Wpływ zdrowia jamy ustnej na przebieg ciąży

4 sierpnia 2018 r. wybitni polscy specjaliści z dziedziny periodontologii oraz ginekologii i położnictwa realizując projekt „Zdrowie jamy ustnej a ciąża” Europejskiej Federacji Periodontologicznej (EFP) i Oral-B, ustalili wspólne stanowisko i wytyczne do opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarną.

W wypracowanym stanowisku podkreślono, że stan zdrowia jamy ustnej kobiety ciężarnej jest niezwykle ważny i istnieje konieczność leczenia stomatologicznego, w tym periodontologicznego, kobiet w ciąży, a liczne doniesienia wskazują, że jest ono bezpieczne.

Jednocześnie wiele badań wykazało, że u kobiety w ciąży z zapaleniem przyzębia występuje wielokrotnie wyższe ryzyko przedwczesnego urodzenia dziecka o małej wadze niż u ciężarnej ze zdrowym przyzębiem oraz że stan przedrzucawkowy częściej występuje u kobiet w ciąży ze współistniejącą chorobą przyzębia.

Eliminacja stanu zapalnego wpływa nie tylko korzystnie na stan tkanek przyzębia kobiety ciężarnej, ale, co bardzo ważne, także zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego, niskiej wagi urodzeniowej noworodka i wystąpienia stanu przedrzucawkowego u ciężarnej.

Niestety, w społeczeństwie wciąż funkcjonują od lat istniejące uprzedzenia dotyczące leczenia stomatologicznego w kwestii bezpieczeństwa kobiet w ciąży i rozwijającego się płodu. Obawy wzrastają, kiedy należy zastosować miejscowe znieczulenie, antybiotykoterapię lub leki przeciwbakteryjne, dlatego też niezwykle istotna jest profilaktyka periodontologiczna u kobiet w ciąży.

Najczęściej występującym problemem stomatologicznym u przyszłych mam jest zapalenie dziąseł. Dziąsła są wtedy zaczerwienione, krwawią i dochodzi do ich obrzęku zapalnego. Podstawową przyczyną takiego stanu jest pogorszenie higieny jamy ustnej oraz niedostateczne usuwanie płytki nazębnej, a dopiero na drugim miejscu zmiany hormonalne. Dlatego niezwykle istotne jest działanie profilaktyczno-lecznicze, mające na celu zachowanie zdrowia jamy ustnej.

Profesjonalna profilaktyka periodontologiczna polega na systematycznym usuwaniu złogów nazębnych czyli kamienia, który powstaje poprzez zmineralizowanie zalegającej płytki nazębnej oraz osadu nazębnego. Jest ona jest całkowicie bezpieczna dla rozwijającego się płodu oraz kobiety w ciąży. Polega na wykonaniu skalingu i polerowaniu powierzchni korzeni (SRP) wykonanych manualnie bądź maszynowo (w tym urządzeniami ultradźwiękowymi) z ewentualną irygacją chlorheksydyną.

Zabiegi te mogą być w razie zaistnienia wskazań przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym. Nie ma również przeciwwskazań do wykonania usunięcia osadu nazębnego używając do tego zjawiska abrazji powietrznej, chyba, że miejscowy stan błony śluzowej wyklucza takie postępowanie.

Opracowanie o którym mowa, wskazuje także na to, że jeśli zaistnieją wskazania, należy zastosować antybiotyk bezpieczny dla kobiet i płodu, oraz, że w uzasadnionych przypadkach można także wykonać zdjęcie RTG w celach diagnostycznych a wszystkie procedury lecznicze należy wykonać w 2. trymestrze ciąży.

Zachęcamy więc wszystkie przyszłe mamy (i nie tylko) do systematycznego sprawdzania stanu zdrowia jamy ustnej, a w sytuacji gdy zaistnieją wskazania, do skorzystania z działań profilaktyczno-leczniczych w Gabinetach Ars Dentica.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 2 | Średnia: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

Dodaj komentarz