Zalecenia dla pacjentów po zabiegu usunięcia zęba

Warunkiem powodzenia leczenia jest ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza.

 1. lipsTampon należy wyjąć po upływie 30 minut.
 2. Dwie godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić.
 3. W razie wystąpienia po ustąpieniu znieczulenia dolegliwości bólowych można zażyć środki przeciwbólowe (ibuprom, paracetamol).
 4. W razie niewielkiego krwawienia z zębodołu można wykonać zimny kompres zewnętrzny (nigdy ciepły!): do foliowego woreczka włożyć kostki lodu, zawinąć w tkaninę i przykładać do skóry policzka. W przypadku przedłużającego się, silnego krwawienia należy niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego lub zgłosić się do najbliższej stacji pogotowia
 5. Nie wolno dotykać i płukać rany, aby nie wypłukać skrzepu, którego obecność jest warunkiem prawidłowego gojenia zębodołu.
 6. Całą dobę nie wolno palić, należy unikać zadymionych pomieszczeń oraz towarzystwa osób palących, aby nie wywołać stanu zapalnego zębodołu, charakteryzującego się bardzo sinymi dolegliwościami bólowymi.
 7. W przypadku założenia szwów należy po tygodniu zgłosić się celem ich usunięcia.

Uwaga!
LEKARZ PROWADZĄCY LECZENIE WYJAŚNIA WĄTPLIWOŚCI I UDZIELA WSZELKICH DODATKOWYCH INFORMACJI

Napisano w Chirurgia, Zalecenia dla pacjentów Tagi: , ,
141 komentarzy pod
 1. Bartlomiej napisał(a):

  Witam dzisiaj godzine temu usunięto mi górną szóstkę lekarz powiedzial by aż trzy dni nie palic ze wzgledu na upaly czy to faktycznie ma az taki wplyw na to wszystko?

  • Ars Dentica napisał(a):

   Owszem, upały mogą destabilizować ciśnienie tętnicze, naczynia krwionośne się rozszerzają, by krew płynęła szybciej, tętno wzrasta – to może mieć negatywny wpływ na gojenie się zębodołu, potęgując negatywne skutki palenia.

 2. izabela napisał(a):

  Dlaczego lekarz po usunięciu zęba przez tydzień nie zalecil żeby nie pić kawy? Piszeżeby nie plukać rany a przecież reszte zębów trzeba umyć i wypłukać.

  • Patryk napisał(a):

   Kawa tak samo działa jak alkohol, czyli wpływa na to, że wzrasta jej poziom przepływu (organizm jest pobudzony), naczynia krwionośne się rozszerzają i krzepliwość krwi jest utrudniona. Najlepiej jest przez tydzień nie palić/pić. W moim przypadku czekałem do momentu zasklepienia się dziąsła. Warto się przemęczyć i wylecz raz a porządnie, niż cierpieć fizycznie i finansowo 😉

 3. Krystian napisał(a):

  Dzień dobry, przed chwilą miałem usuwaną dolną szóstkę, pech chciał, że został w zębie kawałek korzenia. Gram na instrumencie dętym i za 3 dni, mam bardzo ważny koncert, czy tym samym, powyższa sytuacja dyskwalifikuje mnie z koncertu?

 4. Angelika napisał(a):

  Witam. Dwie godziny temu mój 12letni syn miał wyrwane 2 górne czwórki (zalecenie ortodonty) i w jedynym ułamał się kawałek korzenia, który został w środku. Dentysta powiedział, że nic takiego się nie stało i zostawił tak. Czy rzeczywiście kawałek korzenia może zostać w dziąśle bez komplikacji?

 5. Katarzyna napisał(a):

  Witam miałam usunięte wczoraj dwa zęby dolną 5 i 6 mam napuchniętą buzie i mam jakiś nalot na tych dziąsłach nie wiem czy to ropa może dostał się jakiś pokarm zębów nie myłam bo niby nie wolno nie wiem co robić.

 6. Darek napisał(a):

  Dziś miałem wyrywany ząb, pani mi mówiła by 1/4 aspiryny nanieść do zębodołu. Zrobiłem jak mówiła tylko pytanie dlaczego to się nie rozpuszcza całkowicie tylko stala się taka … Miękka. czy dobrze to robię ?

 7. Katarzyna napisał(a):

  To nie żadna afta może ty masz afte wczoraj byłam u dentysty nie było tego co wyrywał jakaś inna dentystka mam mały stan zapalny wypłukała chyba solą fizjologiczną czy czymś i włożyła tabletkę małe kawałeczki i na drugi dzień kazała przyjść jeszcze raz ale to już byłam u tego co wyrywał już jest lepiej no i opuchlizna mi troche zeszła z policzka już nie wyczuwam zgrubienia dziś znów mi wypłukał włożył tabletkę i jeszcze mam płukać delikatnie szałwią najlepiej po każdym jedzeniu.

 8. Marta napisał(a):

  Witam we wtorek mialam usuwaną górna szóstkę jak długo powinnam być na płynnym jedzeniu?

  • MT napisał(a):

   Coś ty, możesz jeść stałe pokarmy, ale ostrożnie, żeby nie naruszyć rany twardym lub ostrym kawałkiem.
   Najlepiej żuć na stronie gdzie nie masz rany i tyle.
   Pozdrawiam

 9. Wiktoria napisał(a):

  Witam. 4 dni temu miałam wyrywaną prawą dolną ósemkę. Ósemkę wyrywałam bo bolała, czasem przy bólu prawej strony bolała też lewa, ale ponieważ prawa ósemka była w gorszym stanie zdecydowałam się wyrwać najpierw ją.
  Od 2 dni ból lewej strony (znaczy tabletki pomagają). Boli mnie teraz nie jak wcześniej Lewa ósemka, tylko ból jakby promieniuje od 8 do 5. Szczeóglnie boli po zjedzeniu czegoś (jem tą lewą stroną bo prawa jeszcze się goi).
  Po wyrwaniu 24h starałam się nie palić, czy to może być przyczyną? I przejdzie? Czy jednak wizyta i wyrywanie ósemki ? Boję się dentystów i chciałam iść po miesiącu. Czy żeby ból ustąpił muszę iść wcześniej ? Czy to jakieś powikłania? np. od palenia i picia kawy?

  • MT napisał(a):

   Wiktoria, chcesz dobrą radę? Nie migaj się od dentystów. Sam robiłem podobnie, straciłem tylko dużo więcej kasy, bo zęby się psuły. Teraz mają takie środki przeciwbólowe że bułka z masłem. Relaks 🙂 Ja już nie stracham przed dentystą.

 10. Ania napisał(a):

  Witam.
  Wczoraj miałam zabieg stomatologiczny który polegał na rozcieciu podniebienia po to by odsunac zęba i próbować wstawić na miejsce,oczywiscie po dłuższym czasie leczenia . W tej chwili minęło jakieś 15godzin,bez tabletek przeciwbólowych się nie obeszło. Ale nie wiem czym mogę płukać i czy mogę jeść i co ? Proszę o pomoc

  • Ars Dentica napisał(a):

   Pani Aniu, standardowa procedura jest opisana w artykule (na tej stronie). Rozumiemy, że w okolicznościach podwyższonego stresu w gabinecie ludzie zapominają o zaleceniach lekarza, lecz zawsze można skontaktować się ze swoim dentystą, co szczerze polecamy, ponieważ lekarz wykonujący zabieg najlepiej zna stan w jamie ustnej pacjenta.
   Pozdrawiamy!

 11. Beatrycze napisał(a):

  Dzień dobry,

  W zeszły wtorek miałam usuniętą dolną piątkę. Wczoraj byłam u dentysty na kontroli, zostało stwierdzone, że mam lekkie zapalenie ( lekarz stwierdził, ze będę mieć posmak lekarstwa w ustach) na koniec wizyty lekarz stwierdził że wacik, który miałam zagryziony mam wypluć po 15 minutach. Po wykonaniu tego w domu, w ranie jest mała część „wacika”, lekarz stwierdził aby nic nie wyciągać z rany, ale nie wiem czy to samo wyleci, czy to wyciągnąć, czy też rozpuści się to samoczynnie?

 12. Michał napisał(a):

  Witam, dzisiaj miałem wyrywaną szóstkę po prawej na dole i usłyszałem wszystkie zalecenia podane tutaj w temacie.
  Ja osobiście mam pytanie co mogę jeść? Jestem jeszcze na znieczuleniu (nie minęły nawet te dwie godziny) i znajomy mi mówi, żebym najlepiej jadł teraz jakieś papki. Dzisiaj miałem w planach odgrzać sobie mielony z ziemniakami i ostrożnie jeść lewą stroną, ale nie chcę też ryzykować. Czy lepiej posłuchać sie rady znajomego czy to raczej bujda?
  I jeszcze jedno pytanie – jak mam myć zęby i płukać buzię jednocześnie nie naruszając miejsca po prawej? Mam myć tylko przód i lewą stronę i postarać się aby woda była tylko po lewej stronie jamy ustnej czy nic sie nie stanie jak wypłuczę normalnie?
  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedzi.

