Periodontologia

Unieruchamianie rozchwianych zębów

W obecnych czasach pacjent może użytkować własne zęby nawet wtedy, gdy mocno się chwieją. Ich unieruchomienie powiązane z leczeniem choroby przyzębia prowadzi nie tylko do poprawy samopoczucia pacjenta oraz powrotu do dawnych nawyków żywieniowych, co wpływa korzystnie nie tylko na tkanki otaczające zęby, ale przede wszystkim na stan ogólny organizmu, ale także tworzy warunki do reparacji i regeneracji tkanek oraz przedłuża czas posługiwania się własnymi zębami.

Biologiczna regeneracja tkanek przyzębia

Jest to leczenie choroby przyzębia, prowadzące do odtworzenia przyzębia. Polega na wprowadzaniu środka kościotwórczego, na bazie którego dochodzi do regeneracji utraconych tkanek otaczających ząb.

Piaskowanie, skaling i polishing, czyli profilaktyka paradontozy

Ultradźwiękowe usunięcie złogów nazębnych z jednoczesnym zastosowaniem leków przepłukujących kieszonki przyzębne, powodujących szybsze gojenie się tkanek przyzębia, spłycenie kieszonek przyzębnych i ustąpienie krwawienia z dziąseł. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą urządzenia ultradźwiękowego, wyposażonego w najnowszej generacji końcówki, którymi można usuwać kamień poddziąsłowy, odpowiedzialny za niszczenie kości wokół zębów.
Bardzo często przyczyną rozwoju „parodontozy” jest niecałkowite usunięcie kamienia poddziąsłowego. Po zabiegach tych ZAWSZE uczymy pacjentów, w jaki sposób szczotkować zęby, aby nie doprowadzać do odkładania się złogów nazębnych. W ten sposób pacjenci stosujący się do zaleceń po 1 wizycie nie powinni mieć potrzeby usuwania naddziąsłowych złogów nazębnych.

Usunięcie osadu nazębnego za pomocą piaskarki. Zabieg ten nie może być przeprowadzony przy użyciu ultradźwięków (o co często proszą pacjenci), gdyż osad jest umiejscowiony w zagłębieniach szkliwa, (kamień i inne złogi przylegają „płatami”) i aby go usunąć, końcówka narzędzia ultradźwiękowego musiałaby być przykładana do zęba w sposób uszkadzający szkliwo. Służą więc do tego specjalne urządzenia – piaskarki. Często piękne, zdrowe zęby są pokryte dużym osadem powodującym u pacjenta kompleksy – wystarczy półgodzinny zabieg i pacjent znów może cieszyć się lśniącym uśmiechem.

Możliwość komentowania została wyłączona.