czy mam iść z tym teraz skonsultować by w nocy na izbie nie wylądować?

  • Pani Katarzyno,
   Po kilku godzinach od zabiegu, spluwanie samą krwią oznaczałoby potrzebę interwencji lekarskiej. Po ekstrakcji jednak często pojawia się ślinotok, proszę zwrócić uwagę JAK DUŻO krwi znajduje się w ślinie. Już śladowa ilość krwi barwi ślinę na różowo. Ekstrakcja ekstrakcji nierówna; czasem rany mogą sączyć dłużej, zdarza się, że kilka, nawet kilkanaście godzin. Jadnak ilość wydobywającej się krwi z godziny na godzinę powinna być tylko mniejsza.

   Po wyciągnięciu pierwszego tamponu (od dentysty), w warunkach domowych można posłużyć torebką herbaty.

   Przypominamy:
   W pierwszych godzinach po zabiegu trzeba być szczególnie ostrożnym w celu unikania zmian ciśnienia w jamie ustnej. Należy wystrzegać się odruchu odsysania! – nie tylko podczas ślinotoku, ale i myciu zębów czy posiłku. Ponadto: zrezygnować z aktywności fizycznej (szczególnie skłony, podskoki), nie wydmuchiwać nosa, nie palić papierosów itp.

   • Nie jest to sama krew, prędzej ta druga opcja czyli krew barwi ale tak obserwując mam ją cały czas i wcale się nie zmniejszyła. Zdarzyło mi się kichnąć parę razy i nie wspomnę co się wtedy działo z raną a starałam się już nie wydmuchiwać nosa…No nic mam nadzieje, że noc będzie spokojna a jak rano będzie dalej krwawiło to bez wahania pójdę do lekarza.
    Dziękuję za odpowiedź :)

 16. Witam. Wczoraj miałam usuwane dwa zęby kontowe. Do dziś czułam się dobrze. A ogmd kilku godzin nie mogę wytrzymać. Boli mnie gardło głowa i dziąsło. Cała prawa strona spuchnięta. Co mam robić jutro sobota a u mnie żaden dentysta nie pracuje w weekend

  • Proszę rozważyć udanie się do lekarza rodzinnego / punktu całodobowej opieki medycznej (jeśli istnieje w Pani miejscowości) lub nawet najbliższego SOR-u.

 17. Miałam usuwana ósemkę dolna, mam 4 szwy. Dostałam wysokiej gorączki w 4 dniu, powiększone węzły chłonne, ból gardła i ból ucha. Sama rana nie boli. Tylko gardło i ucho przez co nie moge nic jeść, biorę antybiotyki, ale nie przechodzi lekarz powiedział, ze moze tak być. Ja mam pytanie czy moge kupic sobie jakies tabletki na gardło przeciwbólowe i żarzyć? Czy nie bardzo? Jutro idę ściągać szwy.

 18. Witam. Jestem piąty dzień po wyrwaniu prawej dolnej ósemki. Ząb był zagięty wiec zabieg trwał 60 min i był bardzo bolesny. Przed zabiegiem zostałam znieczulona, lecz podczas niego dostałam kolejną dawkę środków znieczulających, mimo to odczuwałam ogromny ból żuchwy. Tak jak wspomniałam jestem już piąty dzień po zabiegu, lecz znieczulenie zeszło tylko w okolicy zęba. Do tej pory mam pod znieczuleniem pół wargi,brody i oczywiście wewnątrz zębów.Nie ukrywam, że zaczynam się niepokoić tym bardziej że za 3 dni będę obchodzić swoje 18 urodziny i zależy mi na pełnym powrocie do zdrowia. Czy jest to normalne zjawisko ?
  Pozdrawiam

  • Proszę pilnie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg. Po zbadaniu lekarz zaleci dalsze postępowanie mające na celu przywrócenie czucia w obrębie żuchwy.

 19. Witam. Dziś w południe miałam usuwany pozostawiony korzeń zęba (tj. dolna 5). Lekarz zalecił jedzenie i picie po 2 godzinach od zabiegu, jednak nie wspomniał o paleniu papierosów. Czy to, że po około 1,5 godziny od zabiegu zapaliłam papierosa, będzie miało znaczny wpływ na ranę ?
  Rana nie jest szyta, korzeń został usunięty bez większych problemów, a na jego miejsce została umieszczona tabletka rozpuszczalna przykryta gazą.

  • Witam. Zacznijmy od faktu, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia ogólnie; stwierdza się też podwyższoną szkodliwość na wystąpienie tzw. suchego zębodołu. Jednak zapalenie papierosa nie zadziała zero-jedynkowo – albo pełny sukces, albo powikłania. Proszę więcej nie ryzykować ;)

   • Dziękuję :)
    A proszę jeszcze powiedzieć, czym objawia się tzw. suchy zębodół ? Jak go rozpoznać, jeżeli ewentualnie działoby się coś złego?

 20. Witam. Dwa dni temu miałam usunięte dwie czwórki po prawej stronie- zalecenie ortodontyczne. Wszystko było ok do chwili gdy po obiedzie chcąc umyć zęby nie usunął mi sie przypadkiem skrzep z dolnej dziury. Na razie nic nie boli ale co robić.? W dodatku z buzi nieprzyjemnie pachnie nawet po umyciu zębów i zwiększonej ilości przyjmowanych płynów. Proszę o radę.

  • Jest zagrożenie tzw. suchym zębodołem. Proszę skonsultować się ze swoim dentystą.

 21. Dzien dobry, mam pytanie odnosnie e-palenia.
  Czy vapowanie z elektronicznego papierosa moze miec rowniez negatywny wplyw na naszą ranę niczym standardowe papierosy, czy raczej nie?

 22. Witam , miałem usuwane 2 ósemki górne za jednym razem , lekarz zalecił wszystko dokładnie tak jak jest tu opisane , lecz jak mam jeść skoro obydwie strony mam wyrwane ?
  Co do papierosów powiedział ze 2 tygodnie nie mam palić , czy po upływie 24 godzin mogę zapalić papierosa czy moj chirurg wie lepiej ,

  • Twardsze potrawy proszę miksować.
   Proszę słuchać chirurga :) nie palić jak najdłużej.

 23. Witam mam pytanie. Dwa dni temu miałem wyrwaną 6 (szóstkę) i podczasz jedzenia pokarm zalega mi w zębodole czy mam ten pokarm jakoś z tego zębodołu wyciągać lub płukać jakoś ? Proszę o odpowiedź ponieważ boje się że jak jedzenie zacznie gnić żeby nie wdało sie żadne zakażenie.

 24. Chciałam zapytać czy 4 dni po usunięciu ósemki mogę spożyć alkohol Ząb mam wyrywany 27 a 4 dni później jest Sylwester :((

 25. Dzień dobry . Wczoraj o 16 wyrwano mi górną czwórkę . Teraz nn jest 8.35 rano i czy mogę już palić z e papierosów . Czytałem że tak i trzeba poprostu dać wacik jakiś na miejsce gdzie ząb został wyrwany .

 26. Witam,
  W środę miałam usunięta ósemke górna, była częściowo już odsłonięta i nie miałam założonych szwów. Bardzo o nią dbalam i trzymała się wszystkich zaleceń od dentysty. Jest dzisiaj piątek i ogólnie boli mnie trochę mniej ale boli mnie głowa i zauważyłam nieprzyjemny zapach z buzi. Nie mam jak zobaczyć jak wygląda miejsce po usunięciu ponieważ mam spuchnieta buzię a ósemka była umiejscowiona bardzo daleko. Czy mam się niepokoić moimi objawami czy wszystko jest ok?

