Dzień dobry! Jestem ortodontą

czyli o co chodzi z tym prostowaniem zębów

Często zdarza się, że dorośli pacjenci mają obiekcje, że „w ich wieku” nie ma możliwości wyprostowania zębów.
Bywa, że mają problem z przełamaniem swojej wewnętrznej bariery, żeby umówić się na spotkanie z ortodontą i dowiedzieć się czy są możliwości leczenia – jakim sposobem, ile czasu będzie ono trwało i jakie będą jego koszty.

Kobieta napawająca się zapachem dojrzałego jabłka w sadzie

Jak postępuje dobry ortodonta?

Każdy ortodonta powinien rozpocząć spotkanie z pacjentem od rozmowy, żeby poznać jego główny problem oraz oczekiwania. Następnie bada pacjenta analizując zarówno rysy twarzy jak i relacje obu łuków zębowych względem siebie oraz mięśnie żucia i stawy skroniowo-żuchwowe. Badanie takie powinno być przeprowadzone nie tylko statycznie, czyli w bezruchu, ale także czynnościowo, czyli w trakcie otwierania, zamykania i ruchów żuchwy w każdym kierunku.

Dobry ortodonta wyjaśnia pacjentowi jak wygląda i funkcjonuje prawidłowo zbudowany zgryz, aby odnieść się następnie do jego sytuacji. Dokładne wytłumaczenie pacjentowi na czym polegają nieprawidłowości w jego jamie ustnej ułatwia mu zrozumienie późniejszego procesu leczenia, co przekłada się na akceptację przyjętych metod i samopoczucie samego pacjenta.

Zdarza się, że pacjent oczekuje leczenia konkretnym rodzajem aparatu, który jest systemem, przez różne firmy nazywany nazwą własną (podobnie jak leki – ta sama substancja czynna, ale różne nazwy handlowe).
Niektóre firmy produkujące elementy do aparatów chcąc zachęcić pacjenta do podjęcia leczenia przedstawiają w dostępnych mediach wyniki leczenia ich własnym systemem.
Stąd czasami oczekiwania pacjenta, aby byli leczeni właśnie konkretnym rodzajem aparatu.

Ale to nie rodzaj aparatu leczy…
Na sukces leczenia ortodontycznego składa się wiedza i doświadczenie lekarza, zastosowane przez niego techniki, jakość materiałów i akcesoriów ale przede wszystkim świadome i aktywne zaangażowanie pacjenta w cały proces leczenia.

Nowoczesny program komputerowy do wnikliwych obliczeń ortodontycznych, pomocny podczas planowania leczenia.

Najważniejszą sprawą w ortodoncji, którą powinien przekazać pacjentowi lekarz, jest to, że „leczenie ortodontyczne” i „noszenie aparatu” to nie są synonimy, a problem każdego pacjenta jest inny, w związku z czym podejście do niego nie może być takie same, ale dalece zindywidualizowane.
Aparat który u jednej osoby niemal „zdziałał cuda” u innej może być zupełnie nieskuteczny.

Leczenie to proces, a aparat to narzędzie do rozwiązywania problemów w trakcie tego procesu.

Dlatego zawszę tłumaczę moim pacjentom, że…

czasami jednym aparatem można rozwiązać kilka problemów, a czasami bywa, że jeden problem wymaga zastosowania kilku aparatów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 10 | Średnia: 4.5

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

8 komentarzy do “Dzień dobry! Jestem ortodontą”

 1. Dzień dobry,
  chciałbym zapytać czy jest możliwość oceny wstępnej na podstawie przesłanych zdjęć z komórki , gdzie dość dobrze widać jak powykręcane są moje zęby. Chodzi mi o możliwości podjęcia leczenia jakimś aparatem niewidocznym. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Nie mieszkam w Polsce dlatego chciałbym się najpierw zorientować.

  Odpowiedz
  • Witam Panie Greg,

   Aby rzetelnie wypowiedzieć się czy można Pana leczyć takim czy innym rodzajem aparatu, to oprócz bezpośredniego zbadania Pana muszą zostać wykonane: analiza modeli, pantomogramu oraz obliczenia na zdjęciu cefalometrycznym, co składa się na opracowanie planu leczenia ortodontycznego.

   Aparat to narzędzie do rozwiązywania problemów i to do nich muszę go dostosować.

   Mogę spróbować ocenić zdjęcia Pana zgryzu, ale z zastrzeżeniem, że w żaden sposób nie będzie to wiążące, ponieważ nawet wykonanie fotografii zgryzu, które będą wykorzystywane do analizy podlega pewnym zasadom. Nie każde zdjęcie ukazuje to, co z punktu widzenia ortodonty jest ważne.
   [W tym celu proszę skorzystać z formularza kontaktowego.]

   Pozdrawiam serdecznie
   dr n. med. Joanna Szajnar
   specjalista ortodonta

   Odpowiedz
 2. Przed podjęciem leczenia orto (założeniem aparatu), oprócz wyleczenia wszystkich zębów kanałowo, wymiany kiepskich plomb, polecam też sprawdzenie dziąseł pod kątem ich kondycji – tym samym gabinecie – u dr Galińskiej. Pod aparatem orto dziąsła mają większę tendencję do recesji.

  Odpowiedz
  • Przed założeniem aparatu konieczna jest konsultacja ortodontyczna w celu m.in. wykluczenia możliwości obnażania się dziąseł, ale – co jest ważne – ze względów takiej a nie innej budowy anatomicznej, która determinuje powstawanie recesji, bez względu na to czy w jamie ustnej znajduje się aparat czy nie.
   Nie chcielibyśmy, aby z pańskiej rady wnioskowano jakoby aparat uszkadzał dziąsła, co jest nieprawdą.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 3. Witam, a czy mają Państwo jakieś cudowne metody na nachodzące zęby górne na dolne??? Niestety przez brak dwóch ósemek i piątek dolna szczęka praktycznie jest niewidoczna. Jest jeszcze jakiś ratunek? Pomogą mi Państwo? Dodam, że aparat mam od 2,5 roku. Żałuję, że w ogóle ruszałam dół?

  Odpowiedz
  • Pani Agnieszko, zawsze jest jakiś ratunek :)
   Jednak nic nie jesteśmy w stanie poradzić przez internet… Sprawa może być o tyle trudniejsza, że jest już Pani leczona przez innego ortodontę, ale jeśli czuje Pani potrzebę, proszę o kontakt, być może umówimy się na konsultację.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz