Badania kontrolne jamy ustnej

Zapraszamy na przeglądy kontrolne jamy ustnej oraz porady dotyczące higieny i profilaktyki stomatologicznej.

Zapraszamy dzieci i dorosłych (w tym także osoby niepełnosprawne)
w dowolnie przez państwa umówionym terminie, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Tel.: 609 501 505

 

Jeśli oczekujesz więcej niż inni, dbasz o komfort, dyskrecję i serdeczną atmosferę, cenisz profesjonalizm – Zapraszamy do Ars Dentica!

Gdzie nas znaleźć? – Dowiesz się w zakładce Kontakt

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij na ile gwiazdek oceniasz

Głosów: 1 | Średnia: 4

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł!

Zapraszamy Cię na nasze profile

Przykro nam, że oceniasz artykuł za nieprzydatny…

Podpowiesz co można poprawić?

Twoje wskazówki:

433 komentarze do “Badania kontrolne jamy ustnej”

  1. Witam,
    chciałabym się zorientować mniej więcej jeśli chodzi o cenę recesji 4 zębów. Gdzie kieł(3) jest dość mocno odsunięty reszta jest odsunięta nieznacznie. W prywatnym Gabinecie powiedziano mi, ze bardziej opłaci mi się zrobienie wszystkich zebów jednocześnie,bo materiał opłaca się wykorzystywać cały od razu, materiał którym byłyby pogrubione dziąsła przy 4 zębach plus zabieg wyniosłoby 1500zł. Chciałabym zapytać czy jest szansa uzyskac niższa cenę.

    Dodam jeszcze, ze tylko mniej więcej prosiłabym o przybliżenie ceny, jeśli jest to tylko możliwe. Zdaję sobie sprawę, że po wizycie byłoby łatwiej podać cenę, jednak przyznam, ze trzecia opłata(bo byłam już u dr Trąbskiej 2 razy na wizycie wstępnej) za wizytę konsultacyjną byłaby uciążliwa jeśli miałabym usłyszec cene taką samą albo większa.

    Odpowiedz
  2. chciałam się zapytać tylko miałam 2 razy zatruwany ząb i dentystka dała skierowanie na rtg zęba 37 . na zdjęciu między tym zębem a 38 jest plama ciemna jak „woreczek” wielkości 3,5mm . nie wiem co to może być.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Obraz jaki Pani opisuje może odpowiadać wielu różnym nieprawidłowościom, ale może być także spowodowanie niejednorodnym naświetleniem kliszy. Tylko ocena zdjęcia przez lekarza pozwoli odpowiedzieć na Pani pytanie.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  3. Witam. Mam pytanie odnośnie ewentualnych koron, Mam ukruszoną górną piątkę, w ogóle nie mam juz tam korony, mały kawałek wystaje i mam czarną dziurę poniżej linii dziąseł. Czy jest możliwość ewentualne leczenie kanałowe i umieszczenie korony czy będę musiała usunąć korzeń?
    Drugi problem taki, iż kiwa mi się złamana druga piątka u góry i pewnie muszę ją usunąć, czy można zastosować most na sąsiednim zębie który był leczony kanałowo?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Oczywiście, prawidłowo przeleczony kanałowo ząb może stanowić filar w moście protetycznym, czasami jednak trzeba go wzmocnić np. wkładem koronowo-korzeniowym lub odbudową na włóknie szklanym. Wszystko zależy od warunków w jamie ustnej. Na pozostałe pytania możliwa jest odpowiedź tylko po przeprowadzeniu bezpośredniego badania oraz wykonaniu zdjęć rtg.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  4. Witam,
    bardzo prosiłabym Panią doktor o doradzenie w sprawie skorygowania aparatem wady wynikającej z braku zawiązków górnych dwójek u mojej 12-letniej córki, tzn. jaką opcję należałoby wybrać, czy pozostawienie trójek na swoim miejscu i późniejsze jego wypełnienie , czy też przesunięcie ich w miejsce dwójek , a następnie wykonanie ich kosmetyki. Chciałabym także dowiedzieć się, w którym roku życia można wstawić implanty po zastosowanym leczeniu ortodontycznym (także mam na myśli moją córkę). Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Sposób rozwiązania problemu w przypadku braku zawiązków zębów, szczególnie stałych dwójek, to nie kwestia dowolnego wyboru, ale wnikliwej analizy i planu leczenia, uzależnionego od wielkości podstaw kostnych obu szczęk, wielkości zębów w każdej z nich i wzajemnych stosunków zgryzowych zębów w obu szczękach. Córkę powinien zbadać ortodonta i na podstawie zdjęć oraz modeli opracować plan leczenia.
      Implanty można wprowadzać wtedy, kiedy jest już zakończony rozwój układu kostnego, co ocenia się na podstawie dojrzałości trzonów kręgów szyjnych lub kości lewego nadgarstka. U dziewczynek jest to zazwyczaj ok 17-18 roku życia.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  5. Witam,
    Mam pytanie. Mam na kilku przednich zębach białe plamki. Dentystka powiedziała mi, że to odwapnienie. Czy da się to jakoś leczyć żeby te plamki znikły ?

    Odpowiedz
  6. Witam, chciałam zapytać ile zębów można usunać podczas jednej wizyty u stomatologa? Mam do usunięcia cztery zęby w górnej szczęce.