 13. Agnieszka napisał(a):

  Witam, BARDZO, BARDZO POTRZEBUJĘ PORADY. Dzisiaj o 11 miałam wyrywają ósemkę, a przedtem odsłoniętą, ponieważ jeszcze „nie wyszła”. Po wszystkim założono mi rozpuszczalne szwy i dodano „tempon pół godziny, dzisiaj dieta płynna, bez alkoholu, papierosów” nie powiedziani mi nic o dwóch godzinach po zabiegu przed pierwszym piciem, o nie piciu gorącego i nie płukaniu jamy ustnej. Więc jak najgorszy dureń po godzinie wypiłam gorące mleko z miodem, a na koniec przepłukałam buzię dentoseptem. Dopiero teraz gdy jest 20 a ja po 4 przeciwbólowych cierpię spojrzałam na artykuł i zalecenia… Nie mam pojęcia jak samodzielnie sprawdzić czy szwy się trzymają i czy nie pojawiło się coś niepokojącego.

 14. Iza napisał(a):

  W piątek miałam wyrywanego mleczka i naciąganego zdrowego zęba. Mam szwy ile czasu muszę odczekać żeby móc zapalić pierwszego papierosa.

 15. Ewelina napisał(a):

  Witam. Jutro będę mieć usuwanego zęba. Niestety ale mam też do leczenia 2 inne zęby. Ile czasu od wyrwania musze odczekać z kolejną wizytą?

 16. Katarzyna napisał(a):

  WItam. Dziś o 9.00 miałam wyrywaną 8 na górze odsłoniętą także zabieg szybki. Ale na dole miałam rozcinane bo planowane było wyrwanie 8 zakrytej (okazało się, że jej tam nie ma ha). Tak czy siak mam na dole tylko szwy no i ranę na górze. Do tej pory (15.30) cały czas sączy mi się krew chodź nie jest to krwotok to muszę co 5 min „splunąć” śliną z krwią.. nie wiem czy to normalne czy mam iść z tym teraz skonsultować by w nocy na izbie nie wylądować?

  • Ars Dentica napisał(a):

   Pani Katarzyno,
   Po kilku godzinach od zabiegu, spluwanie samą krwią oznaczałoby potrzebę interwencji lekarskiej. Po ekstrakcji jednak często pojawia się ślinotok, proszę zwrócić uwagę JAK DUŻO krwi znajduje się w ślinie. Już śladowa ilość krwi barwi ślinę na różowo. Ekstrakcja ekstrakcji nierówna; czasem rany mogą sączyć dłużej, zdarza się, że kilka, nawet kilkanaście godzin. Jadnak ilość wydobywającej się krwi z godziny na godzinę powinna być tylko mniejsza.

   Po wyciągnięciu pierwszego tamponu (od dentysty), w warunkach domowych można posłużyć torebką herbaty.

   Przypominamy:
   W pierwszych godzinach po zabiegu trzeba być szczególnie ostrożnym w celu unikania zmian ciśnienia w jamie ustnej. Należy wystrzegać się odruchu odsysania! – nie tylko podczas ślinotoku, ale i myciu zębów czy posiłku. Ponadto: zrezygnować z aktywności fizycznej (szczególnie skłony, podskoki), nie wydmuchiwać nosa, nie palić papierosów itp.

   • Katarzyna napisał(a):

    Nie jest to sama krew, prędzej ta druga opcja czyli krew barwi ale tak obserwując mam ją cały czas i wcale się nie zmniejszyła. Zdarzyło mi się kichnąć parę razy i nie wspomnę co się wtedy działo z raną a starałam się już nie wydmuchiwać nosa…No nic mam nadzieje, że noc będzie spokojna a jak rano będzie dalej krwawiło to bez wahania pójdę do lekarza.
    Dziękuję za odpowiedź 🙂

 17. Dorota napisał(a):

  Witam. Wczoraj miałam usuwane dwa zęby kontowe. Do dziś czułam się dobrze. A ogmd kilku godzin nie mogę wytrzymać. Boli mnie gardło głowa i dziąsło. Cała prawa strona spuchnięta. Co mam robić jutro sobota a u mnie żaden dentysta nie pracuje w weekend

  • Ars Dentica napisał(a):

   Proszę rozważyć udanie się do lekarza rodzinnego / punktu całodobowej opieki medycznej (jeśli istnieje w Pani miejscowości) lub nawet najbliższego SOR-u.

 18. Ola napisał(a):

  Miałam usuwana ósemkę dolna, mam 4 szwy. Dostałam wysokiej gorączki w 4 dniu, powiększone węzły chłonne, ból gardła i ból ucha. Sama rana nie boli. Tylko gardło i ucho przez co nie moge nic jeść, biorę antybiotyki, ale nie przechodzi lekarz powiedział, ze moze tak być. Ja mam pytanie czy moge kupic sobie jakies tabletki na gardło przeciwbólowe i żarzyć? Czy nie bardzo? Jutro idę ściągać szwy.

 19. Sandra napisał(a):

  Witam. Jestem piąty dzień po wyrwaniu prawej dolnej ósemki. Ząb był zagięty wiec zabieg trwał 60 min i był bardzo bolesny. Przed zabiegiem zostałam znieczulona, lecz podczas niego dostałam kolejną dawkę środków znieczulających, mimo to odczuwałam ogromny ból żuchwy. Tak jak wspomniałam jestem już piąty dzień po zabiegu, lecz znieczulenie zeszło tylko w okolicy zęba. Do tej pory mam pod znieczuleniem pół wargi,brody i oczywiście wewnątrz zębów.Nie ukrywam, że zaczynam się niepokoić tym bardziej że za 3 dni będę obchodzić swoje 18 urodziny i zależy mi na pełnym powrocie do zdrowia. Czy jest to normalne zjawisko ?
  Pozdrawiam

  • Ars Dentica napisał(a):

   Proszę pilnie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg. Po zbadaniu lekarz zaleci dalsze postępowanie mające na celu przywrócenie czucia w obrębie żuchwy.

 20. Paula napisał(a):

  Witam. Dziś w południe miałam usuwany pozostawiony korzeń zęba (tj. dolna 5). Lekarz zalecił jedzenie i picie po 2 godzinach od zabiegu, jednak nie wspomniał o paleniu papierosów. Czy to, że po około 1,5 godziny od zabiegu zapaliłam papierosa, będzie miało znaczny wpływ na ranę ?
  Rana nie jest szyta, korzeń został usunięty bez większych problemów, a na jego miejsce została umieszczona tabletka rozpuszczalna przykryta gazą.

  • Ars Dentica napisał(a):

   Witam. Zacznijmy od faktu, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia ogólnie; stwierdza się też podwyższoną szkodliwość na wystąpienie tzw. suchego zębodołu. Jednak zapalenie papierosa nie zadziała zero-jedynkowo – albo pełny sukces, albo powikłania. Proszę więcej nie ryzykować 😉

   • Paula napisał(a):

    Dziękuję 🙂
    A proszę jeszcze powiedzieć, czym objawia się tzw. suchy zębodół ? Jak go rozpoznać, jeżeli ewentualnie działoby się coś złego?

 21. Magdalena napisał(a):

  Witam. Dwa dni temu miałam usunięte dwie czwórki po prawej stronie- zalecenie ortodontyczne. Wszystko było ok do chwili gdy po obiedzie chcąc umyć zęby nie usunął mi sie przypadkiem skrzep z dolnej dziury. Na razie nic nie boli ale co robić.? W dodatku z buzi nieprzyjemnie pachnie nawet po umyciu zębów i zwiększonej ilości przyjmowanych płynów. Proszę o radę.

 22. Marek napisał(a):

  Dzien dobry, mam pytanie odnosnie e-palenia.
  Czy vapowanie z elektronicznego papierosa moze miec rowniez negatywny wplyw na naszą ranę niczym standardowe papierosy, czy raczej nie?

 23. Grzegorz napisał(a):

  Witam , miałem usuwane 2 ósemki górne za jednym razem , lekarz zalecił wszystko dokładnie tak jak jest tu opisane , lecz jak mam jeść skoro obydwie strony mam wyrwane ?
  Co do papierosów powiedział ze 2 tygodnie nie mam palić , czy po upływie 24 godzin mogę zapalić papierosa czy moj chirurg wie lepiej ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*