  • Nienajlepszy zapach może wynikać z niedostatecznej higieny, wynikającej z „oszczędzania” okolic ekstrakcji. Jednak 2 dni po zabiegu tzw. ropny zapach może być symptomem „suchego zębodołu”, który jest dość przykrym powikłaniem. Proszę to sprawdzić u swojego stomatologa.
   Pozdrawiamy!

 27. Witam. Wczoraj miałam wyrywane dwie mleczne piątki na dole. Pytanie jest następujące.. jak mam zadbać o higienę?

  • Proszę przeprowadzać wszystkie normalne zabiegi higieniczne (szczotkowanie, nitkowanie, płukanie itp.)

 28. Witam,
  we wtorek miałam usuwaną górną szóstkę. Założono szwy, które puszczały w trakcie zakładania, ostatecznie trzecia próba została zakończona sukcesem, jednak po powrocie do domu i usunięciu tamponu kichnęłam na tyle mocno że miałam wrażenie, że szwy puściły jednak nie miałam możliwości oceny sytuacji ze względu na utrzymujący się obrzęk. Jedynie pod językiem wyczuwałam jedną nitkę więc uznałam, że chyba wszystko jest ok. Dziś obrzęk jest nieznaczny i widzę wystające dwa końce nici, które jednocześnie podrażniają dziąsło i wchodzą między zęby dolne. Dodatkowo przy kichaniu (a niestety kicham coraz częściej i coraz mocniej) odczuwam ogromny ból w okolicy rany i wypycha mi powietrzem policzek. Obrzęk się nie powiększa, ból jest znikomy w porównaniu z tym, który odczuwałam wczoraj (ale to też zasługa zastrzyku przeciwbólowego) i nie widzę też żeby zbierała się ropa. Czy powinnam się udać wcześniej do stomatologa czy poczekać na ściągnięcie szwów do wtorku, o ile one tam jeszcze są w całości :/ ? Ewentualnie jest jakiś sposób na powstrzymanie tego kichania do środka buzi żeby nie odczuwać takiego szarpania ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Szwy powinny zabezpieczać ranę nawet podczas gwałtownego kichania. Jednak jeśli zauważa Pani symptomy nieprawidłowości, proszę się udać do swojego stomatologa.

   P.S. Proszę nie starać się o „bezpieczną technikę kichania”, ponieważ skutek może być zgoła odwrotny. Na pewno nie należy tłumić wyrzutu powietrza zatykając nos/usta.

 29. Mialam usuniete wszystkie gorne zeby, ile trwa proces gojenia? I czemu mam nadmierny ślinotok?

 30. Witam,

  Po usunięciu ósemki stworzył mi się suchy zębodół. Jak długo nie mogę biegać z tą dolegliwością?

  • Witam
   Suchy zębodół goi się zazwyczaj 5–6 dni; w tym czasie niewskazany jest wzmożony wysiłek.
   Najlepiej udać się do swojego dentysty, który oceni faktyczny stan.
   Pozdrawiamy

 31. Witam . Dwa dni temu wytwalam zeba ktory niak byc leczont kanalowo prawa gorna siodemke. Nic ni nie xalecono byto szyc. Dzis poszlan zeszyto ni to dano amtybiotyk na bakterir. Jednak to boli I nie moge zasmac.co robic co moge zjesc bo nawet bardzo ochory nie mam.mam tex wrazenie xe cos odchodzi bo co chwila cos wypluwam wyglada jak nablonek no I prosze mi powiedziec co robic na dzien dzisiejszy

  • Proszę zastosować się do zaleceń po zabiegu usunięciu zęba dostępnych na naszej stronie internetowej oraz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.

 32. Witam, dziś miałam usunięty 5 ząb u góry.troche było z nim problemu bo był duży i ciężko było go usunąć. Teraz fakt faktem , nie boli mnie jakoś mocno ,ale dość długo trzymałam wacik około 2h, i teraz gdy już go wyjęłam to rana od czasu do czasu jeszcze krwawi czy to dobrze? Jutro mam kontrolę , ale jednak się troche stresuje tym.

