Wizyta kontrolna co 6 miesięcy pozwala wykryć nieprawidłowości i na czas zareagować tak, by cieszyć się zdrowymi zębami jak najdłużej.
Konieczność wymiany pozornie dobrego wypełnienia jest wynikiem postępującej pod nim próchnicy.
Sygnały, że czas wymienić „plombę” to:
Rozszczelnienie
Wypełnienie powinno gładko przechodzić w tkanki zęba. Czarna obwódka bądź szczelina, to znak, że bakterie (które są niewidoczne dla oczu) przenikają do głębiej położonych tkanek i powodują min. próchnicę wtórną, czyli dalej podstępnie niszczą ząb.
Hacząca nitka
Jeżeli niemożliwe jest prawidłowe oczyszczanie powierzchni zęba, ponieważ nitka zahacza się, rozrywa się lub powoduje krwawienie w miejscu jej zastosowania, wskazuje, że powierzchnia zęba nie jest gadka, albo w miejscu niewidocznym dla nas ząb jest niszczony przez próchnicę lub założone wypełnienie jest nieszczelne i to powoduje nagromadzenie się w tym miejscu bakterii, które powodują próchnicę.
Wykruszenie wypełnienia
W takiej sytuacji należy niezwłocznie sprawdzić jaki zakres obejmuje wykruszenie i w zależności od tego wykonać naprawę lub wymianę wypełniania na nowe. Im dłużej niezaopatrzone jest uszkodzenie, tym poważniejsze mogą być skutki!
Nieprzyjemny zapach
Brzydki zapach może mieć wiele przyczyn. Jeśli jednak występuje on przy nitkowaniu, warto udać się do lekarza i sprawdzić czy pomiędzy zębami, w miejscu dla nas niewidocznym np. w obrębie korzenia zęba nie rozwija się lub czy nie powstała próchnica wtórna – tak nazywamy zniszczenie tkanek pod istniejącym wypełnieniem.
Zmieniony kolor
Przebarwienie zęba może mieć różne przyczyny, a jedną z nich jest próchnica wtórna w zaawansowanym stadium, która prześwieca z wnętrza zęba, spod lub obok istniejącego wypełnienia.
Uwaga! Ząb wcale nie musi być ukruszony, ani nie musi boleć, a próchnica może się w nim rozwijać!
Wypłukanie
Współczesne systemy wiążące wypełnienie z zębem są bardzo zaawansowane, jeśli jednak zdarzy się, że tzw. plomby wypadają, to najczęściej jest to spowodowane nadkwasotą żołądkową bądź innymi przyczynami powodującymi erozję, np. nadużywanie napojów typu cola, napojów energetycznych, czy picie nadmiernej ilości kwaśnych soków owocowych; częściej zdarza się to też u osób cierpiących na bulimię lub niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Każdą taką sytuację należy indywidualnie przeanalizować, znaleźć przyczynę i ją wyeliminować oraz uzupełnić utracone tkanki zębów.