Zalecenia dla pacjentów po zabiegu usunięcia zęba

Warunkiem powodzenia leczenia jest ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza.

 1. lipsTampon należy wyjąć po upływie 30 minut.
 2. Dwie godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić.
 3. W razie wystąpienia po ustąpieniu znieczulenia dolegliwości bólowych można zażyć środki przeciwbólowe (ibuprom, paracetamol).
 4. W razie niewielkiego krwawienia z zębodołu można wykonać zimny kompres zewnętrzny (nigdy ciepły!): do foliowego woreczka włożyć kostki lodu, zawinąć w tkaninę i przykładać do skóry policzka. W przypadku przedłużającego się, silnego krwawienia należy niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego lub zgłosić się do najbliższej stacji pogotowia
 5. Nie wolno dotykać i płukać rany, aby nie wypłukać skrzepu, którego obecność jest warunkiem prawidłowego gojenia zębodołu.
 6. Całą dobę nie wolno palić, należy unikać zadymionych pomieszczeń oraz towarzystwa osób palących, aby nie wywołać stanu zapalnego zębodołu, charakteryzującego się bardzo sinymi dolegliwościami bólowymi.
 7. W przypadku założenia szwów należy po tygodniu zgłosić się celem ich usunięcia.

Uwaga!
LEKARZ PROWADZĄCY LECZENIE WYJAŚNIA WĄTPLIWOŚCI I UDZIELA WSZELKICH DODATKOWYCH INFORMACJI

Napisano w Chirurgia, Zalecenia dla pacjentów Tagi: , ,
105 komentarzy pod
 1. Bartlomiej napisał(a):

  Witam dzisiaj godzine temu usunięto mi górną szóstkę lekarz powiedzial by aż trzy dni nie palic ze wzgledu na upaly czy to faktycznie ma az taki wplyw na to wszystko?

  • Ars Dentica napisał(a):

   Owszem, upały mogą destabilizować ciśnienie tętnicze, naczynia krwionośne się rozszerzają, by krew płynęła szybciej, tętno wzrasta – to może mieć negatywny wpływ na gojenie się zębodołu, potęgując negatywne skutki palenia.

 2. izabela napisał(a):

  Dlaczego lekarz po usunięciu zęba przez tydzień nie zalecil żeby nie pić kawy? Piszeżeby nie plukać rany a przecież reszte zębów trzeba umyć i wypłukać.

 3. Krystian napisał(a):

  Dzień dobry, przed chwilą miałem usuwaną dolną szóstkę, pech chciał, że został w zębie kawałek korzenia. Gram na instrumencie dętym i za 3 dni, mam bardzo ważny koncert, czy tym samym, powyższa sytuacja dyskwalifikuje mnie z koncertu?

 4. Angelika napisał(a):

  Witam. Dwie godziny temu mój 12letni syn miał wyrwane 2 górne czwórki (zalecenie ortodonty) i w jedynym ułamał się kawałek korzenia, który został w środku. Dentysta powiedział, że nic takiego się nie stało i zostawił tak. Czy rzeczywiście kawałek korzenia może zostać w dziąśle bez komplikacji?

 5. Katarzyna napisał(a):

  Witam miałam usunięte wczoraj dwa zęby dolną 5 i 6 mam napuchniętą buzie i mam jakiś nalot na tych dziąsłach nie wiem czy to ropa może dostał się jakiś pokarm zębów nie myłam bo niby nie wolno nie wiem co robić.

 6. Darek napisał(a):

  Dziś miałem wyrywany ząb, pani mi mówiła by 1/4 aspiryny nanieść do zębodołu. Zrobiłem jak mówiła tylko pytanie dlaczego to się nie rozpuszcza całkowicie tylko stala się taka … Miękka. czy dobrze to robię ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*