    Odpowiedz
  7. Witam

    Pani Martyno,
    Nie, to nie jest normalna reakcja.

    Pani Bożeno,
    Teoretycznie można usunąć kilka zębów podczas jednaj wizyty, ale decydujący jest stan ogólny pacjenta oraz sytuacja kliniczna w jamie ustnej.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. witam mam bardzo powazne pytanie mieszkam w uk bylem na wyrwniu zeba u dentysty .ale po jakis kilku godzinach okazalo sie ze zle go wyrwal i chyba resztki korzenia zostaly czy cos takiego chcialbym sie dowiedziec jakie moga byc komplikacje

    Odpowiedz
    • Witam,
      Aby ocenić, czy rzeczywiście pozostały fragmenty zęba należy wykonać kontrolne badanie rtg. To, co Pan ocenia jako pozostałości zęba , to mogą być także brzegi kości zębodołu. Proszę zgłosić się do lekarza i przedstawić swój problem.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  9. Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie.Miałam kanałowo leczony ząb górną 7, został zatruty 4.sierpnia a 12.sierpnia przez 1,5 godz.oczyszczany igłami ,wysterylizowany solą i zaplombowany.Niestety już następnego dnia zaczął ćmić,potem ból był coraz silniejszy więc zgłosiłam się do p.doktor a był 16.08 .Wykonałam rtg i p.doktor stwierdziła że może boleć do 2 tyg.zrobił się skrzep ale się rozejdzie.Dostałam antybiotyk Dalacin C biorę już drugi dzień,zażyłam już 6 tabletek a ból jest nadal dzisiaj jest 17.08. Czy to normalne i czy czekać dalej do zakończenia leku? Błagam o szybką odpowiedz. Katarzyna F.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Niestety, korespondencyjnie nie mogę się ustosunkować do leczenia przeprowadzonego przez innego lekarza, szczególnie, że nie mam możliwości zbadania Pani i nie posiadam wypisu z Pani karty, mówiącego o tym, jaki był stan zęba przed leczeniem, jakie zastosowano materiały i środki oraz jak wygląda obraz radiologiczny zęba przed i po leczeniu.
      Jeżeli w Pani odczuciu dolegliwości są niepokojące, proszę ponownie zgłosić się do lekarza.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  10. Dzień dobry.
    Chciałam zapytać czy leczenie kanałowe jednoseansowe z użyciem mikroskopu zabiegowego jest bezbolesne podczas zabiegu oraz po nim? Jak długo trwa?
    Agnieszka

    Odpowiedz
  11. Pani doktor mam problem i niewiem czy powinnam isc do innego lekarza czy zostawic to biegowi czasu.Wiec tak mialam usuwana górna czwórke prawie przez 40 minut na koniec powiedziala ze kawałek korzenia niedała rade mi wyciagnac gdyz mocno siedzi,dostałam antybiotyk.Powiedziala mi rowniez abym sie nim nieprzejmowała gdyz on z biegiem czasu wyjdzie sam?Moje pytanie czy to jest bezpieczne?i czy bedzie bolec przez cały czas poniewaz minał tydzien a ja nadal czuje bol tego zęba!i czy rana sie zagoi poniewaz do tej pory jest dziurka!Z góry dziekuje za odpowiedz i prosze o rade co mam dalej robic?EWA

    Odpowiedz
  12. Pani Doktor. 2 tygodnie temu miałam założoną truciznę na zęba. Miałam ustalony czas i datę. I tego samego dnia co miałam iść do dentysty, wypadła mi trucizna. Trucizna trzymała się 2 tygodnie. Czy z powodu wypadnięcia trucizny może mi się coś stać? Jakie będą tego konsekwencje?

    Odpowiedz
  13. Witam serdecznie! Borykam się z pewnym dylematem a mianowicie mam 15 lat i od półtora roku noszę stały aparat ortodontyczny, więc za rok powinnam już mieć zdjęty. Mój ortodonta powiedział, że żeby efekt był lepszy, to spiłuje mi trochę szkliwa. Dodał, że mam bardzo duże zęby i nawet gdyby spiłował mi go 10% to nic by sie nie działo. Mam jednak wątpliwości, gdyż słyszałam że piłowanie szkliwa źle wpływa na zęby i że za 30 lat takie spiłowane uzębienie może już próchnieć. Czy powinnam się zgodzić na takie działanie? Czy to jest bezpieczne dla zdrowia moich zebów teraz i w przyszłości? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

    Odpowiedz
  14. witam, mam pytanie poniewaz moja 14miesieczna corka uderzyla o podloge i wybila prawie pol zeba jedynki gornej, niestety na gorze widac jakby byl nerw-rozowe. chcialam zapytac czy to moze sie odbudowac, czy nerw obumrze i czy jest mozliwosc zeby mleczak bolal?
    obchodzilam stomatologow u mnie w miescie ale zaden nie zgodzil sie aby zeba zalakowac, zeby chociaz tego nerwa przykryc, zeby nie bylo tego bolu.
    slyszalam ze zel elmex dla doroslych mozna posmarowac lekko uszzkodzenie aby prochnica nie wlazla, ale obawiam sie tego uzyc, narazie myjemy zabki pasta do zebow elmex dla dzieci.
    bardzo prosze o odpowiedz

    Odpowiedz
  15. Witan

    Mam takie pytanie moj 18 miesieczny synek przewrocil sie w wyniku czego pekla mu gorna jedynka na ukos dochodzac lekko do lini dziasel (taki trojkat z prawej strony). Chcialabym uzyskac porade co w takiej sytuacji nalezy zrobic.

