Dzieci w gabinecie stomatologicznym

Zalecenia i informacje dla rodziców

Za higienę jamy ustnej dziecka odpowiadają rodzice – dziecko powinno zawsze szczotkować zęby z pomocą osoby dorosłej.

Prosimy o wcześniejsze przygotowanie dziecka do wizyty polegające na zapoznaniu go z funkcją zębów oraz rolą lekarza stomatologa. U młodszych dzieci odbywa się to na zasadzie oglądania ząbków w lustrze oraz zabawy w dentystę, starsze informujemy również o tym, że ich zachowanie podczas leczenia ma wpływ nie tylko na czas wykonania zabiegu, ostateczny wynik, ale również na jego bezpieczeństwo.

Często przyczyną obawy przed leczeniem są niewłaściwe relacje rodziców (lub innych dorosłych) z doznań wyniesionych z innych gabinetów stomatologicznych. Dzieci dążą do naśladowania otoczenia, przejmowania wszystkiego, co mówią i czynią dorośli. Dlatego NIGDY nie należy przy dziecku opowiadać o swoich negatywnych doznaniach ani też używać słów kojarzących się źle. NIEDOZWOLONE są stwierdzenia typu: „nie będzie bolało”, „to nie szczypie”, „taka cienka jest ta igła”, „mała strzykawka” itp. Dziecko czuje wtedy niepokój. Nie wolno wspominać o strachu i bólu (np. „nie bój się”), mówić dużo o pozytywnych rzeczach („ciekawe, jak fajnie jest w środku”, „zobaczymy, jak miła jest pani doktor”, „pewnie dostaniesz dziś piękną nagrodę od pani doktor”, „może pani doktor pomaluje Ci ząbka na Twój ulubiony kolor?”), nie opowiadać o znieczuleniu w formie igły i strzykawki, nigdy nie straszyć dentystą, gdy chcemy zmotywować dziecko np. do mycia zębów.

Uprzedzamy dziecko o wizycie dzień wcześniej i tego samego dnia.

Ważne jest, aby dziecko przychodziło do gabinetu wypoczęte oraz aby za długo nie czekało w poczekalni, dlatego prosimy o telefon przed wizyta, w przypadku opóźnienia wskazany jest spacer, a nie oczekiwanie w poczekalni.

Pierwsza wizyta powinna być bezbolesna, najlepiej gdyby była to wizyta adaptacyjna, czyli taka, podczas której dziecko zostaje tylko zapoznane z gabinetem. Jeśli dziecko po raz pierwszy trafia do gabinetu z bolącym zębem, to nigdy już nie będzie kojarzyło wizyty u stomatologa pozytywnie.

W naszym gabinecie nie leczymy dzieci „na siłę”, nigdy nie oszukujemy dzieci, aby szybko osiągnąć cel, staramy się, aby, w miarę możliwości, zabiegi przebiegały szybko i bezboleśnie. Po każdym zabiegu dzielny pacjent otrzymuje nagrodę.

Życzymy sukcesów wychowawczych!
Personel Ars Dentica

25 komentarzy do “Dzieci w gabinecie stomatologicznym”

  1. Szanowni Panstwo,

    Czy wykonuja Panstwo zabiegi wedzidelka gornego?Moj synek ma 2 latka i nie jestem pewna w jakim wieku ten zabiek musi byc wykonany.

    Z gory dziekuje za odpowiedz.

    Beata

    Odpowiedz
    • Tak, w naszym gabinecie wykonujemy także zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej, a do takich zalicza się zabieg podcięcia wędzidła wargi górnej. Pani synek jest jeszcze za mały, ponieważ zabieg ten jest wykonywany po wyrznięciu się stałych górnych siekaczy, czyli w wieku ok. 7 lat, ale w przypadkach bardzo nasilonych czasami trzeba wykonać go wcześniej.
      Niemożliwe jest postawienie diagnozy nie widząc pacjenta, dlatego najlepiej byłoby, gdyby synka obejrzał lekarz stomatolog periodontolog i/lub ortodonta.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  2. witam mam prosbe interesuje mnie wiele informacji na panstwa stronie poniewaz mam problem z uzebieniem jednak nie jestem w stanie przeczytac wzystkiego gdyz zlewa mi sie ten drobny druczek czy jest mozliwsc aby pantwo zwiekszyli czcionke z informacjami dla takich lekko slepych jak ja :) z gory dziekuje przyszla pacjentka :)

    Odpowiedz
    • Witam,
      Choć napisała pani dziś, że poradziła sobie z tym problemem, wyjaśnię – może komuś będzie przydatne.
      We wszystkich nowoczesnych przeglądarkach powiększanie i pomniejszanie odbywa się przy pomocy rolki myszki, z wciśniętym klawiszem Ctrl; albo z samej klawiatury: Ctrl++, Ctrl+ [w Operze: Shift++, Ctrl+]. Można też powiększać sam tekst. Opcje te standardowo dostępne są w menu przeglądarki: Widok › Powiększenie / Rozmiar tekstu.

      Odpowiedz
  3. Witam Serdecznie!!!
    Mój roczny synek ma przyrośnięte górne wędzidełko (aż po między jedynki) nie mogę wyszczotkować mu ząbków bo sprawia mu to ból -najprawdopodobniej-bo szczotkując na dole nie robi przeszkód,ale gdy chcę zrobić to na górze to broni sie ipłacze.Moje pytanie brzmi kiedy podcina sie wędzidełko,znaczy się w jakim wieku???
    DZIEKUJĘ !!!

    Odpowiedz
    • Witam Pani Ewelino, nieprawidłowo wędzidełko wargi górnej może powodować zaburzenia w łuku zębowym (diastema- „szpara” pomiędzy górnymi przyśrodkowymi siekaczami), zmiany w przyzębiu, utrudnienie wymowy. Jest to wynikiem nadmiernego pociągania brzegu dziąsła i brodawki dziąsłowej. Z tego powodu należy usuwać wysoko przyczepione wędzidełka. Wędzidełko wargi górnej podcina się w wieku ok.8 lat, kiedy wyrznięte są stałe „jedynki” i pojawiają się brzegi sieczne „dwójek” stałych. Wówczas takie wędzidełko wycina się całkowicie (jest to zabieg frenulektomii). Jeżeli włókna wędzidełka są tak ukształtowane, że utrudniają mowę lub powodują znaczne zmiany w przyzębiu, wcześniej wykonywany jest zabieg frenulotomii, czyli jedynie przecięcia. Dziecko powinien obejrzeć lekarz

      Odpowiedz
  4. Dzien Dobry,
    mam 29 lat i nie dawno leczony kanałowo siodemke. Czy powinienem zrobic pantogram, by wykryc ewentualne ukryte ubytki? Jak bardzo szkodliwy jest pantogram (wysokiej rozdzielczosc) ze wzgledu na promieniowanie? Czy wykonywac pantogram tylko w przypadku planowanych powaznych zabiegow (np wszczepienie implantu) czy tez dla profilatyki? (nigdy wczesniej nie mialem takiego pelnego zdjecia uzebienia)
    jarek

    Odpowiedz
  5. dzień dobry maja26 miesięczna ma próchnicę 4 przednich ząbków byliśmy z nią u stomatolga jak miała 18 miesięcy nic nie dała sobie zrobić,ale wówczas po obejrzeniu pani nie stwierdziła próchnicy tylko ukruszenie ząbka,byliśmy z nią niedawno i okzało że jest próchnica na razie nie aż tak bardzo widoczna ale jest,mała nie dała sobie nic zrobić,pani zaproponowała nam lapisację czy u pani są inne metody.pozdrawiam

    Odpowiedz
  6. Witam – mój synek ma 17 miesięcy i także ma próchnicę poczatkową!
    3 miesiące temu byłam z nim u stomatologa – i kazał nam czekać (nie wiem na co),byliśmy niedawno także u stomatologa i niestety moje dziecko niebardzo chciało współpracować :(
    Mam pytanie co robić gdy zaczyna się próchnica u tak małego dziecka.???
    Myjemy ząbki elmexem dla dzieci-słodyczy zero! podobno smarować trzeba raz na 2 tyg.żelem z fluorem te ząbki z próchnicą aby wzmocnić szkliwo..czy to prawda.??
    Co robić dalej?? Bardzo się boję,że to się pogorszy..nie chcę aby mały miał czarne ząbki :(
    Jak go ustrzec od tego?
    Robicie państwo ozonowanie? czy jest szansa zrobić to u takiego malucha?

    Odpowiedz
  7. Witam!

    Jetem właśnie po 3 nieudanej wizycie z 6 letnią córką u dentysty. Za nic nie pozwala wyrwać sobie mleczaka – z tyłu rośnie (jest już duży) ząb stały. Nie pomagają żadne perswazję. Nie wiem już sam co mam robić. Szukam dentysty który w jakiś cudowny sposób mógłby mi pomóc.

    Pozdrawiam
    Piotr

    Odpowiedz
  8. Witam. Mam taki problem z 6 letnią córką, mała miała ropę pod dolną czwórką, dentysta usunął ząbka ale teraz na dziąsełkach co rusz pojawiają się jej takie małe pęcherze z ropą, płuczemy kilka razy dziennie buzię szałwią wtedy ranki znikają ale za chwilę pojawiają się nowe. Bardzo się martwie bo słyszałam że w takim przypadku trzeba usunąć wszystkie ząbki które są już chore, żeby ta ropa odpłynęła, dodam że mała ma już zaplombowane 4 i 5 wszystkie. Nie wiem co robić, nie chciałabym żeby mała już nie miała tylu zębów, a z drugiej strony nie wiem jakie mogą być konsekwencję albo powikłania przy takich schorzeniach. Proszę o rade.