  • Witam. Tak, delikatne krwawienie (ale zmniejszające się) powinno być tolerowane.
   P.S. Proszę nie odsysać krwi.

 33. Dzień dobry, dzisiaj około 15-16 miałem usuwany chirurgicznie korzeń po górnej szóstce (wcześniej była leczona kanałowo). Po zabiegu zapisano mi: metypred 1xdzienie 4 mg przez 3 dni, rovamycine 2x dziennie po 3 mln j.m. przez 5 dni, corsodyl jako płyn do płukania, ketonal forte w przypadku bólu. Dopiero w domu przeczytałem, że metypred jest sterydem, czy stosowanie takiego leku faktycznie jest potrzebne, boję się skutków ubocznych.

  • Proszę swoje wątpliwości zgłosić lekarzowi, który dokonywał zabiegu / przepisał środki. Istnieją okoliczności, kiedy sterydy mają pełne uzasadnienie.

 34. Witam w niu wczorajszym miałam usuwaną 4 i 5 górną. Ni ebyło łatwo , chirurg męczył się z tym 2,5h. Po wszystkim chciałąm tylko wyjść i jechać do domu. Mam antybiotyk. Na końcu zabiegu lekarz włożył mi w ranę jakiś wacik a później zaszył. Nie daje mi to spokoju czy tak powinno być ? Trochę się martwię że przed szyciem zapomniał go wyciągnąć.

  • Pani Kasiu,
   Współczujemy doznań, lecz nie jesteśmy w stanie rozwiać Pani wątpliwości przez internet.
   Prawdopodobnie była to gąbka kolagenowa, którą wypełnia się zębodół poekstrakcyjny. Proszę jednak zapytać swojego lekarza, na pewno uzyska Pani dokładniejsze informacje.
   Z poważaniem,
   dr n. med. Barbara Galińska

 35. Dzień dobry,
  W poniedziałek (5 dni temu) mialam usunięte obie górne ósemki, mam założone szwy. Poszło szybko i sprawnie, ale trzeba było rozcinać od strony policzków. Byłam już na 2 kontrolach, ale u innego lekarza niż ten który mi wyrywał, bo go po prostu nie było. Mialam oczyszczane rany i zakładane opatrunki oraz zrobiony laser. Podobno wszystko ładnie wyglada i nie zaprzeczę tak jest. Tylko po lewej stronie tuż za 7 mam górkę z dziąsła, która dosłownie lata i sobie mogę ja nawet językiem podnieść i tam jest rana. W okolicy tego miejsca czuje dziwny kwaśny smak. Jak przełożyłam delikatnie gazik to został na nim żółto krwawy przesącz. Niewiele ale jednak. I stad mój niepokój, czy to jest w porządku ze tyle dni po zabiegu to dziąsło się nie „przykleiło”? W poniedziałek mam mieć ściągane szwy wiec tym bardziej mnie zastanawia co się stało. Nie mówiłam o tym na wizytach bo najnormalniej w świecie nie zauwazylam wcześniej. Wczoraj dopiero pościł mnie szczękościsk na tyle żebym mogła dosięgnąć tam językiem.

  • Trudno stwierdzić, czy gojenie dziąsła jest prawidłowe, nie widząc go… proszę w trakcie wizyty pokazać fragment dziąsła, którego gojenie budzi Pani wątpliwości lekarzowi, który będzie zdejmował szwy.

 36. witam mialam w poniedzialek usuwana osemke dolna od tygodnia rana sie nie goi ciagle widze jak jedzenie mi wchodzi w ta dziurke plucze eludrilem dbam o higiene czy moge te jedzenie wydlubywac patyczkami do ucha?
  biore antybiotyk od 4 dni gdyz jest male zapalenie czy moze od tego zrobic sie sepsa ?

 37. czy temperatura ciala 35.7 utrzymjaca sie po wyrwaniu zeba 8 juz tydzien czasu jest normalne czy cos jest nie tak?