    Bardzo prosze o odpowiedz

    Odpowiedz
  16. Witam. Chciałabym spytać czy w państwa klinice jest możliwość leczenia i wyrywania zębów pod narkozą? Konkretnie to mam do wyrwania trzy zęby i około sześciu do leczenia. Jeśli tak to czy można wszystkie te zęby zrobić podczas jednej wizyty? Jaki to będzie koszt? Bardzo boję się dentysty więc to chyba jest jeden sposób na to żebym miała zdrowe zęby.

    Odpowiedz
    • Pani Mileno,
      W naszej praktyce nie leczymy pacjentów w narkozie.
      Rozumiem Pani lęk i obawy, ale, proszę uwierzyć, nie jest to jedyny sposób na odzyskanie przez Panią zdrowia jamy ustnej.
      Zapraszam na wizytę, proszę dać nam szanse przekonania Pani, że ’ nie taki diabeł straszny jak go malują.. ;-) )
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  17. witam serdecznie bede wdzieczna za odpowiedz…moj dwuletni synek uderzyl sie 2 tygodnie temu w dziasla nad gornymi jedynkami, bylo duzo krwi, dziasla spuchly do dnia dzisiejszego sa zaczerwieniione i spulchnione, kilka dni po incydencie poszlam do pediatry i pani dr kazala podawac antybiotyk (augumentin) i nystatyne, 4 dni po skonczeniu antybiotyku czyli 2 tygodnie po uderzeniu dziecko dostalo goraczki nawet 39.6 , temperatura spadala ale nie nizej niz do 37.6. pani doktor podala mi awaryjnie w razie nawrotu goraczki drugi antybiotyk (klacid)wyzezdzalam z dzieckiem z a granice wiec wolalam w razie czego wziac cos zapobiegawczo,zaczelam podawac ten antybiotyk oraz paracetamol ale rowniez goraczka ciezko spadala, udalam sie do stomatologa, ten zrobil zdjecie i stwierdzil ze zawiazki zebow stalych zaslaniaja i nic nie iwdzi na zdjeciu, ale wie na pewno ze to jest ropien i kazal zmienic antybiotykl na primacine/erythromycin (czesto podawany antybiotyk w uk gdzie obecnie przebywam), dzis po podaniu dwoch dawek klacidu trzecia dawka byl ten wklasnie antybiotyk,kazal podawac 4 razy na dobe i przyjsc po tygodniu na kontrole a jesli temperatura nie bedzie spadac to powiedzial ze zeby musza byc usuniete pod narkoza :(jestem przerazona nie wyobrazam sobie takiej sytuacji prosze o porade czy to koniecznosc, stomatolog powiedzial ze moglby je rozwiercic i otworzyc ale dzis widzac jak moje dziecko plakalo i nie kazalo sobie sprawdzic tych dziaselek powiedzial ze to raczej nie mozliwe.prosze o porade dziekuje serdecznie pozdrawiam

    Odpowiedz
  18. Witam,
    proszę o radę, maja 4 letnia córka ma dziurkę w ząbku. Jak fachowo do tego podejść??? Niektórzy radzą poczekać aż sam wypadnie inni radzą leczyć?? Chciałabym poznać opinię fachowcy dlatego też piszę bo nie wiem co dalej robić???
    Dziękuję i pozdrawiam
    Agnieszka

    Odpowiedz
  19. Witam

    Pani Marzeno,
    Niezmiernie trudno jest ustosunkowywać się do informacji otrzymanych tylko drogą mailową. Konieczne w takich sytuacjach jest badanie kliniczne. Ogólny zły stan dziecka może wskazywać na to, że organizm nie radzi sobie z ‘problemem’ i pomimo tego, ze usunięcie zębów jest ostatecznością, może być konieczne.
    Proszę pamiętać, że priorytetem jest zdrowie ogólne dziecka. Jeśli jest rzeczywiście ropień i nie ma możliwości ( z powodu braku współpracy ze strony dziecka) jego ewakuacji poprzez otwarcie zębów, usunięcie ich może być jedynym rozwiązaniem.
    Może, jeśli zdecydowałaby eis Pani na narkozę, lekarz podjąłby podczas narkozy, próbę ewakuacji, zanim zapadłaby ostateczna decyzja o ich usunięciu.
    Jeśli dojdzie do utraty tych zębów, proszę pamiętać o wizycie u ortodonty, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych może powodować powstawanie wad zgryzu. Wczesna opieka ortodontyczna pozwoli zapobiec lub zminimalizować niekorzystne następstwa ich braku.

    Pani Agnieszko,
    Proszę zgłosić się do stomatologa w celu wyleczenia zęba. Jedne zęby mleczne wymieniają się na stałe w wieku 5,5 roku, inne w wieku nawet 13 lat( nie podała Pani o który ząb chodzi). Tak więc przez co najmniej 1,5 roku ten ząb powinien dziecku służyć. Przedwczesna utrata zęba z powodu nieleczenia próchnicy predysponuje do powstawania wda zgryzu.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  20. Dzien dobry! Prosze o informacje czy podcinacie laserowo wedzidelko wargi dolnej dzieciom? Ile trwa taki zabieg, co trzeba dostarczyc i jaki jest tego koszt?Jak dlugo rana sie goi i czy jest to bezpieczne? Bardzo sie tego boje a musze taki zabieg zrobic dziecku > prosze tez o informacje czy podcina sie wedzidelko przed zalozeniem aparatu ortodontycznego? Powiem jeszcze ze podciecie wedzidelka zalecane jest przez logopede z powodu brakupionizacji jezyka. Bede wdzieczna za odpowiedz

    Odpowiedz
  21. Witam
    Mam problem z jedynka górna mleczną mojej 6 letniej córki. Mianowicie wcześniej została u niej stwierdzona „próchnica butelkowa” gdy nad jedynkami górnymi zaczęła tworzyć się ropa pani dentystka jedna jedynkę osunęła a nad druga ropa a to się tworzyła a to znikała i tak parę razy aż któregoś dnia spostrzegłam ze nad resztka ząbka który jej pozostał na dziąśle w miejscu gdzie wcześniej „wychodziła” ropa pojawiło się coś białego, nasza Pani dentystka stwierdziła, ze to korzeń od jedynki mlecznej. Z czasem na przełomie pól roku dziąseł ko się przerwało dając odsłoniety cały korzeń razem z ząbkiem, delikatnie się ruszając ale niestety nie chcąc wypaść.Mam nadzieję, ze opisałam to dość obrazowo, i stąd teraz moje pytanie czy czekać aż ząbek sam wypadnie czy usunąć go dając miejsce ząbkowi stałemu, którego niestety jeszcze w dziąseł ku nie czuć?

    Odpowiedz
  22. Witam serdecznie
    Mojej siedmioletniej córce kilka miesięcy temu wypadły górne jedynki – mleczne. Niestety do tej pory, a niedługo minie już pół roku nie wyrosły w tym miejscu zęby stałe. Jestem tym zaniepokojona i proszę o odpowiedz czy należy podjąć jakies działania?

    Odpowiedz
  23. szanowna Pani Doktor!

    Rok temu miałem leczonego zęba kanałowo. Dzisiaj rano obudziłem się z fragmentem ( malusim, tycim) tego zęba w jamie ustnej. Podobno martwe zęby są słabsze, godzę się z tym. Co teraz? Boje się wyrywania? Jest szansa jakiegoś wyrównania tego zęba, plomby..w końcu jest martwy..niby nie widać, bo to górna szóstka, jedynie czuję na języku małe ostrości tego zęba.

    Chciałbym prostej podpowiedzi, wyrywanie czy jednak coś innego?:) dziękuję za odpowiedź:)

    Odpowiedz
    • Witam,

      Odłamanie niewielkiego fragmentu zęba , jeżeli ząb nie powoduje innych problemów, nie jest wskazaniem do usunięcia. Z pewnością będzie należało odbudować tkanki twarde korony zęba, ale rozstrzygające będzie badanie kliniczne, poparte kontrolą radiologiczną w celu pełnej diagnostyki.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  24. Dzień dobry,
    mam problem z górną siódemką. Jestem w trakcie leczenia kanałowego (pozostała mi jedna wizyta-kanały są już oczyszczone) i właśnie pękł mi ten ząb. Pęknięcie jest poniżej linii dziąsła (tak wnioskuję, bo ta część zęba trzyma się i tylko lekko rusza jak dotykam). Problem jest w tym, że prowadzę leczenie ww swoim rodzinnym mieście, a tutaj studiuję i ciężko mi się tam umawiać na pasujące obu stronom terminy (teraz mam umówiony na koniec listopada). Boję się, że do tego czasu może stać się z zębem coś złego. Czy jest w ogóle szansa na uratowanie takiego zęba? Martwi mnie też to, że pieniądza poświęcone na leczenie kanałowe pójdą teraz w „błoto”. Dodam, że mam usunięta szóstkę, piątka jest martwa i czwórki też brakuje. Po wyleczeniu kanałowym nieszczęsnej siódemki planowałam uzupełnienie ubytków ale teraz nie wiem czy będzie to możliwe i czy finansowo będę mogła sobie na to pozwolić. Proszę o poradę. Czy powinnam udać się jak najszybciej w Szczecinie do stomatologa, czy czekać na swoją umówiona wizytę u siebie w mieście? Czy są jeszcze szanse na uratowanie tego zęba i jak to może wyglądać finansowo w Państwa gabinecie?
    Bardzo liczę na pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź,
    Akelsandra

    Odpowiedz
    • Pani Olu,
      Rozstrzygające będzie to, w jakim dokładnie kierunku przebiega linia złamania oraz w jakim jest ona stosunku do brzegu dziąsła i kości. Jak najszybciej proszę zgłosić się do stomatologa, który zbada Panią oraz oceni radiologicznie stan zęba.

      W naszym gabinecie zdjęcie zębowe to koszt 20 zł, porada – 50 zł. W sytuacji, kiedy zdecyduje się Pani na tej samej wizycie na leczenie, nie ponosi Pani kosztów porady tylko zdjęcia i leczenia.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  25. Witam.2tygodnie temu miałam usuniętą górną szóstkę,rwanie trwało godzinę,pani doktor po usunięciu powiedziała że korzenie były krzywe dlatego tak długo to trwało,zapytalam czy zostało usunięte wszystko,powiedziała że tak ,ale ja i tak się obawiam czy tak się stało,rana zagoiła się ładnie,nie mam dolegliwości bólowych,tylko podczas dotykania dziąsła w okolicy usunięcia i niepokoi mnie jedno,podczas dotykania czuje w dziąśle obok tego wyrwania zupełnie przy piątce coś twardego,czy to może byc pozostałośc korzenia?z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Prawdopodobnie to co Pani wyczuwa to brzeg kości, szczególnie, ze nie istnieją żadne objawy bólowe, ale nie można niczego jednoznacznie ocenić nie badając pacjenta. Proszę zgłosić się do stomatologa na badanie.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  26. Szanowna Pani doktor.
    Parę dni temu już do Pani doktor pisałem i udzieliła mi Pani odpowiedzi, która się sprawdziła. Otóż, od 3 tygodni leczę dolną szóstkę kanałowo. Miałem na niej ropień, stan zapalny i Pani doktor rozborowała mi ząbka i przeleczyła kanałowo( miałem clindomycin). Moja dentystka uważa, że ząb nadaje sie do ekstrakcji, ale można o niego powalczyć. Dlatego zdecydowałem się na nie wyrywanie go ( zapalenie mam pomiędzy tymi dwoma korzeniami, więc podobno najgorzej z mozliwych).
    Wczoraj ułamała mi się część tego zęba, niezbyt duża, ale już dość pokaźna, skutkiem czego mam nieprzyjemne uczucie, ponieważ dodajac do tego fakt, że mam i tak dziurę w zębie z jakimś lekiem, nie jest fajnie. Nie boli nic a nic, ale..Mam pytanie, czy da się dalej ratować tego zęba, który już praktycznie nadaje się do ekstrakcji ? Można odbudować ściankę tego zęba? Dodam, że to ścianka, która przlyegała do siódemki, mam wizytę w poniedziałek, ale wolę wiedzieć…
    Dziękuję za poradę z góry:)

    Odpowiedz
  27. Witam
    Mój synek ma 2,5 latka ostatnio zauważyłam u niego próchnice (żółty nalot,wyrzłobienie)na dwóch górnych jedynkach, czy konieczne jest Lapsilowanie(wolałabym tego uniknąć), czy jest może jakaś inne metoda usunięcia tej próchnicy. Także zauważyłam u niego małą dziurkę w lewej czwórce(czarny nalot), jak usunąć taką próchnicę czy konieczne jest borowanie???

    Odpowiedz
  28. Witam

    Dzisiaj miałem usuwaną dolną 6, przy ropnym stanie dziąsła. Czy sam antybiotyk ( Clindamycin – MP 600) zwalczy ropień czy będzie konieczne nacięcię dziąsła? Nie przeszkodzi to w utworzeniu się skrzepu w zębodole? Jakie są zalecenia długoterminowe (po pierwszych 24 godzinach) po ekstrakcji zęba?

    Z góry dziękuję za odpowiedz:)

    Pozdrawiam
    Krzysztof

    Odpowiedz
  29. Dzień dobry.
    Jestem pod wrażeniem ogromnej cierpliwości z jaką odpowiada Pani na pytania anonimowych pacjentów od kilku lat… Nieśmiało liczę, że może i na moje zechce Pani odpowiedzieć, choć nie wiem, czy ewentaulana odpowiedź nadejdzie w porę… Mój 3,5 syn uderzył buzią o marmurowy parapet i doznał paskudengo urazu prawej jedynki mlecznej. Niestety ząbek nie wypadł w całości, ale w rejonie dziąsła został dosłownie zmiażdźony ( pozostała krwawa wyrwa) i rozpadł się na dwie chybotliwe części, z pomiedzy których wypadł środek. Ucierpiały także dziąsła i górna warga, na ktorych jest obrzęk i krwiak . Wypadek zdarzył się w niedzielę 2 dni temu. Natychmiast skontaktowałam sie z nasza panią dentystką, która obejrzała pozostalość ząbka i orzekając, że musi zostać usunięty. Ponieważ jej zdaniem połamał sie także korzeń – nie wystarczy wyjąć tych dwóch ruchomych czesci, ale spenetrowac dziąsło i usunąć pozostałości korzenia. Rozumiem tą potrzebe, tym bardziej, że analogicznie poradzono mi w dwóch jeszcze niezaleznych konsultacjach stomatologicznych ( „na telefon”). Nie jestem natomiast pewna, czy decyzja o odwleczeniu tego zabiegu w czasie była słuszna. Dentystka argumentowała, że przy takim uszkodzeniu i ranie dziąsła nie powinna tam ingerować, tym bardziej, ze nie ma nawet gdzie podać znieczulenia. Synek ma obecnie niemal czarną górną wargę ( od wewnątrz), więc pewnie operowanie narzędziami, czy samo otwarcie buzi sprawidłoby mu dodatkowy ból. Czekamy więc, aż rana w buzi malca sie troszkę zagoi. Czy uważa Pani tę decyzję na słuszną? Czy ryzyko rozwinięcia się zakażenia w buzi, lub uszkodzenia zawiązka zęba stałego ( o ile już nie ucierpiał) faktycznie powinno zejść na drugi plan? Dodam, że malecowi nie zaaplikowano antybiotyku, gdyz dwa dni przed zdarzeniem zakończyl 10- dniową kurację antybiotykiem w zastrzyku ( zapalenie uszu), jak dotąd rana ładnie sie goi, w każdym razie nie wygląda gorzej. Pani doktor zamierza podjąc próbę usunięcia resztek mleczaka w znieczuleniu miejscowym, choc nie mamy obecnie pewności, czy dziecko zniesie samo znieczulenie. Dotąd nie bało się dentysty, którego odwiedzało profilaktycznie, ale tez i nie wymagało leczenia zębów. Czy nie sluszniej byłoby od razu zastosowac zabieg w narkozie i czy nie przemawia za tym jego skomplikowany charakter? Nie zlecono mi wykonania zdjęcia RTG, co też mnie zastanawia. Pani Doktor -wiem, jakie przykre mogą być konsekwencje przedwczesnej utraty mleczaka, nota bene również z Pani wypowiedzi. Oszaleję jednak, jeżeli teraz zaczne się o tym martwić. W tej chwili skupiam sie na usunięciu zniszczonego ząbka i bólu, jaki przezyje moje dziecko. Czy mogę prosić Panią o jakieś dobre słowo, które ukoi moje obawy?
    Małgorzata

