Koronawirus a leczenie ortodontyczne

W ciągu kilku ostatnich tygodni życie milionów ludzi zmieniło się drastycznie, a powodem jest maleńki koronawirus SARS-CoV-2. Wszyscy, niemal z dnia na dzień zostaliśmy zmuszeni do wprowadzenia szeregu zmian i ograniczeń w naszym życiu. Często są one tak duże, że nie jest łatwo od razu i wprost przełożyć je na sprawy dnia codziennego.
Jedną z nich jest leczenie ortodontyczne.

Wielu pacjentów może ogarniać niepokój: Co z moim leczeniem?… Co z moim aparatem?… Kiedy będzie kolejna wizyta?… Czy jeśli czas pomiędzy wizytami będzie zbyt długi wiążą się z tym jakieś poważne konsekwencje dla mnie?…
Pamiętajmy, że na plan pierwszy wysuwa się nasza wspólna walka z niewidzialnym przeciwnikiem, a stawką jest zdrowie i życie nas wszystkich.
Cała reszta chwilowo musi zejść na plan dalszy.

W przypadku leczenia ortodontycznego w zasadzie nie ma powodów do obaw.

Postępowanie wg etapu oraz rodzaju aparatu ortodontycznego

Zaplanowane leczenie

Jeżeli pacjent dopiero miał rozpocząć leczenie, był przygotowany plan leczenia czy nawet wyznaczony termin założenia aparatu, to sytuacja najprostsza – po prostu rozpoczęcie leczenia zostanie przesunięte o kilka miesięcy, na czas kiedy pandemia ustąpi.

Aparaty ruchome

W przypadku aparatów zdejmowanych zazwyczaj interwały czasowe pomiędzy wizytami to 2–3 miesiące, więc jeżeli ten czas nieco się wydłuży nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli z aparatem dzieje się coś niepokojącego, np. pacjent nie może go nosić, ponieważ aparat nie trzyma się na zębach czy uwiera, należy zaprzestać noszenia.
Na wizycie lekarz dopasuje aparat i leczenie będzie mogło być kontynuowane.

Aparaty nakładkowe (niewidoczne)

Jeżeli pacjent nosi nakładki np. Invisalign, należy nosić ostatnią nakładkę do momentu najbliższej wizyty lub skontaktować się z gabinetem, który stosując wszelkie procedury związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się infekcji COVID-19 wyda pacjentowi nakładki na kolejnych kilka tygodni.

Aparaty stałe

U pacjentów noszących stałe aparaty ortodontyczne, w większości przypadków nastąpi tylko przedłużenie całkowitego czasu leczenia o okres, w którym z powodu pandemii nie było możliwe odbycie wizyty. Po kilku tygodniach od wizyty aparat nie jest aktywny i nie działa na zęby u przeważającej części pacjentów, dlatego nie ma powodów do obaw.

Jeśli pacjent jest w trakcie aktywnego leczenia stałym aparatem typu Haas’a lub Herbsta powinien pozostawać w kontakcie telefonicznym ze swoim lekarzem, który wskaże sposób postępowania.

Zdjęcie aparatu

Pacjenci którzy na najbliższy czas mieli zaplanowane działania podczas których wytwarza się aerozol wody i cząsteczek śliny czyli np. zdejmowanie aparatu, muszą uzbroić się w cierpliwość – zdjęcie aparatu może nastąpić dopiero po wygaszeniu pandemii.

Zalecenia ogólne

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Kluczową sprawą u wszystkich pacjentów ortodontycznych, a szczególnie u tych którzy noszą aparaty stałe, jest dbanie o perfekcyjną wręcz higienę jamy ustnej, aby nie dopuścić do zalegania płytki bakteryjnej.Mogłaby ona spowodować powstawanie ubytków próchnicowych, a to staje się już bardzo poważnym problemem. Jest to ten element leczenia, który  leży tylko i wyłącznie w rękach pacjentów i jest szczególnie ważny w przypadku dużych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi wizytami.

Odpowiedzialność i empatia w dobie epidemii

Pamiętajmy, że walcząc z koronawirusem w grę wchodzi nasze i naszych najbliższych życie oraz zdrowie, więc „krzywe zęby” czy dłużej noszony aparat muszą zejść na plan dalszy.

Sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy jest trudna, dlatego wymaga od nas szczególnego zrozumienia, wyrozumiałości, empatii i cierpliwości wzajemnie wobec siebie, czego Państwu i sobie w tym trudnym czasie życzymy.

W przypadku każdej wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji telefonicznie w godzinach 10–18 w dni robocze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 9 | Średnia: 4.6

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

2 komentarze do “Koronawirus a leczenie ortodontyczne”

Dodaj komentarz