  • Primo: Czy ma Pani zaufanie do termometru(-ów)?
   Secundo: Czy bierze Pani jakiś środek, który może wpływać na obniżenie temperatury ciała?
   Tertio: To podwyższona temperatura zazwyczaj jest oznaką zakażenia.
   Quatro: Jedynie bezpośrednie badanie Pacjenta może przynieść rzetelne wnioski dla dalszego postępowania.

 38. Dzień Dobry. Mam następujące pytanie. Wczoraj o 12 miałam ekstrakcję górnej ósemki. Zabieg prosty, zero bólu do tej pory. Moje pytanie dotyczy palenia. Wiem, że nie powinnam wcale palić, ale cóż… Czy w trakcie palenia nakładać na ranę gazik, czy lepiej tego nie robić? Zastanawiam się czy nie uszkodzę skrzepu tym gazikiem… i czy po 24h mogę delikatnie wypłukać usta szałwią?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  • Dym papierosowy zawiera substancje, które upośledzają prawidłowe gojenie się ran, nie tylko w działaniu bezpośrednim, ale i dostając się do krwiobiegu przez płuca. Ponadto, podczas wciągania dymu w jamie ustnej tworzy się podciśnienie, które „stara się” odkleić skrzep z zębodołu. Gazik nie stanowi pewnego zabezpieczenia. Przykro nam, jako lekarze nie jesteśmy w stanie przedstawić „bezpiecznego sposobu palenia”.
   Po dobie od ekstrakcji (a bezpieczniej dopiero po dwóch) można płukać jamę ustną szałwią, a lepiej letnią wodą z solą kuchenną (ćwierć do pół łyżeczki na szklankę). Należy to robić BARDZO DELIKATNIE.

 39. Witam serdecznie. Dwa dni temu miałam usunięty ząb. Po pół godzinie stomatolog mowil żebym wyjęła gaźik. Oczywiście zastosowałem się do zaleceń, ale pod gazikiem jest jeszcze jakby gąbka to jest dość duże. Czy to odpadnie samo ? Dziwny zapach to ma . Pozdrawiam

  • Dzień dobry!
   Gąbki proszę nie ruszać, zniknie samo :)
   Proszę stosować się do zaleceń od stomatologa oraz ogólnych, które dostępne są choćby na tej stronie.
   Pozdrawiamy

 40. Dzień dobry. Dwa dni temu miałam usunięty ząb (dolna szóstka). Zaraz po wyciągnięciu tampona, którego trzymałam prawidłowo pół godziny, opłukałam lekko jamę ustną. Leciała mi krew przez około 6 godzin, później pojawiła się znikoma ilość. W międzyczasie próbowałam się ratować i zaciskałam w miejscu usuniętego zęba gazę (około 3 razy, bo ciągle leciała mi krew). Teraz nie ma w ogóle krwi, ale boję się, że coś jest nie tak. Nie mogę sprawdzić co dzieje się ze skrzepem, bo mam spuchnięte i nie jestem w stanie tego zobaczyć. Dodam, że nie wiedziałam, iż nie mogę płukać ust zaraz po tym, możliwe, że źle usłyszałam. Stosuję się do wszystkich zaleceń lekarza, ale i tak martwię się o powikłania przez to, że wtedy opłukałam wodą jamę ustną. Proszę o odpowiedź

  • Dzień dobry
   Na podstawie samego tylko opisu sytuacji, bez zbadania Pani nie można ocenić jak bardzo sytuacja jest poważna.
   Proszę się jak najszybciej zgłosić do swojego lekarza.

 41. Szanowni Państwo,
  Zamykamy możliwość komentowania na tej stronie.
  Bardzo wiele pytań zostało zadanych i udzielono wiele odpowiedzi; sugerujemy posłużenie się wyszukiwaniem na stronie (opcja w przeglądarce).
  W razie wątpliwości nasza rada jest następująca:
  Proszę udać się do lekarza, który wykonywał zabieg.

  Pozdrawiamy!

Możliwość komentowania została wyłączona.