Informacje dla pacjentów otrzymujących ruchome uzupełnienia protetyczne (protezy częściowe i całkowite)
Po otrzymaniu nowej protezy pacjent może odczuwać szereg przejściowych dolegliwości, które są naturalnym zjawiskiem związanym z obecnością w jamie ustne ciała obcego, jakim jest proteza. Nowa proteza może spowodować:
- wzrost lub spadek wydzielania się śliny
- trudności w połykaniu pokarmów
- zniekształcenie mowy
- uczucie dyskomfortu
- uczucie braku miejsca dla języka
- nagryzanie policzków i/lub warg
- ucisk i otarcia
Dolegliwości te zwykle trwają od kilku godzin do kilku dni. Aby je wyeliminować, należy ćwiczyć głośne czytanie, recytację oraz dostosować dietę rezygnując z potraw bardzo twardych i wymagających długiego żucia.
Jama ustna jest wyścieloną miękką błoną śluzową podatną na różne urazy i otarcia (nawet przy pełnym uzębieniu naturalnym twardy – np. suchary, może spowodować jej uszkodzenie). Proteza jest przedmiotem sztywnym, twardym i jej dopasowanie na miękkim podłożu, jakim jest błona śluzowa wymaga czasu i niejednokrotnie kilku wizyt adaptacyjnych.
Oddanie gotowej protezy to nie koniec wizyt związanych z jej wykonaniem!
Bardzo ważne są wizyty kontrolne, na których dokonuje się korekty protezy. Z tego powodu, jeżeli istnieją miejsca, w których ona uwiera, na kilka godzin przed taką wizytą należy założyć protezę, aby na błonie śluzowej powstał ślad. Umożliwi on lekarzowi korektę dokładnie tam, gdzie jest to konieczne. Takich wizyt może być nawet kilka.
Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli pacjent w tym pierwszym okresie zniechęci się i odrzuci protezę, to nigdy już z niej nie skorzysta, gdyż warunki w jamie ustnej wciąż ulegają zmianom.
Zalecenia dotyczące użytkowania ruchomych uzupełnień protetycznych
WARUNKIEM POWODZENIA LECZENIA JEST ŚCISŁE PRZESTRZEGANIA WSKAZÓWEK LEKARZA
- Protezę należy zakładać na umyte zęby, a w przypadku bezzębia błonę śluzową należy czyścić i masować miękką szczoteczką.
- Protezę należy myć przynajmniej 2 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku wodą z mydłem szczoteczką przeznaczoną tylko do mycia protezy.
- W czasie kiedy proteza nie jest w jamie ustnej należy ją przechowywać w suchym, czystym, tylko do tego celu przeznaczonym plastikowym pudełeczku z dziurkami zapewniającymi wentylację (NIGDY NA MOKRO!!!).
- Podczas snu powinno się zdejmować protezę, jednak w zależności od indywidualnych potrzeb i warunków zgryzowych dopuszczalne jest spanie z protezami.
- Co pół roku obowiązuje kontrola stomatologiczna w celu oceny i ewentualnego leczenia pozostałych zębów. Pacjenci bezzębni także powinni zgłaszać się na wizyty kontrolne aby ocenić stan zdrowia błony śluzowej jamy ustnej.
- Zdolność żucia pacjenta użytkującego protezy ruchome w stosunku do osoby posiadającej własne zęby jest znacznie mniejsza, nawet do1/3 u osób z protezami całkowitymi. Zmniejszenie siły żucia powoduje zwiększenie liczby ruchów i wymaga więcej czasu na rozdrobnienie tej samej ilości pokarmu. Pożywienie jest bardziej miażdżone niż rozdrabniane, przyjmowanie posiłku wymaga zatem więcej wysiłku. Często odgryzanie nie może odbywać się za pomocą zębów przednich, lecz poza kłami w odcinkach bocznych.
- Średnio co 4-5 lat protezę należy wymienić na nową ze względu na stale zmieniające się warunki w jamie ustnej.
