Intensywny postęp technologiczny dotyczy wielu dziedzin, w tym także ortodoncji. Mikroimplanty ortodontyczne stosowane są od wielu lat w ortodoncji, ale dopiero od kilku, dzięki możliwości wykorzystania stożkowej tomografii komputerowej (CBCT) oraz skanerów stomatologicznych możliwe jest użycie ich w bezpieczny i przewidywalny sposób w miejscach, które dotąd były obciążone ryzykiem powikłań, dając w ten sposób lekarzowi nowy, szeroki wachlarz możliwości leczenia.
W określonych sytuacjach do uzyskania optymalnego wyniku leczenia konieczne jest wręcz zastosowanie mikroimplantów ortodontycznych. Niejednokrotnie zastępują one konieczność użycia bardzo skomplikowanych aparatów, np. zewnątrzustnych czy noszenia tzw. elastików. W pewnych sytuacjach pozwalają na uniknięcie usuwania zębów. Ich zastosowanie przesuwa granice pomiędzy leczeniem ortodontycznym i chirurgiczno-ortodontycznym i często znacznie je przyspiesza.
Czym jest mikroimplant ortodontyczny?
To mała tytanowa lub stalowa śruba o średnicy od 1,4 mm do 2,4 mm i długości od 6 mm do 17 mm. Wprowadzana jest ona w kość pomiędzy korzenie zębów (od strony policzkowej lub podniebiennej) lub w okolice pozbawione uzębienia w szczęce lub żuchwie, a także w inne okolice, np. zatrzonowcową, okolicę szwu podniebiennego. Jego zastosowanie jest dla pacjenta całkowicie bezpieczne, ponieważ miejsce wprowadzenia jest dokładnie zaplanowane i przewidziane przez ortodontę.
Dzięki połączeniu w specjalnych programach tomografii stożkowej twarzoczaszki (CBCT) oraz skanu zębów, ortodonta może perfekcyjnie zaplanować lokalizację mikroimplantu, a następnie wykonać i wydrukować na drukarce 3D szablon, służący do przeniesienia jego położenia z programu do jamy ustnej pacjenta.
Jak wygląda zabieg?
Lekarz znieczula miejscowo pacjenta, a następnie z zastosowaniem szablonu wprowadza implant. Zabieg chirurgiczny jest krótki i bezpieczny, bez bólu i bez obrzęku. Może mu towarzyszyć lekkie uczucie ucisku podczas wprowadzania śruby. Jeżeli wystąpią ewentualne dolegliwości bólowe, to ma to miejsce w ciągu pierwszej doby po zabiegu, lecz zdarza się to bardzo rzadko i są one bardzo słabo wyrażone. Należy przyjąć wówczas jeden z ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych (np. ibuprofen, paracetamol).
Adaptacja do mikroimplantu w jamie ustnej trwa do 7 dni, tak jak w przypadku każdego innego nowego elementu.
Po zakończeniu leczenia ortodontycznego zostaje on usunięty z kości, a zabieg ten jest bezpieczny i bezbolesny, nie wymagający nawet znieczulenia.