Szyna stomatologiczna

Informacje dla pacjentów użytkujących stałe unieruchomienie wewnątrzzębowe

Unieruchomienie zębów ma na celu przedłużenie czasu posługiwania się własnymi zębami, stworzenie warunków do reparacji i regeneracji tkanek otaczających ząb oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Samo założenie unieruchomienia nie spowoduje odbudowy kości otaczającej ząb, dlatego w większości przypadków występuje konieczność korzystania z unieruchomienia długoterminowo (do końca życia lub w przypadku postępującej choroby przyzębia – do momentu znacznej utraty kości otaczającej zęby, rozchwiania zębów i konieczności ich usunięcia).

U pacjentów, u których istnieją braki zębowe występuje bezwzględna konieczność ich uzupełnienia, w innym przypadku może dochodzić do częstych uszkodzeń szyny unieruchamiającej, co nie jest objęte gwarancją.

Unieruchomione zęby należy szczotkować po każdym posiłku szczotką przeznaczoną do pozostałych zębów, oprócz tego przestrzenie pomiędzy dziąsłem a szyną – specjalnymi szczotkami międzyzębowymi i/lub nićmi Super Floss. Należy pamiętać o tym, iż na właściwy przebieg leczenia choroby przyzębia mają wpływ nie tylko prawidłowo i rzetelnie przeprowadzone zabiegi, możliwości naprawcze organizmu, ale przede wszystkim odpowiednia, perfekcyjna higiena jamy ustnej. Kontrolę tej higieny pacjent może przeprowadzić sam w domu, wybarwiając złogi nazębne specjalnymi tabletkami do ssania dostępnymi w aptekach.

Po zakończeniu aktywnego leczenia choroby przyzębia pacjent jest zobowiązany do zgłaszania się na wizyty kontrolne co pół roku (jeśli lekarz prowadzący nie wyznaczy innego terminu). Wizyty te służą do oceny stanu zębów i przyzębia, ewentualnego leczenia oraz profesjonalnego usuwania poddziąsłowych złogów nazębnych, które są trudne do usunięcia przy pomocy domowych urządzeń. Na każdą z wizyt należy zabrać własne przybory służące do higieny jamy ustnej, w celu skorygowania ewentualnych błędów występujących podczas oczyszczania zębów, powodujących odkładanie się złogów nazębnych.

Lekarz prowadzący leczenie wyjaśnia wszelkie wątpliwości i udziela wszelkich dodatkowych informacji

1 komentarz do “Szyna stomatologiczna”

  1. witam.

    Mam problem poluzowala mi sie szyna umocowana na dolnych zebach.Nie mam obecnie mozliwosci by isc do stomatologa, czy jest mozliwosc unieruchomienia tej szyny do czasu gdyz bede mogla isc. do stomatologa. dziekuje kasia

    Odpowiedz

Dodaj komentarz