Informacje dla pacjentów dotyczące użytkowania protezy acetalowej
- Mycie protezy powinno odbywać się za pomocą miękkiej szczotki, mydła oraz wody, której temperatura nie przekracza 45 stopni.
- Nie wolno używać żadnych środków typu Corega Tabs.
- Należy unikać dłuższego kontaktu protezy z karotenem, zawartym np. w marchwi, może on spowodować przebarwienia protezy. Dlatego soki marchwiowe zalecamy pić przez słomkę.
Uwaga!
Lekarz prowadzący leczenie wyjaśnia wątpliwości i udziela wszelkich dodatkowych informacji
Ja chyba też jestem ekspertem w sprawie protez: nie tym wyuczonym, ale tym „z pola walki”.
Mam obie pełne protezy od 45 lat! Robiono mi pierwszą w Norwegii [z porowatą przylgnią
pod środkiem podniebienia, nie można [prawie] było mi jej zdjąć], potem w Holandii [pierwsze
z tych dla świateł ultrafioletu], a ostatnie tu w Polsce.
Najnowszą mam od roku. No i mam poczucie – że tą najgorszą.
Obcy tego mi nie mówią, ale żona i dzieci są aż przerażone — podobno aż TAK BARDZO
tryskam śliną wokół gdy mówię. Na wpół leżąca pozycja na fotelu [odchylanym w tył] już
kilkanaście razy spowodowała gwałtowne zalanie śliną tchawicy [chyba?], ledwie zdążę jakoś
sie uratować. Dwa razy wyglądało to b.dramatycznie. Aż strach jak przypadnie akurat podczas
snu. NIE BYŁO TEGO NIGDY PRZEDTEM. Dopiero teraz, od czasu tych nowych protez.
=======Protezy nie były mi tylko do żucia. Byłem muzykiem w zespole, śpiewałem
ok. 40-60 [!] piosenek dziennie [niektóre b.wysoko i głośno], z dużym parciem od wewnątrz — —- –NIGDY mi nic nie wyleciało, nigdy nie musiałem się jakos ratować, NIGDY na noc nie wyciągałem, a zawsze miałem ładna „gębę” z nimi.
Ale teraz to pewnie „utonę” kiedyś..?
Dopiero gdy pada słońce mi na twarz – sam widzę jaką „zadymę” robie MIMOWOLNIE przecież.
Może naukowcy wiedzą – jak odpowiedzieć na moją kwestię?
Pozdrawiam serdecznie,
ZZ, Gdynia. 14*02*2010
Mam 45 lat , jednego zęba własnego (chyba został na pamiątkę ?) no i od dziś protezy . Zadaję sobie pytanie jak to będzie? Na pewno muszę wziąć przykład z szanownego Pana i cierpliwie czekać aż się przyzwyczaję.
Najłatwiej będzie Panu uzyskać pomoc od lekarza, który wykonał protezy. Niektóre rodzaje dyskomfortu są związane z koniecznością przystosowania się do nowych warunków, inne natomiast wymagają korekty protezy…
Pozdrawiam, życząc szybkiej adaptacji:-)
witam mam problem z proteza poniewaz mam silny odruch wymiotny nie moge sie przyzwyczaic do jej noszenia i dlatego moje pytanie brzmi czy jest mozliwosc zmniejszenia podniebienia
Witam serdecznie mam protezę natychmiastową górna na 6 zębów noszę ją od dwóch dni pierwszy raz ściągnęłam po 20 godzinach do mycia. Kłopot w tym że nie potrafię w niej spać czy jest możliwość ściągania jej na noc ? Kolejnej nocy nie przespanej nie wytrzymam:'( bardzo dużo śliny w buzi. za dnia sobie radzę to częste picie,czy ssanie cukierków miętowych pomaga.w nocy temperatura dreszcze poduszka cała mokra. Eh
Dzień dobry!