    Odpowiedz
  9. Witam, chciałabym się dowiedzieć w jakim wieku dziecka powinna się odbyć pierwsza wizyta u dentysty? Mój synek ma 14 miesięcy i nie wiem czy to odpowiedni czas.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  10. Witam serdecznie, mam pytanie mój synek ma 17 miesięcy, wyrosły mu wszystkie ząbki od jedynek po czwórki, jednak górna prawa dwójka wyrosła krzywo, a między nią a jedynką wciska się dodatkowy ząbek.Co z nim zrobić czy jak wyrośnie trzeba będzie go usunąć?

    Odpowiedz
  11. Dzień dobry
    Czy zabieg podcięcia lub usunięcia wedzidelka jest wykonywany rownież u dorosłych ? Mam diasteme i wąska wargę górna , czy jest jeszcze szansa na korektę?

    Odpowiedz
  12. Witam moja córcia 5 lat miała wczoraj usunięte 2 ząbki 4 i 5 jest 18 godzin po zabiegu A z górnej 5 dalej sączy się krew . Pani stomatolog twierdzi że to normalne.a ja się martwię cały dzień leży w łóżku, nie je nie pije bo płacze że ja boli .proszę o poradę

    Odpowiedz
    • Witam
      Krwawienie po ekstrakcji zębów jest całkowicie normalne. Krew w ślinie, nawet do dwóch dni, nie jest niczym nieprawidłowym. Jeśli krwawienie jest nadmierne, można je kontrolować za pomocą zwilżonych tamponików z gazy, które trzeba delikatnie przygryźć w miejscu ekstrakcji. Można także użyć zwilżoną torebkę z czarną herbatą (przytrzymać ok. pół godziny), ponieważ garbniki zawarte w herbacie stabilizują naczynia krwionośne. Proszę upewnić się czy dziecko nie zasysa z zębodołu, aby pozbywać się krwi, która może dziecko irytować. Należy też unikać picia przez słomkę (ze względu na zmiany ciśnienia w jamie ustnej), zbyt gorących oraz twardych posiłków, zbyt intensywnego płukania i plucia. Ale nie rezygnować z mycia zębów.
      Przez 2 dni lepiej niech dziecko poleży w łóżku, niż miałoby ryzykować niezaskrzepienie rany poprzez zbytnią aktywność fizyczną, ponieważ skrzep jest kluczowy dla prawidłowego zagojenia.
      Na ból proszę podać dziecku ibuprofen (w aptece poradzą). Proszę też mieć świadomość, że opuchlizna buzi może utrzymywać się przez kilka dni.
      Pozdrawiamy
      PS. Pokarm z większą ilością białka przyczyni się do szybszego gojenia; np. delikatna jajecznica na maśle.

      Odpowiedz
      • Problem w tym że nie chce nic pić nawet wody o jedzeniu już nie wspomnę. Jedyne co da sobie zrobić to przykładać zimny oklad na policzek.

        Odpowiedz
        • Być może podwójna ekstrakcja była dla dziecka przeżyciem traumatycznym. Proszę jednak postarać się by córka piła i bacznie monitorować jej stan.
          W razie wątpliwości proszę się skontaktować z lekarzem rodzinnym bądź stomatologiem, który przeprowadzał zabieg.

  13. Dziękuję za odpowiedzi. Krwawienie ustalo.Teraz zaczęły się wymioty w ciągu godziny już 4 razy córka zwymiotowala. Czy to możliwe ze po 30 godzinach po narkozie są te wymioty?

    Odpowiedz
    • Dopiero teraz dowiadujemy się o narkozie… Rzeczywiście, organizm człowieka, nie tylko dziecka, trudniej znosi narkozę niż znieczulenie miejscowe. Nudności i wymioty wlicza się jako często występujące skutki uboczne. Jednak objawy u Pańskiej córki utrzymują się niepokojąco długo.
      Co dziecko jadło? Np. produkty mleczne bądź wspomniana jajecznica wzbudzają odruchy wymiotne u dzieci nawet podczas lekkich niedyspozycji.
      Co dziecko piło?
      Jeśli nic/niewiele piło, proszę nie czekać i udać się do lekarza, ponieważ dziecku grozi odwodnienie.

      Odpowiedz
      • Nic nie je oprócz kiślu takiego lejacego i pije wodę i sok wieloowocowy.Wymioty ustały byliśmy u pediatry mówi ze wymioty mogły być od tego ze krew z usunietej 5 jeszcze się trochę sączy .

        Odpowiedz

Dodaj komentarz