    Odpowiedz
    • Witam Pani Małgosiu,

      Z opisu sytuacji i zaplanowanego następnie przez lekarza leczenia wygląda, że Pani synek jest pod doskonałą opieką. Zasadą każdego leczenia jest to, żeby w pierwszej kolejności wykonywać zabiegi niosące ulgę pacjentowi, dlatego też Pani doktor nie zdecydowała się na 'poszukiwanie’ pozostałości zęba w tkankach, które były przecież bolesne z powodu urazu. Większym ryzykiem rozwinięcia się zakażenia byłoby poszukiwanie pozostałych odłamów w obrzękniętych i stłuczonych tkankach od razu po urazie, niż odroczenie tego w czasie, tak, że uważam taką decyzje za jak najbardziej słuszną.
      Proszę nie obawiać się późniejszego zabiegu. W moim odczuciu nie ma konieczności narażania dziecka na znieczulenie ogólne, ponieważ podanie znieczulenia miejscowego może odbyć się w taki sposób, że dziecko, któremu wcześniej zostanie wytłumaczone co się będzie działo, nie będzie czuło podawania środka znieczulającego. Zwłaszcza, że można wcześniej przed wkłuciem igły powierzchownie znieczulić błonę śluzową żelem lub sprayem znieczulającym.
      Wykonanie w tej chwili zdjęcia rtg niczego nie wniosłoby, zaspokoiłoby jedynie ewentualną ciekawość dorosłych, a poza tym, u trzylatka byłoby bardzo trudne do wykonania ze względów technicznych.
      Dobrze, że jest Pani zorientowana, jakie mogą być następstwa takiego urazu, ale proszę nie denerwować się na wyrost. W tej chwili, po usunięciu pozostałości nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na zęby stałe, ale proszę po wygojeniu się tkanek miękkich zgłosić się do ortodonty. Zaplanuje on odpowiednie postępowanie, które będzie miało na celu zabezpieczenie miejsca dla stałego następcy utraconego zęba mlecznego.
      Zawiązki zębów stałych w tym wieku są jeszcze stosunkowo wysoko ułożone, podniebiennie w stosunku do korzeni zębów mlecznych, więc jeśli nie był to uraz z przemieszczeniem wgłąb i do środka korzenia mleczaka, jest szansa, że ząb stały nie ucierpiał.

      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
  30. Witam raz jeszcze.
    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. W końcu pytań jest tak wiele i wszystkie ważne… Mój mały pechowiec przeszedl dzisiaj ekstrakcję korzenia mlecznej, górnej jedynki. Zabieg odbył się w znieczuleniu miejscowym, które nastąpiło oczywiście po nałożeniu żelu. Niestety juz przy tej czynności mały darł się w niebigłosy i tak pozostało do końca… Nie żałuję tej decyzji. Rozważalam zabieg w narkozie, ale tak jak Pani, również chirurg usuwający ząbka powiedział tak: ” Proszę państwa , narkoza jest dla ludzi, w wielu wypadkach ratuje życie i bywa jedyną alternatywą dla pacjenta. Ja bym jednak nie kusił losu, skoro można wykonać to w znieczuleniu miejscowym (…)”. Wydostał więc zdrowiutki i dłuuugi korzeń, ale nieststy ukruszony w dwóch miejscach. Ku naszej uciesze oznajmił również, że zawiązek stałego zęba nie uległ zniszczeniu. W każdym razie – stan korzenia i rodzaj urazu na to nie wskazują. Dlatego, jestem przeszczęsliwa, że mamy to za sobą. Nawisem mówiąc – mój syn jest niestety histerykiem i nie miałam żadnej gwarancji, że próba zaoszczędzenia mu stresu narkozą, uczyni z niego odważnego pacjenta gabinetu stomatologicznego w przyszlości. Trzymalam go więc na kolanach, wiedziałam, że żyje ( walczył jak lew), ufałam lekarzowi i teraz biega zadowolony i … szczerbaty po pokoju. Do ortodonty udamy się z pewnością. Jestem bardzo wdzięczna za uwagę, jaką zechciała nam Pani poświęcić.
    Małgorzata

