Higiena jamy ustnej u dzieci

W obliczu pandemii szczególnie doceniamy znaczenie zdrowia naszego oraz naszych najbliższych. Proponujemy, by wykorzystać czas spędzany razem na wprowadzanie odpowiednich nawyków u swoich pociech, nie tylko dotyczących mycia rąk, ale także podniesienia higieny ich jamy ustnej. Wielu rodziców często boryka się z problemem jak zachęcić swoje dzieci do szczotkowania zębów. Zdarza się, że pojawiają się momenty buntu czy histerii, a dzieci często wzbraniają się przed myciem zębów poprzez mocne ich zaciskanie, które uniemożliwia wprowadzenie szczoteczki; czasem płacz, a bywa, że nawet nawet ucieczkę z łazienki ;) Najważniejsze jednak jest konsekwentne, ale łagodne podejście ze strony rodziców, niezrażanie się i znalezienie sposobu, by urozmaicić dzieciom mycie zębów.

Zapewnijmy dziecku możliwość wyboru

Dobrym pomysłem może być pozwolenie na to, aby dziecko wybrało dla siebie szczoteczkę np. z ulubionym bohaterem bajki czy w ulubionym kolorze. Specjaliści z dziedziny psychologii dziecięcej mówią również o możliwości posiadania przez dzieci dwóch szczoteczek, tak by dzięki temu codziennie rano i wieczorem miało kolejną możliwość wyboru, którą szczoteczką teraz umyć zęby. Dopilnujmy, aby szczotka dziecka miała miękkie włosie i małą główkę, co pozwoli uniknąć podrażnień dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, dzięki czemu dziecko nie zrazi się do mycia. Pozwalając dziecku w sklepie na wybór, przedstawmy mu tylko dostosowane do jego wieku odpowiednie szczotki.

Dajmy dziecku odpowiedni przykład

Dzieci bardzo uważnie obserwują i naśladują dorosłych, szczególnie rodziców, i biorą z nich przykład. Bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie wieczornego rytuału – wspólnego mycia zębów. To kolejna okazja do bycia razem i świetnej wspólnej zabawy.

Odpowiedni nadzór i poprawianie

Rodzice powinni kontrolować i poprawiać mycie zębów dzieci (aż do skończenia przez nie 10. roku życia), ale niestety bardzo często dzieci tego nie lubią. Warto zdobyć się wtedy na sposób, szczególnie u maluchów, i wprowadzić zasadę „ty myjesz zęby mnie, a ja tobie” – pozwólmy dziecku umyć nasze zęby, a dzięki temu będzie ono czuło się bardzo ważne i chętniej pozwoli rodzicowi umyć swoje zęby. Dzięki tej metodzie dziecko zobaczy, że codzienna czynność higieniczna może być wspaniałą zabawą.

Lustro

Dobrym sposobem na przekonanie dzieci do mycia zębów jest także wykonywanie tej czynności przed lustrem. Dzieci, którym rodzice myją zęby w ten sposób mają możliwość zwracania uwagi na każdy ruch, dokładnej obserwacji i świadomie uczestniczą w dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Dodatkowo dziecko może trzymać szczoteczkę wraz z rodzicem – ma wtedy poczucie kontroli i chętniej poddaje się zabiegowi mycia zębów. Potem pozwólmy dzieciom samodzielnie myć zęby, kontrolujmy tę czynność wykonywaną przez nie, a następnie poprawiajmy.

Odpowiednie nagradzanie

Rodzice mogą, a nawet powinni motywować swoje pociechy za ich wytrwałość, sumienność i solidność. Załóżmy dziecku zeszyt lub planszę, stwórzmy tam tabelki z dniami tygodnia oraz znaczkami słoneczka oraz księżyca, a po każdym porannym i wieczornym myciu zębów wklejajmy w odpowiednie miejsce naklejkę lub przybijajmy pieczątkę. Na koniec tygodnia policzmy z dzieckiem zebrane znaczki czy pieczątki i pochwalmy pociechę, a także wręczmy malutką nagrodę czy drobny upominek (naklejka, kolorowanka), a najlepiej wspólnie spędźmy czas na ulubionej zabawie. Ta metoda przynosi odpowiednie rezultaty, kiedy rodzice są konsekwentni. Jedynie sumienne – tygodniowe – zrealizowanie zadania przez dziecko czyli nieopuszczenie żadnego mycia zębów skutkuje otrzymaniem nagrody :)

Życzymy naszym dużym i małym pacjentom powodzenia!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 4 | Średnia: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

Dodaj komentarz