Praktycznie nie zdarza się by proteza „przyjęła się” bez większego czy mniejszego uczucia dyskomfortu. Można powiedzieć – to normalne ;) Negatywne odczucia mijają zazwyczaj po kilku dniach.
Cukierki miętowe na okoliczność radzenia sobie z nadmiarem śliny nie są złym pomysłem, choć bardziej radzilibyśmy częste przepłukiwanie buzi letnią wodą z solą (ok. pół łyżeczki na szklankę), która nieco zmniejszy podrażnienia.
Wg naszych zaleceń (w artykule powyżej) protezę ruchomą zdejmuje się na czas snu, chyba że lekarz zalecił inaczej.
Witam… po 10 latach od stracenia 3 zebow bocznych dolnych w skutek kwitnacej prochnicy w koncu odwazylam sie na proteze ruchoma, stres okupilam nieprzespanymi nocami. Obecnie wszystkie zeby leczone, na biezaco sprawdzane, co kwartal przeglad+scaling. Czekalam na zrobienie protezy ruchomej szkieletowej. Po wycisku i konsultacji z technikiem dentysta zalecil mikroproteze z ograniczana plyta i powiedzial, ze mam wade zgryzu (tylozgryz) i zeby dolne pochylone do tylu (przypuszczam ze to na wskutek spania ze schowana dolna warga pod zebami). Czy ta decyzja o mikroprotezie zamiast szkieletowej jest zla? Bardzo sie stresuje.
Dzień dobry,
Trudno odpowiedzieć na Pani zapytanie nie znając sytuacji w jamie ustnej… Decyzja dotycząca wyboru uzupełnienia braków zębowych musi być poparta wnikliwym badaniem, w trakcie którego ustala się warunki zgryzowe, ocenia grubość i jakość tkanek otaczających zęby, ilość miejsca po utraconych zębach, wzajemne relacje obu łuków zębowych itd..
Myślę, że wszystkie Pani wątpliwości dotyczące zaproponowanego leczenia rozwieje lekarz, który Panią badał.
Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Barbara Galińska
Witam, we wtorek wyrwalam całą górę i mam proteze natychmiastową, dzisiaj piątek a ja nadal nie potrafię jeść, to wszystko się rusza, odstaje, ociera, dzisiaj zanim włożyłam po nocy pół godziny z płaczem stałam przed lustrem, tak boli przy władaniu. Czy to normalne?
Witaj Aniu, powinnaś pójść do swojego protetyka. Mój dentysta też mi mówił, że nie będzie lekko w okresie początkowym, ale cierpiałem nieziemsko, w końcu przekonał się do zrobienia mi poprawki protezy, która znacznie ograniczyła negatywne odczucia. Pozdrawiam
Witam
Mam pytanie. Została zalożona mi częściowa proteza
Mam ją na noc ściągać ale nie wiem jak.
Czy mogę poprosić o jakąś instrukcję.
Dziękuje
Weronika
Odpowiedzi na to pytanie może udzielić tylko lekarz, który wykonał protezę. Nie wiem z jakich materiałów i na jakim podłożu protetycznym została wykonana proteza. Proszę o skontaktowanie się z lekarzem, z pewnością rozwieje wszystkie Pani wątpliwości.
Mam protezę ruchomą na górną 5 i 6 . Mam pytanie czy metaliczna część ma przylegac do podniebienia? Ja mogę sobie łatwo paznokieć włożyć i jeszcze mam trochę miejsca. Po posiłku gromadzi się tam też dużo resztek pokarmu. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak powinna taka proteza być poprawnie na podniebieniu umiejscowiona. Proszę o odpowiedz
Ułożenie protezy na podłoży zależy od układu protezy i warunków podłoża protetycznego. Zasady dotyczące ukształtowania protez szkieletowych (z opisu wynika, że prawdopodobnie taką Pani posiada) opisują wielostronicowe podręczniki, pewnie z tego powodu nie może Pani znaleźć tego typu informacji w internecie.
Pozdrawiam