    Odpowiedz
  31. Witam Proszę o podpowiedz… U mojej półtorarocznej córeczki zauważyłam na jedynkach górnych przy samej Lini dziąsła jakby zółte przebarwienia nie jest to osad to wygląda jakby powierzchnia ząbka się psuła.Oczywiście byłam z Tosia u dentystki, ale maleńka pod żadnym pretekstem nie chciała otworzyć buzi aby dentystka zobaczyła cy to próchnica cz cokolwiek innego. Wspomnę ze mała 2 tyg temu przestała ssać pierś którą ssała przez nakładkę, zrezygnowałyśmy z karmienia piersią bo obawiałam sie dalszego rozwoju najprawdopodobniej próchnicy. teraz mała nie pije wcale mleka modyfikowanego bo nie chce,nie lubi, a na usypianie i w nocy tylko wodę mineralną, w dzień pije różne soki i kompoty,ale staram się jej dawać ze szklaneczki. Wieczorne mycie zębów wygląda różnie raz lepiej a raz wcale nie chce myć, czy posmarowanie ząbków gdy Tosia śpi niewielka ilością pasty do zębów ochroni troszkę zęby i czy jest bezpieczne dla dziecka? Co mogę zrobić by zapobiec rozwojowi próchnicy, gdy wizyta u dentysty nie dała efektu? Nie bardzo jestem zorientowana w tym temacie,ale słyszałam o „naprawie ząbków” pod narkozą czy to ostateczność i mus czy czekać dalej na rozwój sytuacji? Czy kropelki Zymafluor nam coś pomogą? Nie wiem gdzie szukać pomocy…

    Odpowiedz
  32. witam. mam pytanie moja córka ma trzy lata i ma już zeby mleczne ale brakuje jednej dolnej dwojki. na jej miejscu wyrosła 3. Jaki moze byc powod i co powinnam z tym

    Odpowiedz
  33. Witam, mam pytanie, moja córka ma 5,5 lat i ma jeszcze mleczaki (żaden jeszcze jej nie wypadł) ale tydzien temu zauwazyłem u niej dużego bąbla na dziąsle nad jedynką, zaraz w ten sam dzien udałem sie z nią do dentysty. Pani doktor przepisała jej antybiotyk i powiedziała ze do tygodnia ta ropa powinna zejsc, dzisiaj mija tydzien a bąbel ten powiększył sie, wiem ze musze sie z nią udac jak najszybciej do dentysty ale jutro jest swięto a pozniej weekend wiec dopiero mozemy isc za 3 dni. Moje pytanie brzmi czego mam sie teraz spodziewac u stomatologa, czy wyrwie jej tego mleczaka?( rusza się) czy bedzie miala leczenie kanałowe?Moja córka bardzo boi sie dentysty i wpada w panike i histerie, musze ją i siebie jakoś przygotowac. No i drugie pytanie jakie mogą byc konsekwencje tego „bąbla”? dodam ze nic ją nie boli, nie gorączkuje i ogolnie wszystko jest ok ale bąbel jest wielkosci grochu, dziekuje z góry za odpowiedz i pozdrawiam.

    Odpowiedz
  34. Witam, mam pytanie związane z górną jedynką, ponieważ nad tym zębem mam białą gulke. Dentysta powiedział mi że mam leczenie kanałowe tego zęba, tylko nie wie który kanał ma oczyścić i w związku z tym, chciałabym wiedzieć ile ma kanałów górna jedynka. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  35. Wczoraj byłam u dentysty robi mi kanałowo jedynke ktora bylo po uszkodzeniu. Otworzyła kanał wyczyscila ale nie moge sprzawdzic głębokosci kanałau zaslepila mi go (nie wiem czym jakism drutem podobniez) i wyslala na zdjecie rentgenowskie. Jestem strasznie opuchnieta i to sie pogarsza, czy moge czekac do wizyty czy musze isc wczesnije.

    Odpowiedz
  36. witam. od 2 dni bardzo okropnie boli mnie górna lewa jedynka, ból pojawia się kiedy jem lub piję coś ciepłego. Ból jest naprawde nie do wytrzymania. Tabletki nie pomagają a chwilową ulgę daje tylko jeśli ząb znajdzie się w zimnym nadmuchu. Co zrobić?

    Odpowiedz
    • Witam,
      Prawdopodobnie nastąpiło obumarcie miazgi zęba i konieczne będzie leczenie kanałowe, które od razu przyniesie ulgę. Proszę jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  37. Witam.
    po usunieciu kamienia, a pozniej po leczeniu anginy dostalem zapalenie dziasel.generalnie wyleczylo sie …procz dziasel od filarow mostka:(stomatolog doradzil plukacie eludrilem i smarowanie elugelem…po 3 dniach coraz gorzej i dzis poszedlem znow…otrzymalem antybiotyk clindamycin 600 i ketanol na bol…procz tego zaleceniae masowania dziasel miekka szczoteczka i zakup pasty paradontax…dziasla sie cofnely i troche ropieja…czy antybiotyk pomoze? czy nalezy usunac mostek? i czy filary mostka moga sie zepsuc? pozdrawiam

    Odpowiedz
  38. witam
    Ostatnio miałam zakładany w dolnej szóstce antybiotyk i opatrunek po kilku dniach opatrunek ukruszył sie. więc moje pytanie brzmi czy muszę iść na uzupełnienie tego opatrunku i czy jak go tam nie będzie to czy jest jakaś możliwość choroby??

    Odpowiedz
  39. Witam serdecznie.
    Mam pytanie które od paru dni nie daje mi spokoju.Moja 15 miesięczna córeczka podczas upadku ukruszyła sobie dwie górne jedynki.Ubytki jak dla mnie są dosyć widoczne a jeden z ząbków ma dość ostrą końcówkę.Byliśmy z Zuzanką u naszej Pani doktor ale niestety stwierdziła że u takich maluszków nic nie da się zrobić.Miałam nadzieję że może jest możliwość chociaż troszkę przypiłować ząbki lub odrobinę przygładzić ostre krawędzie.Martwię się również że ząbki przez ubytki będą szybciej się psuły.Nie jestem mieszkanką Szczecina ale jeżeli jest u Państwa szansa żeby nam pomóc bardzo proszę o odpowiedz a wtedy na pewno umówimy się na wizytę i przyjedziemy z naszym Maleństwem.
    Z góry dziękuje.
    Pozdrawiam.
    Patrycja

    Odpowiedz
  40. Witam.

    Mam 35 lat. Kiedyś miałam zaplombowaną ósemkę górną. niedawno plomba mi wyleciała wraz z kawałkiem zęba. Czy w związku z tym będę musiała leczyć ten ząb kanałowo czy istnieja inne sposoby?
    Dziękuje za odpowiedź.(jeśli jest możliwość to proszę odpowiedź przesłać na mój adres mailowy)
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  41. dziendobry moj 7 letni syn mial wypadek i zlamal 2 jedynki stale ma zrobione czesciowo leczenie kanalowe poniewaz jeszcze nie sa zamkniete korzenie .ma zalozone tam lekarstwo . czy bedzie konieczne zrobienie leczenia kanalowego gdy juz kozenie mu sie zamkna ? w tej chwili ma nadbudowane i wyglada bardzo ladnie ale nie chcialabym robicz kanalowego leczenia .co moze sie stac dalej z zebami jak nie zrobimy kanalowego leczenia ?

    Odpowiedz
  42. Dzień Dobry
    Mam wspaniałego chłopaka, który ma prawie 19 miesięcy, wczoraj (przypadkiem synek nie lubi jak ogląda mu się jamę ustną) zauważyłam że z tyłu ząb zaczął mu czernieć. Bardzo mnie to dziwi, gdyż mały sam domaga się częstego mycia zębów. Proszę o pomoc

    Odpowiedz
  43. Witam
    Moze to glupie ze 28latek ma dentofobie. Mam do usuniecia osemke gorna ale strach mnie paralizuje jak siade na fotel nogi same mi dygocza. juz ponad miesia nie spie po nocach tylko mysle o tym zebie. Czy jest mozliwosc usuniecia tego zeba w znieczuleniu ogolnym?
    Bardzo prosze o pomoc i dziekuje
    pozdrawiam

    Odpowiedz
  44. Witam. Mam 26 lat i nadal 2 mleczne żeby( trójki na górze). Wczoraj robiłam pantomogram i okazało się, że mam zalążki zębów stałych. Chciałabym zapytać ile orientacyjnie kosztuje cały proces „ściągania” zębów stałych i ile to może potrwać??? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam pani Wioletto!
      Aby wprowadzić zatrzymane w kości zęby do łuku zębowego, konieczna jest ocena ich położenia za pomocą badań radiologicznych oraz ocena sytuacji zgryzowej w jamie ustnej. Jeśli jest możliwe ich wprowadzenie, to tylko za pomocą aparatów stałych w obu łukach zębowych, czasami są konieczne dodatkowe zabiegi takie jak chirurgiczne odsłonięcie zatrzymanego zęba w celu umieszczenia na nim zamka ortodontycznego. Czas leczenia także jest uzależniony od położenia zębów w kości oraz od ustawienia pozostałych zębów w jamie ustnej, minimalnie to ok 1,5 roku.
      Cennik usług znajduje się na naszej stronie, natomiast dokładnych informacji można udzielić dopiero po zbadaniu pacjenta.
      Zapraszam na konsultację ( koszt konsultacji – 100 pln).
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  45. Witam moja córka ma 2 lata i siedem miesiecy mam problem gdyż jak miala z półtorej roczku upadła i w przedni ząbek się ukruszyl ale na srodku minimalna dziórka sie zrobiła powieksza sie teraz obok w drugim to samo ale nie miala żadnego upadku co mam zrobic i co to moze znaczyc

    Odpowiedz
  46. Witam,

    mam od 2 lat koronę na 2 sąsiadujących zębach, które rok wcześniej się ułamały. Oba zęby były leczone kanałowo. Cała ta korona (osadzona na sztyftach) delikatnie się rusza (o jakieś 0,5 milimetra) razem ze sztyftami i korzeniami – tak było od początku i zakres tego nie powiększa się.
    Czy to jest normalne zjawisko, czy coś da się na to poradzić?

    Odpowiedz
  47. Mam pytanie.Dnia 16.12.2011 w piątek miałam zatruwanego zęba.Pobolewa mnie już 6 dzień.Ból jest mniejszy ale jest.Dzwoniąc do mojej Pani stomatolog,powiedziała mi,że to zależy od zęba.Może nie boleć,a może boleć przez całe 14 dni.Ząb reaguje także na dotyk.Na zimne napoje już nie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz